Środa, 8 grudnia
Imieniny: Marii, Makarego
Czytających: 611
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Witoszów Dolny: Wyjątkowa wizyta

Sobota, 29 października 2016, 11:19
Autor: red
Witoszów Dolny: Wyjątkowa wizyta
Fot. UG Świdnica
Podczas spotkania z nadzwyczajnymi gośćmi, o niezwykłej sile dobra w nieludzkich czasach, usłyszała młodzież im. Książąt Świdnickich w Witoszowie Dolnym.

W gościnne progi witoszowskiego gimnazjum przybyli Stella Zylbersztajn- Tzur, Krystyna Budnicka oraz ks. Jarosław M. Lipniak. To wyjątkowe spotkanie prowadził proboszcz miejscowej parafii, który na wstępie zaznaczył, że czynienie dobra nie jest sprawą zarezerwowana dla wybranej religii. O tym, ile znaczy ludzka życzliwość i wsparcie przekonała się Krystyna Budnicka, która w chwili wybuchu II wojny światowej miała zaledwie 7 lat. O życiu w bunkrze i kanałach opowiadała bardzo sugestywnie, wprowadzając młodzież gimnazjalną w niecodzienny nastrój i zdecydowanie inny świat. Świat, w którym rządziły okrutne prawa. Właśnie dlatego poczucie godności i człowieczeństwa powinno być tak ważną i uniwersalną wartością.

Stella Zylbersztajn- Tzur podkreśliła, że sama otrzymując dobro od innych ludzi wie, że nie trzeba wiele, aby to dobro nieść. Uczestniczka spotkania jest także bohaterką filmu dokumentalnego „Stella”, w reżyserii Macieja Pawlickiego, który uczniowie szkoły mogli oglądać przed spotkaniem. Film przedstawia portret pani Stelli, jej ucieczkę z getta oraz ocalenie przed Holocaustem, dzięki pomocy kilkudziesięciu Polaków. Autobiograficzną opowieść pani Stelli rozpoczyna interpretacja jakże cennej sentencji w dzisiejszych czasach: „res sacra miser” (”bieda jest rzeczą świętą”). W chwili obecnej, dzięki inicjatywie Stelli Zylbersztajn- Tzur, 23 Polaków otrzymało medale Yad Vashem „.Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata”.
- Nasi wyjątkowi goście w prosty i przystępny sposób opowiadali o sobie, bez wzniosłości i zbędnego patosu, uświadamiając naszej młodzieży, ile znaczy zwykłe, czyste i prawdziwe człowieczeństwo – podkreślał dyrektor gimnazjum Piotr Dubiel.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group