Środa, 26 stycznia
Imieniny: Pauliny, Polikarpa
Czytających: 610
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Wystawa Żołnierzy Tułaczy

Niedziela, 31 sierpnia 2014, 12:53
Aktualizacja: 13:09
Autor: red.
Świdnica: Wystawa Żołnierzy Tułaczy
Fot. archiwum
1 września na świdnickim Rynku stanie przygotowana przez Świdnicki Ośrodek Kultury wystawa plenerowa, na której zaprezentowane zostaną biogramy Żołnierzy Tułaczy. Wystawa jest jednym z elementów projektu pn.:„2014 – Rok Żołnierzy Tułaczy”, do którego włącza się także Miasto Świdnica, realizowanego przez Fundację Niepodległości z Lublina.

Jak informuje Fundacja rok 2014 pragnie zadedykować Żołnierzom Tułaczom. Wybór tego roku związany jest z Polakami, których „rozrzuciła po kątach” całego świata zawierucha dziejowa. 75 lat temu wybuch II wojny światowej doprowadził miliony obywateli Rzeczypospolitej do konieczności migracji. Już we wrześniu tysiące polskich żołnierzy dostało się do niemieckich oflagów, gdzie przebywali podczas wojny. Po 17 września 1939 r. kolejne dziesiątki tysięcy dostało się do niewoli sowieckiej (trafili do syberyjskich łagrów, a wielu zostało zamordowanych w: Katyniu, Miednoje, Twerze, Charkowie, Włodzimierzu Wołyńskim i innych miejscach kaźni). Wielu poprzez obozy internowania w Rumunii i na Węgrzech przedzierało się do Francji, a po jej upadku do Wielkiej Brytanii. Walczyli we wszystkich możliwych kampaniach II wojny światowej.

Fundacja w ramach Projektu planuje zaprezentować ok. 60 biogramów-plakatów, na których przedstawieni zostaną wybitni żołnierze, kapelani wojskowi i inni Tułacze. Projekt ,,2014 - Rok Żołnierzy Tułaczy” jest projektem ogólnopolskim. Honorowy patronat nad projektem objęły następujące instytucje: Instytut Pamięci Narodowej, Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Ministerstwo Obrony Narodowej.

Więcej na: rokzolnierzytulaczy.pl

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group