Piątek, 21 stycznia
Imieniny: Agnieszki, Jarosława
Czytających: 587
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kraj: Zachowanie psów w czasie Sylwestra

Poniedziałek, 31 grudnia 2012, 12:33
Aktualizacja: Wtorek, 1 stycznia 2013, 15:54
Autor: walbrzyszek.com
Kraj: Zachowanie psów w czasie Sylwestra
Fot. red.
Sylwester to dla nas głównie czas hucznych zabaw, świętowania i oczekiwania na rozpoczęcie nowego roku. Jednak poza balowaniem i chęcią uczczenia tego wydarzenia, towarzyszy temu kilka nieprzyjemnych i wymagających ostrożności rzeczy. Należy uważać podczas odpalania fajerwerków i petard, nie przesadzić z ilością alkoholu i jedzenia, ale jest jeszcze coś. Naszą sylwestrową hulankę, bardzo ciężko znosi większość psów. Warto więc pamiętać, że nie tylko wybór sukienki i dopasowanie menu przynosi dużo stresu– denerwują się i bardzo cierpią też nasze domowe zwierzęta.

W sylwestrową noc, hałas i efekty wizualne powodowane przez petardy mogą sprawić, że nasze psy zaczną się zachowywać irracjonalnie. Podczas spaceru mogą uciekać, co grozi zagubieniem lub spowodowaniem wypadku, na przykład komunikacyjnego. Wystrzały mogą u psów powodować agresję, głośne i uciążliwe szczekanie oraz wycie.

Cały ten stres i popłoch u psów wywołany jest brakiem socjalizacji zwierzęcia z takimi dźwiękami w okresie szczenięctwa- psy najzwyczajniej nie znają takich odgłosów. Podobna sytuacja może się pojawić na przykład w czasie burzy lub gdy nasili się hałas uliczny. Zwierzę reaguje takim zdenerwowaniem na wszystko, czego nie zna, a biorąc pod uwagę, że Sylwester jest stosunkowo rzadko, trudno jest psu przyzwyczaić się do towarzyszących zabawie wrażeń. W niektórych przypadkach wpływ na dziwne zachowanie w sylwestrową noc ma lękliwa i bardzo pobudliwa natura zwierzęcia, który jest szczególnie wrażliwy na hałas i wybuchy.

Aby ten problem rozwiązać lub chociaż złagodzić psi stres, można spróbować kilku sposobów. Należy ograniczyć wychodzenie z psem w godzinach, w których nasila się częstotliwość wybuchów- załatwić to wcześniej, albo przeczekać i wyjść z pupilem po największej fali fajerwerków. Dobrym sposobem jest też izolacja zwierzęcia w jednym pomieszczeniu w domu (może to być łazienka). Można psu zaaplikować również różnego rodzaju preparaty: ziołowe- uspokajające, leki przeciw lękowe. Jednak najlepszy efekt ich działania można osiągnąć dopiero po konsultacji z lekarzem weterynarii oraz wcześniejszym próbom ustalenia odpowiedniej dawki- gdy podamy psu preparat dopiero w dniu Sylwestra, dawka może się okazać zbyt mała by wpłynąć na zachowanie psa.

Jeśli zaczniemy myśleć o problemie wcześniej jest jeszcze jeden sposób, który najskuteczniej może zapobiec strachowi psa w czasie Sylwestra, ale który wymaga sporego zaangażowania i odpowiednio długiego okresu czasu. Jest to tak zwana „akcja odczulająca”. Polega ona na nagraniu na kasetę lub płytę wystrzałów i innych sylwestrowych hałasów oraz odtwarzaniu tych dźwięków psu na przykład w czasie zabawy lub w innym momencie tak, aby nie kojarzyły się mu z niczym nieprzyjemnym. Może to doprowadzić do uniewrażliwienia zwierzęcia na tego typu dźwięki. Jest to najlepszy z wymienionych sposobów, bo przynosi efekty na długi czas i nie wymaga stosowania środków chemicznych. Pamiętajmy więc w Sylwestra nie tylko o swojej dobrej zabawie, ale także o pupilach, których zostawiamy w domach w ogromnym stresie i strachu.

Rad udzieliła lek. wet. Anna Wróblewska.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group