Niedziela, 23 czerwca
Imieniny: Wandy, Zenona
Czytających: 1161
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Pastuchów: Zabawa w zbroję przyodziana

Czwartek, 22 lipca 2010, 10:44
Aktualizacja: 10:58
Autor: KO
Pastuchów: Zabawa w zbroję przyodziana
Fot. Bractwo Rycerskie św. Barbary
Polacy oszaleli na punkcie rekonstrukcji historycznych. W Świdnicy trzy razy już podziwialiśmy dzielnych wojów z różnych epok, w ostatnią sobotę cała Polska pojechała bić się – jak 600 lat temu – pod Grunwaldem, teraz do średniowiecza przeniesie się Pastuchów.

Wielki Mistrz Zakonu Krzyżackiego Urlich von Jungingen o godz. 14.51 padł na polu pod Grunwaldem po bohaterskiej walce dokładnie 600 lat i 2 dni od historycznego zwycięstwa polskiego i litewskiego rycerstwa nad Krzyżakami. Według szacunków policji Pola Grunwaldzkie odwiedziło w sobotę ponad 100 tysięcy turystów!

Aż takich tłumów nie spodziewają się organizatorzy Festynu Średniowiecznego w sobotę, 24 lipca. Ale z pewnością wielu gapiów przyjedzie, a kto wie, może nawet włączą się oni do wspólnej zabawy... Festyn przygotowuje Bractwo Rycerskie św. Barbary. Tworzą je całe rodziny. Anna, Michał i Roch Górowie są w Bractwie od samego początku. Roszko to jeszcze małe dziecko, ale niebawem zapewne dostanie jakąś broń do rączek i stanie na polu walki u boku taty Michała, który w rekonstrukcji zajmuje pozycję zbrojnego. Ania zamierza lepić naczynia z gliny, razem z mężem uczy się trudnej sztuki tańca z ogniem. Krzysztof Krużlak z kolei jest zwany Mnichem bądź Lancelotem, również działa w Bractwie od samego początku. Przygodę ze średniowieczem zaczął jako franciszkanin, teraz jest zapalonym łucznikiem (choć nadal spowiada, ale jak zaznaczają członkowie Bractwa: bez rozgrzeszenia. Dorota i Krzysztof Bawolicy też tworzyli Bractwo. Krzysztof zajmuje się łucznictwem walijskim, szkoli się na konnego. Karolina Piasecka i Grzegorz Mirek do Bractwa dołączyli rok temu, uczą pozostałych, jak obchodzić się z ogniem.

Festyn Średniowieczny odbędzie się na "kozim rynku" we wsi Pastuchów (gmina Jaworzyna Śląska) już po raz trzeci w sobotę, 24 lipca.

- Ze względu, że rok 2010 przyniósł nam dwie okrągłe rocznice wielkich wydarzeń (to jest 600 lat Grunwaldu oraz bardziej lokalnie 860 lat wsi Pastuchów) zdecydowaliśmy się na zmianę formy całej imprezy. Jest to pierwszy Turniej Rycerski w Pastuchowie, bardzo szeroko datowany. Będzie więc istniała możliwość zaobserwowania ewolucji uzbrojenia średniowiecznego na przestrzeni kilku wieków – zapowiadają organizatorzy. - W trakcie trwania Festynu przewidziane są pokazy walk rycerskich, tańce dworskie, pokazy tancerzy ognia i wiele innych atrakcji zarówno dla dzieci jak i dorosłych.

Patronem medialnym imprezy jest Świdniczka.com. Początek imprezy w samo południe.

Jak się można bawić podczas podobnych imprez? Zobacz tu:
* Relacja z rekonstrukcji historycznych w Świdnicy,
* Relacja z Turnieju Rajców Księstwa Świdnicko-Jaworskiego w Krzyżowej.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group