Czwartek, 27 stycznia
Imieniny: Anieli, Jana, Jerzego
Czytających: 594
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Zaczynają pracę

Niedziela, 21 marca 2021, 9:04
Autor: red
Świdnica: Zaczynają pracę
Fot. UM Świdnica
Rada ds. Równego Traktowania w Świdnicy zaczyna pracę.

Zgodnie z ogłoszoną wcześniej decyzją Prezydent Miasta, w Świdnicy powołana zostaje Rada ds. Równego Traktowania. Do urzędu miejskiego wpłynęło łącznie ponad 30 zgłoszeń, a każdy kandydat i kandydatka zobowiązani byli przedstawić swój biogram i wizję pracy społecznej w dziedzinie równości. Komisja opiniująca w składzie: Szymon Chojnowski, zastępca prezydent Świdnicy, Anna Gromek, prezes fundacji Endomama, Teresa Borek ze świdnickiego oddziału Polskiego Czerwonego Krzyża oraz Izabela Siekierzyńska, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Spraw Socjalnych Urzędu Miejskiego w Świdnicy zarekomendowała Prezydent Świdnicy, Beacie Moskal-Słaniewskiej w sumie 15 osób spośród wszystkich nadesłanych zgłoszeń.

- W związku z bardzo dużym odzewem i zainteresowaniem pracą w tym nowym gremium, postanowiliśmy poszerzyć grono członków i członkiń z planowanych 12 do 15 osób. Wśród nich są aktywiści społeczni i osoby reprezentujące rozmaite środowiska, instytucje i organizacje pozarządowe. Mam nadzieję, że Rada ds. Równego Traktowania pomoże nam wszystkim uwrażliwić mieszkańców Świdnicy na problemy osób zagrożonych wykluczeniem czy doświadczających dyskryminacji. Rola edukacji i świadomości ma tu ogromne znaczenie. Powinniśmy, tak jak w innych krajach UE, od juniora po seniora kształtować empatię i wrażliwość na problemy innych, budować wspierającą się społeczność – mówi Szymon Chojnowski, zastępca prezydent Świdnicy.

Pierwsze posiedzenie Rady ds. Równego Traktowania planowane jest w kwietniu br. Podobne organy doradcze powstały w takich miastach jak Gdańsk, Kraków czy Bydgoszcz. Świdnicka Rada, poza opracowywaniem i opiniowaniem dokumentów w dziedzinie polityki społecznej miasta, będzie też mogła na bieżąco monitorować różne przypadki dyskryminacji w mieście i niepokojące sygnały czy uwagi płynące bezpośrednio od świdniczan. Wiele zatem będzie zależeć od zaangażowania jej członków i członkiń.

- Obserwujemy w ostatnich latach narastający problem w kraju z dyskryminacją różnych społeczności i wzrostem liczby przypadków nietolerancji czy agresji. Skoro organy państwa i instytucje do tego powołane nie działają w skuteczny, należyty sposób w tej dziedzinie, to tym większa potrzeba reakcji ze strony samorządów. Coraz więcej z nich powołuje pełnomocników ds. równości i ciała doradcze takie jak rady ds. równego traktowania. Mam nadzieję na owocną współpracę z osobami zaangażowanymi w nowej radzie – mówi Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy.

Skład świdnickiej Rady ds. Równego Traktowania jest następujący:

Mikołaj Bobowski, Młodzieżowa Rada Miasta

Lech Bokszczanin, radny Rady Miejskiej

Lilianna Brańka-Konicka, nauczycielka,

Kazimierz Deptuła, działacz społeczny, Rada Seniorów,

Anna Gerus, Fundacja Ładne Historie,

Łukasz Grabicki, działacz społeczny na rzecz praw człowieka,

Irena Jarocka, wolontariuszka w Caritas,

Kornelia Lech, kuratorka społeczna,

Violetta Mazurek, Stowarzyszenie Kobiet w Świdnicy,

Natalia Polkh-Kastukovich, Białorusinka, aktywistka,

Marzena Rawska, przedstawicielka środowisk Osób z Niepełnosprawnościami,

Robert Staniszewski, Biblioteka Miejska,

Natalia Śliwa, Młodzieżowa Rada Miasta,

Marcin Wach, radny Rady Miejskiej,

Kalina Żaczek, działaczka społeczna i wolontariuszka.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group