Sobota, 22 czerwca
Imieniny: Pauliny, Jana, Tomasza
Czytających: 1010
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Współpraca z Kobuleti

Sobota, 28 sierpnia 2021, 15:10
Autor: red
Świdnica: Współpraca z Kobuleti
Fot. UM Świdnica
Kobuleti w Gruzji zostało miastem partnerskimi Świdnicy. W środę, 25 sierpnia, prezydent Beata Moskal – Słaniewska i burmistrz Miriam Katamadze podpisali umowę współpracy. W sierpniu 2019 roku miejscy radni podjęli uchwałę w sprawie kooperacji Świdnicy i Kobuleti.

- Wraz z burmistrzem Miriamem Katamadze, w imieniu naszych lokalnych społeczności złożyliśmy podpisy pod umową. Czekaliśmy na ten dzień półtora roku, gdyż covid uniemożliwił nam spotkania. Z tym większą radością deklarujemy sobie przyjaźń na dobre i na złe. Dziękuję Konsulowi Honorowemu Gruzji w Polsce, Wojciechowi Wróblowi oraz Karolowi Przywarze z Fundacji Kaukaskiej za ten wzniosły dzień. Za to, że dwa miasta rozpoczynają piękną współpracę – mówiła podczas uroczystości prezydent, Beata Moskal-Słaniewska.

W oficjalnej świdnickiej delegacji uczestniczyli Jan Dzięcielski, przewodniczący Rady Miejskiej, Danuta Morańska, przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Współpracy Międzynarodowej Rady Miejskiej oraz dwie dyrektor, reprezentujące Urząd Miejski - Anna Skrzypacz i Joanna Salus-Komorowska.

Współpraca obejmować będzie takie dziedziny jak: kultura i sztuka, sport i turystyka, edukacja, ochrona środowiska, gospodarka, transport miejski, ochrona zabytków, ochrona zdrowia i sprawy społeczne, urbanistyka i rewitalizacja.

Tradycyjna przyjaźń polsko-gruzińska i dynamiczne zmiany polityczne i gospodarcze w Europie Środkowej i Wschodniej spowodowały, że Gruzja z republiki sowieckiej stała się wschodzącą gospodarką i krajem wolnym. Pobliski Wrocław nawiązał w 2019 roku partnerstwo ze słynnym Batumi, zaś Dolny Śląsk współpracuje stale z gruzińskim Regionem Adżarii, gdzie położone jest właśnie Kobuleti.

Kobuleti to drugie najludniejsze miasto w regionie Adżarii. Jest malowniczo położone nad Morzem Czarnym, ok. 25 km na północny wschód od Batumi. Kobuleti rozciąga się na odcinku 12 km wzdłuż wybrzeża Morza Czarnego. Miasto posiada strefę ekonomiczną i jest zainteresowane nawiązaniem współpracy z polskimi przedsiębiorcami. To miejsce o bogatej historii i pełne atrakcji turystycznych. Jego walorami są szerokie malownicze plaże, egzotyczna roślinność oraz ciepły klimat. Kobuleti jest uzdrowiskiem – leczy się tam choroby układu krążenia, nerwowego i oddechowego.

Obecnie miastami partnerskimi Świdnicy są: Biberach, Iwano-Frankowsk, Kazincbarcika, Niżyn, Police nad Metuji, Tendring, Trutnov oraz Rejon Święciany. Chęć wspólnego działania wyraziło także francuskie miasteczko Uchaud, z którym w najbliższym czasie zostanie podpisana umowa współpracy.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group