Czwartek, 28 października
Imieniny: Szymona, Tadeusza
Czytających: 959
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wierzbna: Za nami VII Żarowska Prelekcja Historyczna

Czwartek, 15 czerwca 2017, 11:03
Autor: red
Wierzbna: Za nami VII Żarowska Prelekcja Historyczna
Fot. UM Żarów
Miłośnicy regionalnej historii, zagościli tym razem pod dachem hotelu–restauracji "Biały Las", która wraz z przyległym ośrodkiem jeździeckim, zlokalizowana jest w słynącej z zabytków architektury, miejscowości Wierzbna w gminie Żarów.

Nadmienić trzeba, że "Biały Las" to nowoczesny obiekt posiadający krytą ujeżdżalnię oraz pensjonat dla koni. Stajnia Biały Las organizuje różnego rodzaju zawody jeździeckie oraz prowadzi lekcje nauki jazdy konnej. Z kolei piękna restauracja położona w ośrodku jeździeckim "Biały Las", słynąca z doskonałej staropolskiej kuchni, była znakomitym miejscem do rozprawy o historii warzenia piwa, dawnych miejscach jego sprzedaży oraz prezentacji współczesnych odmian złocistego trunku, który wytwarza żarowski Rzemieślniczy Browar "Hoppy Lab" z siedzibą przy ul. Słowiańskiej.

Pierwsza z wygłoszonych prelekcji dotyczyła zagadnienia "Dawnych karczm i gospód", które niegdyś działały w okolicach Żarowa. - Termin "karczma" wywodzi się od słowa "krczag" czyli "dzban". Inne nazwy jak osteria, austeria, wirkausz, karwaster, oberża - przyjęte zostały z języków. W późniejszych czasach w pospolitym użyciu funkcjonowało pojęcie-termin gospoda, która była częstym motywem na kartach pocztowych, gdzie opisywano ją po niemiecku jako "Gasthaus" lub "Gasthof" - mówił specjalista d/s zbiorów muzealnych, archeolog Bogdan Mucha. Za pośrednictwem prezentacji multimedialnej, uczestnicy prelekcji zobaczyć mogli, jak wyglądały dawne karczmy, poznać ich przeznaczenie oraz rozplanowanie. Mowa była o wielu nieistniejących już dzisiaj gospodach, takich jak m.in. "Zum Feldschloss" w Bożanowie, "Gasthaus u. Auasspanung" i "Zum Deutscher Kaiser" w Imbramowicach, "Heerschaftlicher Gasthof" w Krukowie, "Zum Wilhelmshöh" w Łażanach, "Gasthof und Gerichts Kretscham" w Mrowinach oraz wielu innych.

Autorem drugiej prelekcji, zatytułowanej "Piwo na Dolnym Śląsku" był Krzysztof Czarnecki z Królewskiego Pruskiego Regimentu Piechoty "Alt Kreytzen". - Podstawowymi surowcami do produkcji piwa są jęczmień, chmiel, woda, drożdże, inne zboża jak kukurydza, owies, pszenica, proso, sorgo, ryż. Jęczmień dwurzędowy jary jest najważniejszym z surowców. W porównaniu z jęczmieniem sześciorzędowym posiada grubsze ziarno, bardziej symetryczny kształt, niższą zawartość białka i wyższą ekstraktywność. Chmiel zwyczajny (Humulus lupulus) to roślina pnąca z rodziny konopiowatych. W piwowarstwie stosuje się wyłącznie chmiel z plantacji o owocostanach żeńskich, zwanych szyszkami, które powinny mieć zieloną barwę, być zwarte i wypełnione drobnymi gruczołami o barwie żółtej, zwanymi lupuliną. Woda obok słodu z jęczmienia jest głównym surowcem stosowanym przy produkcji piwa. Wykorzystywana jest głównie w procesie zacierania, a w gotowym piwie zajmuje ok. 90% objętośc i- referował Krzysztof Czarnecki. Uczestnicy prelekcji mogli dowiedzieć się m.in. skąd czerpano niezbędną do produkcji piwa wodę, jak wyglądał proces produkcyjny i miejsca składowania beczek z piwem w dawnej Świdnicy. Mowa była także o nieistniejących już browarach w Boguszowie, Wałbrzychu, Witoszowie i Szczytnie.

Trzecia z mających tego dnia prelekcji, poświęcona była historii założenia i działalności Rzemieślniczego Browaru "Hoppy Lab", którą przedstawił zgromadzonej publiczności założyciel Browaru Jakub Bielecki. Zaprezentowana dokumentacja fotograficzna, ukazała pasję trojga osób, którzy zaczynali od domowego piwowarstwa. W dalszej kolejności był zakup nieruchomości przy ul. Słowiańskiej w Żarowie i ogromny nakład ciężkiej pracy, aby zaniedbane miejsce doprowadzić do stanu umożliwiającego rozpoczęcie produkcji piwa. Rzemieślniczy Browar "Hoppy Lab", który rozpoczął działalność produkcyjną w br. ma w swojej ofercie kilka rodzajów złocistego napoju. Należą do nich HEFEWEIZEN - reprezentujący styl piwa pszenicznego pochodzącego z Bawarii, ENGLISCH BITTER - tradycyjne piwo w stylu angielskim o kwiatowo-miodowym zapachu, EARL GREY PALE ALE - piwo o wspaniałym herbacianym aromacie, AIPA - piwo o owocowym aromacie, CASCADIAN DARK ALE - piwo o iglastym aromacie z nutą owoców leśnych. Po wygłoszonej prelekcji nie mogło się oczywiście obyć bez symbolicznej degustacji wyżej wspomnianych odmian piwa produkowanego przez żarowski Browar Rzemieślniczy "Hoopy Lab".

Organizatorzy VII Żarowskiej Prelekcji Historycznej składają serdeczne podziękowania gospodarzom kompleksu "Biały Las" w Wierzbnej za udostępnienie sali, przemiłą obsługę oraz wspaniałą atmosferę, w jakiej przyszło Nam spędzić piątkowy wieczór z historią.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group