Niedziela, 14 lipca
Imieniny: Kamila, Marcelina
Czytających: 866
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jawor: Wojowie i rycerze w Jaworze, czyli tegoroczne zmagania w ramach III Turnieju Rajców

Poniedziałek, 20 czerwca 2011, 14:51
Aktualizacja: 14:55
Autor: red.
Jawor: Wojowie i rycerze w Jaworze, czyli tegoroczne zmagania w ramach III Turnieju Rajców
Fot. Starostwo Powiatowe
Niedzielny IV Turniej Rajców Księstwa Świdnicko–Jaworskiego, rozegrany na murawie stadionu w Jaworze, zakończył się zwycięstwem rycerzz ze Strzegomia i to tam odbędzie się kolejny turniej w przyszłym roku.

Już po raz czwarty rajcy miast, gmin i powiatów leżących na terenie dawnego Księstwa Świdnicko-Jaworskiego stanęli w szranki w ramach organizowanego przez ubiegłorocznych zwycięzców z Jawora turnieju rycerskiego. Oprócz walecznych rycerzy do zmagań i potyczek rodem ze Średniowiecza zgłosiły się także dzielne białogłowy. W sumie bitwę rozegrano pomiędzy drużynami ze Starostwa Powiatowego w Świdnicy, Urzędu Miasta w Świdnicy, Gminy Świdnica, Strzegomia, Jawora, Świebodzic i Bractwa Rycerskiego z Niepołomic.

Przebiegli rycerze z bolkowskiego zamku przygotowali dla rajców wiele trudnych konkurencji. Jedną z nich był bieg w nartach Bolka. Są to narty pięcioosobowe, zatem drużyna musiała wykazać się nie tylko szybkością, ale i dobrym zgraniem. To tylko jedna z wielu konkurencji, jakie czekały na śmiałków tego dnia. Oprócz biegu w nartach, uczestnicy turnieju musieli wziąć udział w konkurencji zwanej kręcioł, która okazała się najbardziej zabawna. Polegała ona na dziesięciokrotnym obróceniu się wokół wbitego w ziemie palika, twarzą do dołu. Potem trzeba było biec prosto do następnego palika, na który zawodnik lub zawodniczka musiał nawlec metalowe kółko.

- O przebiegnięciu tego dystansu prosto raczej nie mogło być tu mowy. Na szczęście rycerze łapali tych najbardziej „zakręconych” uczestników, pomagając im złapać równowagę albo podnieść się z ziemi – relacjonuje szef powiatowej drużyny, starosta Zygmunt Worsa.

Oprócz zmagań rycerskich turniej był także świetną okazją do promocji miast i gmin wchodzących w skład księstwa oraz wspólnej zabawy wspólnie z mieszkańcami regionu. Na wszystkich, tych młodych i tych nieco starszych, czekała wspaniała zabawa. Był „Jarmark różności”, narzędzia tortur i pokazy starodawnych tańców oraz walk rycerskich w wykonaniu Bractwa Rycerskiego z Bolkowa i Niepołomic. Dla najmłodszych przygotowano specjalne animacje i zabawy.

Konkurencje prowadziło Bractwo Rycerskie Zamku Bolków. Nagrodą w turnieju była możliwość organizacji przyszłorocznych zmagań rajców.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group