Środa, 1 grudnia
Imieniny: Edmunda, Natalii
Czytających: 995
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Maldegem: Wolontariat po belgijsku

Piątek, 6 grudnia 2013, 7:24
Autor: red.
Maldegem: Wolontariat po belgijsku
Fot. użyczone
Po raz szósty młodzież z gminy Świdnica gościła w belgijskim mieście Maldegem. Tym razem tematem przewodnim była wymiana doświadczeń w zakresie organizacji wydarzeń i imprez kulturalnych, przy wykorzystaniu idei wolontariatu.

- Jedną z form poznawania innych kultur i obyczajów panujących w innych krajach, jest wymiana młodzieży. Wspiera ona rozwój i edukację młodych ludzi. Dodatkowo jest bardzo popularnym sposobem na nawiązywanie kontaktów z rówieśnikami w rożnych krajach. W takich akcjach ukryty jest ogromny potencjał. I choć głównym celem wymiany młodzieży jest poznawanie języków obcych oraz obyczajów innych państw, to jednak te korzyści są dużo większe – mówi Teresa Mazurek, wójt gminy.

Uczestników spotkania w Belgii reprezentowali radni Młodzieżowej Rady Gminy Świdnica: Igor Rataj – przewodniczący, Aleksandra Karwala, Adrianna Gradowska oraz Marta Adamczyk. Od piątku do niedzieli młodzi mieszkańcy z 3 państw Unii Europejskiej ( Polski, Belgii i Włoch) dzielili się wspólnymi doświadczeniami w zakresie poświecenia czasu i energii na rzecz społeczności lokalnej przy organizacji różnorodnych spotkań i wydarzeń.

- Było to już kolejne spotkanie gdzie przedstawiciele kilku zaprzyjaźnionych krajów mogą dzielić się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami na temat prac młodzieżowych rad i organizacji. JVC z Maldegem za każdym razem przekazuje nam wiele cennych pomysłów i rozwiązań z zakresu swojej działalności. Podczas pobytu mogliśmy na żywo zobaczyć jak wygląda organizacja jednego z eventów, którego gospodarzem byli nasi przyjaciele z Maldegem. Pomimo różnic kulturowych jakie panują między naszymi krajami uważam, ze impreza przygotowana była od A do Z, bardzo profesjonalnieoraz z dużym udziałem i wkładem wolontariuszy. Poza tym zwiedzaliśmy miasto Sluis, które graniczy z Maldegem, ale położone jest już w Holandii. Z kolejnego już wyjazdu zebraliśmy mnóstwo pozytywnej energii. Mimo iż nasze rady różnią się wieloma kwestiami to Belgowie dzielą się z nami przydatnymi wskazówkami. Na takich spotkaniach również bardzo ważny jest język, który można podszlifować i porównać swoje postępy sprzed poprzednich wizyt – mówi Igor Rataj, przewodniczący Młodzieżowej Rady Gminy Świdnica.

Miłym akcentem ze strony delegacji z gminy Świdnica, było przekazanie słodkich upominków i ozdób świątecznych, wykonanych przez uczestników wyjazdu na ręce gospodarzy. - Bez względu na odległość – smak pierników
jest ten sam i przypomina nam o zbliżających się świętach
– mówili z uśmiechem młodzi mieszkańcy Maldegem.

Tego lata Młodzieżowa Organizacja ds. Współpracy Partnerskiej z miasta Maldegem zorganizowała wymianę pomiędzy młodzieżą z 5 gmin partnerskich. Podczas „Europejskiego Tygodnia Świadomości” gościła uczestników w wieku 16-30 lat z Adrii (Włochy), Ermont (Francja), Lamperthem (Niemcy), Świdnicy(Polska) i Wierden (Holandia). Na realizację projektu organizatorzy spotkania otrzymali unijną dotację w wysokości ponad 23 tys. euro w ramach programu "Młodzież w działaniu”. Dzięki temu młodzi ludzie mogli realizować swoje pasje, rozwijać umiejętności i zdobywać nowe doświadczenia w czasie wolnym od nauki.

(UG Świdnica)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group