Wybory parlamentarne w 1989 r. upamiętnia Dzień Wolności i Praw Obywatelskich, obchodzony 4 czerwca. Święto zostało ustanowione uchwałą Sejmu w 2013 r. Podkreślono w niej, że w czasie tych wyborów „siłę zastąpiła kartka wyborcza. W przeddzień 36. rocznicy pierwszych wolnych i demokratycznych wyborów do Senatu w 1989 r. odbędą się wybory do Młodzieżowej Rady Gminy Świdnica. O sile swojego głosu decydować będą młodzi mieszkańcy gminy Świdnica w wieku od 13 do 18 lat.
Doświadczenie pokazuje, że im wcześniej rozpocznie się edukację w zakresie działalności obywatelskiej, tym większa szansa na wykształcenie w przyszłości świadomego i aktywnego mieszkańca, który w sposób odpowiedzialny będzie mógł uczestniczyć w życiu lokalnej społeczności. Rok 2024 obfitował w spotkania warsztatowe z udziałem młodzieży uczęszczającej do gminnych placówek oświatowych. To był dobrze zainwestowany czas i świetnie poprowadzone zajęcia przez Instytut Inspiracji Damiana Deca.
Dialog międzykulturowy, wielopoziomowe centrum kultury, skatepark, siłownie, stacje do ładowania rowerów czy telefonów komórkowych, otwartość na innych ludzi, dbałość o środowisko naturalne, popularyzacja lokalnych tradycji, współpraca z innymi gminami, wykorzystanie walorów gminy do integracji społeczności lokalnej – to tylko kilka pomysłów na gminę marzeń. Niektóre z nich już zostały zrealizowane, tj. stacje do ładowania rowerów, siłownie zewnętrzne, pola biwakowe, stanice rowerowe, spotkania seniorów z młodzieżą, kultywowanie tradycji lokalnych, czy współpraca krajowa i zagraniczna z innymi gminami.
Młodzi mieszkańcy gminy Świdnica są pełni zapału i pomysłów. Interesują się gminą, w której żyją i chcą mieć wpływ na zachodzące tu zmiany. To wszystko razem wpływa na ich decyzję, aby startować w wyborach do Młodzieżowej Rady Gminy Świdnica. Po części edukacyjnej i warsztatowej nadszedł czas na przeprowadzenie wyborów do Młodzieżowej Rady Gminy Świdnica, które odbędą się we wtorek, 3 czerwca 2025 r. na terenie gminnych placówek oświatowych.
W gminie Świdnica młodzieżowa rada wybierana będzie na dwuletnią kadencję. Zgodnie z uchwałą Rady Gminy Świdnica radnym może być osoba od 13 do 18 roku życia będąca mieszkańcem gminy Świdnica lub uczniem klasy 7-8 szkoły podstawowej działającej na terenie gminy.
Liczba radnych wybieranych w poszczególnych okręgach wyborczych.
2 mandaty w Szkole Podstawowej w Bystrzycy Górnej;
2 mandaty w Szkole Podstawowej w Grodziszczu;
3 mandaty w Szkole Podstawowej w Lutomi Dolnej;
2 mandaty w Szkole Podstawowej w Mokrzeszowie;
3 mandaty w Szkole Podstawowej w Pszennie;
3 mandaty w Szkole Podstawowej w Witoszowie Dolnym.
Kandydat ubiegający się o mandant radnego Młodzieżowej Rady, składa do Gminnej Komisji Wyborczej podpisane własnoręcznie oświadczenie wyrażające zgodę na jego kandydowanie, a w przypadku osób niepełnoletnich również zgodę Rodziców (załącznik nr 1 do Ordynacji).
Dla zarejestrowania kandydata konieczne jest zebranie co najmniej 15 podpisów osób uprawnionych do głosowania popierających jego kandydaturę. Listy osób popierających kandydata powinny zawierać: imię, nazwisko, miejsce zamieszkania, podpisy osób popierających kandydaturę (załącznik nr 2 do Ordynacji). Oświadczenie, o którym mowa w ust. 1 oraz listę, o której mowa w ust. 3, kandydat przekazuje Gminnej Komisji Wyborczej na 14 dni przed dniem wyborów.
Dni, w których upływają terminy wykonania czynności wyborczych, określa kalendarz wyborczy stanowiący załącznik do postanowienia Gminnej Komisji Wyborczej.
Radni Młodzieżowej Rady wybierani są przez uczniów szkół klas 7-8 działających na terenie Gminy oraz mieszkańców gminy od 13 do 18 roku życia.