Sobota, 25 maja
Imieniny: Grzegorza, Magdaleny
Czytających: 1125
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Strzegom: Wyjątkowy kapłan

Środa, 8 lipca 2020, 7:14
Aktualizacja: 9:16
Autor: red
Strzegom: Wyjątkowy kapłan
Fot. UM Strzegom
– Dziękujemy, że byłeś z nami przez te wszystkie lata. Byłeś z nami i dla nas (…) Pozostaniesz w pamięci nie tylko obecnych parafian, ale także na następne pokolenia (…). Twoją wielkość należy oceniać nie tylko przez pryzmat Twoich dokonań, ale także ze względu na Twoją dobroć i umiejętność dzielenia się tym dobrem z innymi – te słowa Jacka Zięby, przewodniczącego rady parafialnej, w trakcie uroczystości pogrzebowych ks. kanonika Marka Żmudy doskonale oddają wspaniałą osobowość i szacunek, jakim był darzony strzegomski kapłan.

Ks. Marek Żmuda zmarł po chorobie 30 czerwca br. w wieku 60 lat. Od 1997 r. był pierwszym i jedynym do tej pory proboszczem Parafii pw. Najświętszego Zbawiciela Świata i Matki Boskiej Szkaplerznej z Góry Karmel w Strzegomiu. W uznaniu zasług Rada Miejska w Strzegomiu w lipcu 2017 r. - na 20-lecie parafii, którą kierował - nadała duchownemu tytuł "Honorowego Obywatela Strzegomia".

Uroczystości pogrzebowe odbyły się w dniach 5-6 lipca br. Wśród uczestników pogrzebu byli m. in. bp Ignacy Dec, bp pomocniczy diecezji świdnickiej Adam Bałabuch, ministrowie: Wojciech Murdzek i Ireneusz Zyska, senator RP - Agnieszka Kołacz-Leszczyńska, władze samorządowe Strzegomia, kilkudziesięciu kapłanów, w tym koledzy z tego samego rocznika święceń, oraz oczywiście najbliższa rodzina na czele z mamą kapłana i jego bratankiem. W ostatniej ziemskiej drodze ks. Marka wzięły udział niezliczone tłumy parafian i mieszkańcy Ziemi Strzegomskiej.

W niedzielny wieczór (05.07) bp Adam Bałabuch odprawił mszę św. z tzw. eksportą w Bazylice Mniejszej w Strzegomiu. Następnie spod bazyliki wyruszyła procesja żałobna do kościoła Zbawiciela Świata. W poniedziałek (06.07) odbyły się główne uroczystości pogrzebowe, którym przewodniczył bp Ignacy Dec. Przed rozpoczęciem Eucharystii i na jej zakończenie miały miejsce okolicznościowe przemówienia przedstawicieli grup kościelnych, współpracowników, władz miasta i rodziny. Wszyscy podkreślali wspaniałe przymioty charakteru zmarłego kapłana: mądrość, dobroć, pracowitość, życzliwość, opanowanie, serdeczność, skromność, ogromne poczucie humoru, czy też gorliwość w posłudze kapłańskiej. Po zakończeniu nabożeństwa uformował się kondukt żałobny, który odprowadził ks. Marka - ulicami Strzegomia - na miejsce pochówku, czyli na cmentarz przy ul. Olszowej. Ciało kapłana spoczęło w pobliżu cmentarnej kaplicy.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group