Czwartek, 28 października
Imieniny: Szymona, Tadeusza
Czytających: 979
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wojsławice: Wirtualnie i realnie – seniorzy w Wojsławicach

Piątek, 7 czerwca 2013, 8:09
Autor: red.
Wojsławice: Wirtualnie i realnie – seniorzy w Wojsławicach
Fot. użyczone
Kapryśna pogoda podczas minionego weekendu nie przestraszyła seniorów z Boleścina, Grodziszcza, Krzczonowa, Krzyżowej i Wieruszowa, którzy postanowili na swoje pierwsze spotkanie integracyjne wybrać Arboretum w Wojsławicach. Unikatową kolekcję ponad 8 tys. roślin, w tym 3500 bylin seniorzy poznawali w minioną niedzielę, 2 czerwca.

Wojsławice położone są 50 km na południe od Wrocławia i 2 km, na wschód od historycznej Niemczy, na obszarze chronionego krajobrazu Wzgórz Strzelińsko-Niemczańskich. Administracyjnie należą do gminy Niemcza, powiatu dzierżoniowskiego. Warunki fizjograficzne, specyficzny mikroklimat, wysoka wilgotność powietrza, długo zalegający śnieg oraz sporadycznie występujące wiosenne przymrozki i żyzna gleba sprzyjają uprawie wielu gatunków roślin rzadko spotykanych w innych regionach Polski.

Zajmujące obszar ponad 65 ha arboretum słynie z bogatego zbioru różaneczników, azalii i liliowców oraz drzew nie występujących w innych częściach Polski. Decyzja o wyborze tego właśnie miejsca na pierwsze integracyjne spotkanie seniorów, zapadała podczas warsztatów komputerowych, prowadzonych przez Latarnika Polski Cyfrowej, w ramach projektu Internet dla Starszaka II.

- Seniorzy sami zaplanowali sobie trasę wyjazdu. Na początku odbyli wirtualny spacer po ogrodzie w Wojsławicach, a później sprawdzili terminy i godziny zwiedzania oraz atrakcje towarzyszące. Oczywiście jak przystało na @-seniorów wszystkie informacje pozyskali z internetu. Po powrocie seniorzy stworzą cyfrową galerię zdjęć – mówi Justyna Sara-Hryncyszyn, latarnik w gminie Świdnica.

A niedziela obfitowała w wiele atrakcji. Bowiem w tym dniu, na terenie ogrodu w Wojsławicach odbywał się XII Dolnośląski Przegląd Folklorystyczny im. Księdza dr Jana Dzierżona. Gminę Świdnica reprezentował zespół śpiewaczy Ale Babki. Zwiedzający mieli okazję popróbować regionalnych potraw, które w tym dniu serwowały lokalne gospodynie. Natomiast seniorki z gminy Świdnica miały okazję porównać swoje wypieki z tymi, które były serwowane na stołach. Bowiem uczestniczki wyjazdu zadbały o słodki deser, serwując sernik, oponki i ciasto owocowe.

- To naprawdę piękne miejsce o tej porze roku. Wszystko tutaj kwitnie i nastraja bardzo optymistycznie. Te piękne krzewy, kwiaty, skalniaki są dla nas inspiracją do dbania i tworzenia swoich przydomowych ogrodów. Pasją dla wielu spośród nas są właśnie krzewy i ogrody. Dlatego wizyta w Wojsławicach była strzałem w dziesiątkę. Kupiliśmy wiele różnych sadzonek kwiatów i roślin ozdobnych, które zamierzamy hodować w naszych ogrodach. Będą nam przypominać mile spędzony wspólnie czas. Serdecznie dziękujemy władzom gminy, dyr. GOKSiRu oraz latarnikowi w naszej gminie za umożliwienie nam wyjazdu – mówili zgodnie seniorzy z 5 miejscowości.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group