Poniedziałek, 29 listopada
Imieniny: Błażeja, Saturnina
Czytających: 990
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Wolontariat uczniowski przy świetlicy szkolnej w SP 6

Piątek, 22 lutego 2013, 10:19
Aktualizacja: 10:20
Autor: red.
Świdnica: Wolontariat uczniowski przy świetlicy szkolnej w SP 6
Fot. użyczone
W ostatnich miesiącach uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6 w Świdnicy wykazali się niesamowitą kreatywnością i altruizmem. Uczennice klasy 6c zainicjowały działalność szkolnego wolontariatu. Jak same mówią pomysł zrodził się z ich wewnętrznej potrzeby niesienia pomocy młodszym kolegom i koleżankom.

Aktualnie w wolontariacie uczestniczą Paulina Rybarczyk, Wiktoria Stokłosa, Weronika Jabłońska, Wiktoria Wieczorek, Zuzia Pawłowska i Natalia Solich. Dziewczęta poświęcają swój prywatny czas po lekcjach, czekając czasami nawet godzinę na uczniów uczęszczających na świetlicę szkolną. Uzasadnieniem ich działania jak wspomina Weronika Jabłońska jest ludzki odruch - mam młodsza siostrę i chciałabym żeby jej również ktoś pomógł gdy będzie na świetlicy. Wolontariuszki pomagają młodszym uczniom w odrabianiu lekcji, organizują zabawy stolikowe oraz zajęcia ruchowe, podjęły się również inicjatywie edukacji poprzez literaturę – czytając najmłodszym wybrane wspólnie z nauczycielem bajki.

- Razem z dzieciakami bawimy się, wycinamy, rysujemy, pomagamy w lekcjach oraz uczymy maluchy przydatnych rzeczy, takich jak numery alarmowe oraz posługiwania się cyframi. Bardzo chętnie chodzę do świetlicy ponieważ sprawia mi to przyjemność i wiem, że mogę komuś pomóc - mówi 13-letnia Paulina Rybarczyk. Również pozytywnie na temat udziału w wolontariacie wypowiada się Wiktoria Stokłosa - bardzo mi się podoba ta inicjatywa, dzieci nas lubią. Czasami jest ciężko bo dzieci rozrabiają ale wtedy bawimy się z nimi w kole albo śpiewamy.

Wolontariuszkom podczas zajęć świetlicowych towarzyszą panie świetliczanki, uczennice mogą liczyć na wsparcie i pomoc. Wspólnie wykonują prace plastyczne i ćwiczą czytanie. Jak same mówią udział w wolontariacie daje im przyjemność i satysfakcję. - Fajnie, że tak możemy się z nimi bawić. Szkoda, że my nie miałyśmy takich starszych koleżanek na świetlicy w ich wieku - mówi Zuzia Pawłowska. W szkolnym wolontariacie udział może wziąć każdy uczeń klasy szóstej który dysponuje wolnym czasem oraz pragnie się rozwijać i pomagać innym. Nasze uczennice podjęły się działaniom na rzecz wolontariatu zupełnie bezinteresownie, promując ich prospołeczną postawę pragniemy zachęcić wszystkich uczniów do udziały w naszych przedsięwzięciach. Wolontariuszki dostarczają konstruktywnych wzorców zachowań swoim rówieśnikom, już teraz widzimy zmiany jakie zaszły w zachowaniu i postawie naszych podopiecznych. Mamy nadzieję, że przyszły rok będzie równie konstruktywny pod względem uczniowskich inicjatyw. Uczniowie klas piątych na bieżąco śledzą poczynania starszych koleżanek i wzorując się na ich działaniach pragną przystąpić do wolontariatu w nadchodzącym roku.

(Magdalena Zawadzka)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group