Środa, 24 lipca
Imieniny: Kingi, Krystyny
Czytających: 658
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Bruksela: Z wizytą w Brukseli

Wtorek, 5 lipca 2011, 9:58
Aktualizacja: 10:08
Autor: red.
Bruksela: Z wizytą w Brukseli
Fot. użyczone
Grupa dziewięciu laureatów z terenu powiatu świdnickiego pokonała 2 200 km, aby wziąć udział w inauguracji wystawy w Brukseli „Plakat Pierwszej Polskiej Prezydencji UE”. Konkurs i wyjazd zorganizowano dzięki europosłance Lidii Geringer de Oedenberg.

- 1 lipca rozpocznie się historyczny debiut Polski jako kraju obejmującego przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. Okoliczności te zainspirowały mnie do ogłoszenia konkursu na plakat polskiej prezydencji w Unii Europejskiej i przedstawienia przez obywateli plastycznej wizji tego historycznego wydarzenia. Wyróżnione prace zostały wykonane przy pomocy różnorodnych, często innowacyjnych, technik plastycznych i prezentują naprawdę wysoki poziom – zaznaczyła podczas otwarcia wystawy Lidia Geringer de Oedenberg.

27 czerwca do stolicy Belgii zawitali także laureaci z innych miast Dolnego Śląska, m.in. z Bierutowa, Wrocławia i Nowej Rudy. Byli to zwycięzcy konkursów wiedzy o Unii Europejskiej, Dolnośląskiego Konkursu Języka Angielskiego, X wystawy stołów wielkanocnych, Pierwszej Pomocy i Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. - Z uwagi na zawód, który wykonuję (krawcowa) i chęć wykorzystania w pracy techniki dekoracyjnej, chciałam, aby moja praca zwróciła uwagę swoją oryginalnością – mówi Inga Kuc ze Świdnicy, która została jedną z laureatek konkursu. Jej praca przedstawia kontur Polski wypełniony wełną w kolorystyce barw narodowych otoczony gwiazdami unijnymi. Dla Ingi jest to szczególne wyróżnienie. - Byłam szczęśliwa, że moja rodzina cieszy się z moich sukcesów. Uwierzyłam w swoje możliwości i czułam się bardziej pewna siebie – dodaje. Świdniczanka planuje dalsze uczestnictwo w konkursach organizowanych przez Parlament Europejski.

Plakat Agnieszki Malinowskiej z Jaworzyny Śląskiej pokazuje najpiękniejsze zabytki historyczne Polski - historyczny Wawel, Zamek Królewski w Warszawie wraz z Kolumną Zygmunta, czy pomnik Kopernika. - Pierwotny pomysł komponowałam na komputerze – śmieje się Agnieszka – potem kilkadziesiąt poprawek i w efekcie udało się stworzyć coś fajnego. Dla mnie bycie laureatką jest dużym wyróżnieniem. Nie spodziewałam się tego, że znajdę się w gronie laureatów – dodaje Agnieszka. Obie laureatki uczęszczają do Studium Grafiki Reklamowej w Świdnicy.

Ważnym punktem programu była prelekcja w Komisji Europejskiej, spotkanie z europosłanką Lidią Geringer de Oedenberg i wizyta w Centrum Informacji Parlamentu Europejskiego. Uczestnicy 4-dniowego wyjazdu zwiedzili Brukselę wraz z jej najpiękniejszymi zabytkami: Bazylikę Najświętszego Serca, Atomium, Pagodę Chińską, Grand Place, Katedrę św. Michała i św. Guduli.

17 lipca wystawę będzie można obejrzeć na wrocławskim Rynku. Prace młodych artystów będą pokazywane również w 13 miastach z terenu Dolnego Śląska i opolszczyzny. Już dziś zapraszamy 16 listopada do świdnickiego Ratusza i 1 grudnia do Miejskiego Domu Kultury w Świebodzicach. Wystawę w Świdnicy będzie można oglądać do 29 listopada, w Świebodzicach - do 12 grudnia.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group