Czwartek, 2 grudnia
Imieniny: Piotra, Pauliny
Czytających: 964
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Żarów: Zabytki odzyskają dawny blask

Niedziela, 29 stycznia 2017, 7:26
Autor: red
Żarów: Zabytki odzyskają dawny blask
Fot. UM Żarów
Parafie z terenu gminy Żarów otrzymają dotacje z budżetu gminy Żarów na renowację zabytków wpisanych do rejestru zabytków.

Żarowscy radni na wczorajszej sesji Rady Miejskiej poparli wniosek burmistrza Leszka Michalaka w sprawie przyznania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków, znajdujących się na terenie gminy Żarów.

Dzięki dotacji dawne zabytki mają szansę odzyskać utracony blask. Wśród podmiotów, które otrzymają dodatkowe wsparcie finansowe są parafie z terenu gminy Żarów. - Cieszę się, że jako gmina możemy pomagać naszym parafiom w pracach konserwatorskich. W tym roku p dotacje ubiegały się wyłącznie podmioty kościelne. Przypomnę tylko, że każdy zabytkowy obiekt, który będzie odnawiany musi mieć założoną białą kartę zabytków. W tym roku na prace konserwatorskie zabytków przeznaczyliśmy środki finansowe w wysokości 130 tysięcy złotych - mówił w trakcie posiedzenia burmistrz Leszek Michalak.

Wszystkie wnioski podmiotów ubiegających się o przyznanie dotacji na prace konserwatorskie zabytków oceniali członkowie specjalnej komisji w składzie: Sylwia Pawlik sekretarz gminy, Iwona Nieradka radna Rady Miejskiej, Paulina Dziendziel z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków delegatura w Wałbrzychu oraz pracownicy Urzędu Miejskiego w Żarowie Przemysław Sikora oraz Sylwia Niedźwiecka.

Dotacje na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków, znajdujących się na terenie gminy Żarów otrzymają:

Parafia Rzymskokatolicka pw. Wniebowzięcia NMP w Imbramowicach na przeprowadzenie konserwacji obrazu Wilhelma Reinsch z 1877r. "Chrystus złożony do grobu", dwóch rokokowych świeczników paschalnych oraz czterech barokowych świeczników z kościoła pw. Wniebowzięcia NMP w Imbramowicach w wysokości 15.000 złotych

Parafia Rzymskokatolicka pw. Matki Bożej Królowej Polski w Mrowinach na wykonanie konserwacji drewnianej, polichromowanej i złoconej ramy obrazu wraz z glorią oraz tabernakulum z ołtarza głównego z Kościoła filialnego pw. Wniebowzięcia NMP w Zastrużu, w wysokości 20.000 złotych

Parafia Rzymskokatolicka pw. Wniebowzięcia NMP w Wierzbnej na wykonanie konserwacji 5 ram z dekoracją snycerską obrazów Stacje Drogi Krzyżowej z kościoła pw. Wniebowzięcia NMP w Wierzbnej, w wysokości 10.000 złotych

Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Bukowie na wykonanie konserwacji ołtarza bocznego św. Trójcy w kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Bukowie, w wysokości 9.000,00 złotych

Parafia Rzymskokatolicka pw. Matki Bożej Królowej Polski w Mrowinach na wykonanie konserwacji drewnianego, polichromowanego i złoconego ołtarza bocznego z Kościoła filialnego pw. Wniebowzięcia NMP w Zastrużu, w wysokości 40.000 złotych.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group