Niedziela, 21 kwietnia
Imieniny: Bartosza, Feliksa
Czytających: 1400
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Zadbany zabytek

Piątek, 26 maja 2023, 7:37
Autor: red
Świdnica: Zadbany zabytek
Fot. UM Świdnica
Altana w Parku Młodzieżowym nominowana do tytułu „Zabytek zadbany”.

Jury konkursu Generalnego Konserwatora Zabytków „Zabytek Zadbany”, na podstawie zgłoszeń, zweryfikowanych przez pracowników Narodowego Instytutu Dziedzictwa, dokonało oceny i wyboru nagrodzonych obiektów. W kategorii rewaloryzacji przestrzeni kulturowej i krajobrazu nominacje uzyskała altana w Parku Młodzieżowym.

Jury konkursu wybrało obiekty w każdej z sześciu kategorii z których, jeden otrzyma tytuł laureata, a pozostali wyróżnienie. Oprócz świdnickiej wieżyczki o tytuł laureata walczą także dwa obiekty - cmentarz z okresu pierwszej wojny światowej w Koszycach Małych (woj. małopolskie) oraz Pałac w Pniewach (woj. wielkopolskie). Laureatów poznamy w czerwcu podczas uroczystej gali, która odbędzie się w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

„Zabytek Zadbany” to ogólnopolski konkurs Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków, którego procedurę organizacyjną prowadzi Narodowy Instytut Dziedzictwa. Jego głównym celem jest promocja i upowszechnianie najlepszych prac konserwatorskich, budowlanych, rewitalizacyjnych i adaptacyjnych zrealizowanych zgodnie z najważniejszymi standardami badawczymi i wykonawczymi.

Konkurs szczyci się wieloletnią tradycją – po raz pierwszy ogłoszony został blisko 50 lat temu. Corocznie o miano laureatów i wyróżnionych ubiegać się mogą właściciele i zarządcy zabytkowych nieruchomości, którzy wzorowo i konsekwentnie prowadzą działania – badawcze, rewitalizacyjne, konserwatorskie i budowlane. Pracownicy Narodowego Instytutu Dziedzictwa przeprowadzają ocenę zgłoszeń oraz przygotowują eksperckie opinie.

W tym roku do konkursu zgłoszono 55 zabytków, etap oceny formalnej pomyślnie przeszły 42 obiekty z 10 województw. Laureaci i wyróżnieni otrzymają dyplomy i tablice „Zabytku Zadbanego” do oznakowania obiektów. Nagrodzone zabytki będą prezentowane w dedykowanych wydawnictwach Narodowego Instytutu Dziedzictwa, przekazywanych właścicielom zabytków i przedstawicielom ogólnopolskiego środowiska konserwatorskiego.

Udział w konkursie jest bezpłatny.

Twoja reakcja na artykuł?

1
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group