Sobota, 27 listopada
Imieniny: Waleriana, Maksymiliana
Czytających: 915
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Strzegom: Wykład i teleskop astronomiczny dla strzegomskiego LO

Środa, 27 marca 2019, 7:08
Autor: red
Strzegom: Wykład i teleskop astronomiczny dla strzegomskiego LO
Fot. Starostwo Powiatowe Świdnica
To była prawdziwa gratka dla miłośników astronomii. Klasy I i II wybrały się do wrocławskiego multikina w Pasażu Grunwaldzkim, by wziąć udział w prelekcji na temat Księżyca. Prowadzący – Aleksander Trębacz wykazał się ogromną wiedzą na temat budowy i właściwości naturalnego satelity Ziemi.

Podczas wykładu poznaliśmy kulisy współpracy Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach z najsłynniejszą na całym świecie agencją kosmiczną – NASA.

Poznaliśmy kulisy pracy w MOA oraz zdjęcia Księżyca, które były wykonane dwie dekady temu. Byliśmy zaskoczeni faktem, że wtedy używano zwykłych aparatów analogowych, a mimo to jakość zdjęć była rewelacyjna. Prezentacja p. Aleksandra Trębacza była wzbogacona o zdjęcia i filmy związane z Księżycem i lotami w kosmos. Pojawiło się tam również zdjęcie jednego z młodych podopiecznych naszego prelegenta, które zostało opublikowane w najpopularniejszych czasopismach związanych z astronomią. Pan Trębacz przywołał również historię misji na Księżyc, a także ciekawostki na temat kosztu programu Apollo oraz naukowych efektów wypraw księżycowych. Jestem przekonany, że prelekcja na długo zapadnie w pamięć pasjonatom obserwacji nieba i wszystkim, którzy bliżej interesują się astronomią. Dzięki udziałowi w programie klasa fizyczna LO została wyposażona w teleskop astronomiczny Sky-Watcher BK 707 AZ2 - przeznaczony dla początkujących astronomów.
- Jest to wygodny w obsłudze refraktor o średnicy 70 mm pozwalający powiększyć obraz do 140x. Sky-Watcher 707AZ2 wyróżnia się dobrym wyposażeniem: okulary Kellnera, a także dobrej jakości obiektyw. Teleskop z tego rodzaju obiektywem pozwala odnaleźć najjaśniejsze mgławice pod warunkiem, że obserwacje prowadzone będą z dala od świateł miejskich. Pięknie będą prezentować się w nim jasne obiekty głębokiego nieba takie jak gromady otwarte czy najjaśniejsze mgławice. Najlepiej teleskop ten sprawdza się przy obserwacjach Księżyca jak też przy podstawowych obserwacjach planet Układu Słonecznego – dodaje producent.

A więc czas na szkolne obserwacje nieba.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group