Sobota, 23 października
Imieniny: Marleny, Seweryna
Czytających: 834
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Pszenno/Lutomia Dolna: Za nami dożynki w Pszennie i Lutomi Dolnej

Czwartek, 6 września 2018, 15:47
Autor: red
Pszenno/Lutomia Dolna: Za nami dożynki w Pszennie i Lutomi Dolnej
Fot. Gmina Świdnica
Piękna, ludowa tradycja dziękczynienia za zebrane plony kultywowana jest nie tylko podczas dożynek gminy Świdnica, ale i w sołectwach.

W miniony weekend w Pszennie oraz Lutomi Dolnej i Lutomi Górnej rolnicy, sadownicy ogrodnicy, pszczelarze dziękowali za tegoroczne zbiory.

Dożynki parafialne w Pszennie rozpoczęła msza w kościele parafialnym pw. św. Mikołaja. Starostami dożynek byli: Małgorzata Korta i Ryszard Szczepanik. Uroczysta liturgia dożynkowa, której przewodniczył ks. Kazimierz Gniot, proboszcz parafii w Pszennie była okazją do modlitwy w intencji rolników. Oprócz dziękczynienia za tegoroczne plony proszono o Boże Błogosławieństwo w tej niełatwej pracy rolnika, o zdrowie i urodzaje w kolejnym roku. Wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek, podziękowała wszystkim sołectwom, tworzącym parafię w Pszennie (Jagodnik, Pszenno, Niegoszów, Wilków, Miłochów) za piękne wieńce dożynkowe i za szacunek dla pracy rolnika.

Od kilkunastu lat w sołectwach: Lutomia Dolna i Lutomia Górna mieszkańcy wraz z zaproszonymi gośćmi brawnym korowodem objeżdżają swoje wsie, z dumą prezentując piękne wieńce i dorobek pracy rolnika. Starostowie dożynek, Michał Mroczek i Małgorzata Siekierka przekazali na ręce wójt gminy Świdnica bochen chleba.
- Będę go sprawiedliwie dzieliła, tak aby go nikomu nie zabrakło – podkreślała Teresa Mazurek, życząc wszystkim zebranym przede wszystkim zdrowia, a w szczególności rolnikom.

Na dzieci czekały zjeżdżalnie, a na scenie wystąpił Zespół Śpiewaczy „Kądziołeczka” oraz „Stokrotki”. Tradycyjnie na przybyłych gości czekały kulinarne przysmaki serwowane przez lokalne organizacje i gospodynie. O moc atrakcji zadbali także strażacy ochotnicy z OSP Lutomia.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group