Czwartek, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 955
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Marcinowice: Wójt Marcinowic Władysław Gołębiowski zostaje. Referendum nieważne

Poniedziałek, 17 października 2016, 10:59
Aktualizacja: 11:04
Autor: użyczone
Marcinowice: Wójt Marcinowic Władysław Gołębiowski zostaje. Referendum nieważne
Fot. UG Marcinowice
W Marcinowicach w niedzielę (16 października 2016 r.) odbyło się referendum w sprawie odwołania wójta Władysława Gołębiowskiego.

W niedzielę 16 października 2016 r. do urn wyborczych poszli mieszkańcy Gminy Marcinowice. W referendum lokalnym decydowali o losach wójta Władysława Gołębiowskiego. Według jeszcze nieoficjalnych wyników batalię wygrał wójt Gołębiowski. Referendum z powodu zbyt niskiej frekwencji jest nieważne.

W referendum w Marcinowicach najważniejsza okazała się frekwencja. Zgodnie z przepisami ustawy o referendum lokalnym głosowanie referendalne jest ważne jeśli weźmie w nim udział przynajmniej 3/5 mieszkańców, którzy brali udział w wyborze danego organu.

W 2014 r. w Marcinowicach wybory na stanowisko wójta rozstrzygnęły się w II turze. Władysław Gołębiowski pokonał wtedy Jerzego Guzika uzyskując poparcie 55.32% mieszkańców. W głosowaniu na 5 230 uprawnionych zagłosowało 2 666 osób. Dało to frekwencje na poziomie 50,98%.

Niedzielne referendum byłoby ważne jeśli zagłosowałoby przynajmniej 1600 uprawnionych mieszkańców (około 31%). Takiej frekwencji jednak nie udało się osiągnąć. Według jeszcze nieoficjalnych wyników w referendum oddało swój głos 543 mieszkańców. Dało to frekwencje około 10%.

Referendum w Marcinowicach było 28 głosowaniem odwoławczym w kadencji 2014-2018. Z tego tylko w trzech przypadkach głosowania były ważne: w Chrzanowie (małopolskie), Trzebiatowie (zachodniopomorskie) i Sulmierzycach (wielkopolskie). Referendum w Marcinowicach było drugim na terenie województwa dolnośląskiego. Wcześniej w sprawie odwołania władz głosowali mieszkańcy Legnickiego Pola.

Z informacji rozpowszechnianych przez inicjatorów referendum wynikało, że grupa zarzucała wójtowi Gołębiowskiemu:
błędną politykę kadrową w urzędzie (zatrudnianie osób spoza gminy, utworzenie zbędnego stanowiska rzecznika prasowego), rezygnację z wcześniej przyznanych funduszy, brak umiejętności w pozyskiwaniu środków z UE, brak współpracy wójta z lokalnymi organizacjami społecznymi, lekceważenie problemów i potrzeb mieszkańców, dbanie wyłącznie o swój wizerunek.

Autor: Tomasz Zakrzewski
www.referendumlokalne.pl

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group