Poniedziałek, 15 lipca
Imieniny: Henryka, Włodzimierza
Czytających: 725
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Z delegacji z dwoma projektami

Poniedziałek, 29 sierpnia 2011, 9:48
Aktualizacja: 9:50
Autor: UM Świdnica
Świdnica: Z delegacji z dwoma projektami
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Kilkudniowa wizyta (18–21 sierpnia) świdnickiej delegacji w partnerskim Kazincbarcika na Węgrzech była okazją do prac nad dwoma projektami – kulturalnym i społecznym.

Przedstawiciele Świdnicy: Maria Kasprowicz-Gładysz, dyrektor Departamentu Infrastruktury Miasta, Mariusz Barcicki, radny Rady Miejskiej oraz Tomasz Kościów, odpowiedzialny w Urzędzie Miejskim za partnerstwo miast rozmawiali z węgierskimi partnerami m. in. o tym, jak skutecznie wspólnie starać się o środki i realizować inicjatywy dla mieszkańców. Gospodarze zaprezentowali koncepcję wieloletniego projektu kulturalnego, którego celem jest promowanie sztuki w przestrzeni publicznej m. in. poprzez pokaz sztuki monumentalnej oraz wystawę prac młodych rzeźbiarzy. Projekt pt. „Międzynarodowe Sympozjum Sztuki” zgodnie z zamierzeniem będzie realizowany przez partnera z Węgier wraz z zaprzyjaźnionymi miastami, w pierwszej kolejności z Francji i Rumunii. Przedstawiciele Świdnicy zadeklarowali gotowość współpracy, w ciągu najbliższych tygodni znany będzie szczegółowy harmonogram działań. – Projekt jest bardzo interesujący, a nasi partnerzy z Kazincbarcika zaskakują wielką dbałością o obecność sztuki w przestrzeni miejskiej. Byłam zaskoczona, że w tym niewielkim mieście znajdują się aż 64 rzeźby. Wydaje się, że jest to odpowiedź władz miasta na brak zabytkowej architektury. Kazincbarcika w przeciwieństwie do Świdnicy, jest młodym miastem, dlatego rzeźby mają za zadanie wypełnić lukę w braku historycznej zabudowy. – mówi Maria Kasprowicz-Gładysz, dyrektor Departamentu Infrastruktury Miasta.

Świdnica natomiast przedstawiła projekt pt. „Partnerstwo miast – w poszukiwaniu dialogu społecznego”. Planowane rozpoczęcie realizacji to 2012 rok, a założeniem jego jest wymiana doświadczeń i informacji pomiędzy organizacjami pozarządowymi i samorządami z miast partnerskich Świdnicy. Podpisane zostały już listy intencyjne z partnerami z Czech, Niemiec i Litwy. Obecnie projekt czeka na złożenie podpisów przez partnerów z Węgier i Anglii.

Wspólne działania Świdnicy i Kazincbarcika dają spore możliwości pozyskiwania funduszy, gdyż Unia Europejska po 2013 roku będzie dofinansowywać głównie tzw. miękkie projekty międzynarodowe, czyli z dziedzin: kultury, edukacji, spraw społecznych czy sportu.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group