Niedziela, 24 października
Imieniny: Marcina, Rafała, Antoniego
Czytających: 910
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Żarów: Zabytki odzyskają dawny blask

Poniedziałek, 1 lutego 2016, 6:40
Autor: opr.red.
Żarów: Zabytki odzyskają dawny blask
Fot. www.um.zarow.pl
Parafie z terenu gminy Żarów otrzymają dotacje z budżetu gminy Żarów na renowację zabytków wpisanych do rejestru zabytków. Żarowscy radni na wczorajszej sesji Rady Miejskiej poparli wniosek burmistrza w sprawie przyznania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków, znajdujących się na terenie gminy Żarów.

Dzięki dotacji dawne zabytki mają szansę odzyskać utracony blask. Wśród podmiotów, które otrzymają dodatkowe wsparcie finansowe jest także zabytkowy młyn w Siedlimowicach, których właściciele otrzymane pieniądze przeznaczą na prace konserwatorskie zabytkowej maszyny. - Cieszę się, że jako gmina możemy pomagać naszym parafiom w pracach konserwatorskich. Choć, nie tylko same parafie z terenu naszej gminy otrzymają dodatkowe pieniądze. Właściciele zabytkowego młyna w Siedlimowicach będą mogli w tym roku także przeznaczyć otrzymane środki finansowe na renowację zabytkowej maszyny w obiekcie. Przypomnę tylko, że każdy zabytkowy obiekt, który będzie odnawiany musi mieć założoną białą kartę zabytków. W tym roku na prace konserwatorskie zabytków przeznaczyliśmy środki finansowe w wysokości 130 tysięcy złotych - mówił w trakcie posiedzenia burmistrz Leszek Michalak.

Wszystkie wnioski podmiotów ubiegających się o przyznanie dotacji na prace konserwatorskie zabytków oceniali członkowie specjalnej komisji w składzie: Sylwia Pawlik sekretarz gminy, Iwona Nieradka radna Rady Miejskiej, Joanna Kulik z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków oraz pracownicy Urzędu Miejskiego w Żarowie Gabriela Nastałek-Żygadło i Ryszard Rybak.

Dotacje na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków, znajdujących się na terenie gminy Żarów otrzymają:

Witold Markiewicz na przeprowadzenie prac konserwatorskich odsiewacza ramowego dwuskrzyniowego w Młynie Siedlimowice (3575 zł)

Parafia Rzymskokatolicka pw. Wniebowzięcia NMP w Wierzbnej na przeprowadzenie pełnej konserwacji obrazu "Ukrzyżowanie" (wraz z ramą) z kościoła pw. Wniebowzięcia NMP w Wierzbnej (10.000 zł)

Parafia Rzymskokatolicka pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Bukowie na wykonanie konserwacji ośmiu stacji drogi krzyżowej z kościoła pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Bukowie (19.138 zł)

Parafia Rzymskokatolicka pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Bukowie na wykonanie wymiany instalacji elektrycznej w kościele filialnym pw. Św. Józefa w Pożarzysku (7890 zł)

Parafia Rzymskokatolicka pw. Wniebowzięcia NMP w Imbramowicach na wykonanie remontu dachu kościoła pw. Wniebowzięcia NMP w Imbramowicach wraz z wykonaniem instalacji odgromowej (37.000 zł)

Parafia Rzymskokatolicka pw. Wniebowzięcia NMP w Imbramowicach na wykonanie remontu dachu kaplicy pw. Św. Antoniego w Pyszczynie (27.063,42 zł)

Parafia Rzymskokatolicka pw. Matki Bożej Królowej Polski w Mrowinach na wykonanie prac konserwatorskich Ołtarzyka z Figurką Jezusa Władcy Świata z Kościo0ła filialnego pw. Wniebowzięcia NMP w Zastrużu (15.000 zł)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group