Wtorek, 16 lipca
Imieniny: Marii, Mariki
Czytających: 869
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: Wspólnoty będą walczyć o 2 miliony złotych

Środa, 12 października 2011, 1:25
Aktualizacja: 1:26
Autor: UM Świebodzice
Świebodzice: Wspólnoty będą walczyć o 2 miliony złotych
Fot. użyczone
Gmina Świebodzice od 2009 roku realizuje szereg inwestycji pod hasłem Lokalnego Programu Rewitalizacji, który uzyskał akceptację Marszałka Województwa Dolnośląskiego i dofinansowanie ze środków unijnych (w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007–2013).

Dzięki ponad 8 mln złotym dotacji udało się już m. in. wyremontować i zaadoptować na potrzeby mieszkaniowe zabytkowy budynek po dawnym pogotowiu przy Alejach Lipowych, odnowić Park Miejski, a obecnie trwa modernizacja łącznika między ulicami Krasickiego i Prusa oraz budowa Centrum Rehabilitacji Społecznej. W przyszłym roku rozpocznie się kolejne zadanie – rewitalizacja fragmentu murów obronnych miasta.

Okazuje się, że z unijnych funduszy będą mogli skorzystać też właścicielce mieszkań, zlokalizowanych w budynkach w ścisłym centrum miasta. W ramach LPR została pewna pula środków, która może być przeznaczona na cele mieszkaniowe. Według obecnego kursu euro jest to niebagatelna kwota ok. 2 mln złotych. Właśnie po te pieniądze mogą sięgnąć wspólnoty mieszkaniowe z Rynku.

- Dotacja może być wykorzystana przez wspólnoty mieszkaniowe na remont części wspólnych budynku – czyli np. dachu, elewacji, klatek schodowych – wylicza burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz.

Beneficjantem są wspólnoty mieszkaniowe, dlatego to one muszą przygotować i złożyć wspólny wniosek do Urzędu Marszałkowskiego. Termin upływa 12 grudnia więc jest jeszcze trochę czasu. Zachęcam wspólnoty do skorzystania z tego programu, bo dofinansowanie obejmuje nawet do 70 % kosztów zadania. Jest jednak pewien istotny warunek. Jeśli w budynku są lokale użytkowe, procent dofinansowania będzie pomniejszony proporcjonalnie o powierzchnię tychże lokali. Większość kamienic w Rynku ma takie lokale na parterze więc trzeba wziąć pod uwagę, że dofinansowanie spadnie do około 50 %. Ale i tak jest to sporo biorąc pod uwagę, jak duże są koszty takich zadań, jak chociażby remont dachu. Wniosek jest jeden i składają go wszystkie zainteresowane dotacją wspólnoty. Jeśli po przyznaniu środków któraś zrezygnuje ze swojej inwestycji – pieniądze tracą wszyscy.

- Jesteśmy w trakcie spotkań z przedstawicielami wspólnot i zwracamy szczególny nacisk właśnie na ten zapis – nie ukrywa Waldemar Tomczak, prezes spółki „Prefekt”, która zarządza większością prywatnych budynków w mieście.

Lokatorzy muszą bardzo dokładnie przemyśleć sprawę, by podjąć ostateczną decyzję. Spotkania ze wspólnotami potrwają do końca października. Na razie zainteresowanie przystąpieniem do programu wyraziło około 30 wspólnot. Województwo Dolnośląskie jest jednym z nielicznych w kraju, które zarezerwowało pieniądze unijne na mieszkalnictwo.

(Rzecznik prasowy UM w Świebodzicach Agnieszka Bielawska-Pękala)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group