Wtorek, 7 grudnia
Imieniny: Ambrożego, Marcina
Czytających: 991
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Załoga pogotowia trenuje przed mistrzostwami

Niedziela, 22 sierpnia 2010, 10:45
Aktualizacja: 10:46
Autor: KO
Świdnica: Załoga pogotowia trenuje przed mistrzostwami
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Jeszcze tydzień został do wyjazdu na Mistrzostwa Europy w Ratownictwie Medycznym w Olsztynie. Świdnicka załoga ćwiczy procedury. Ale treningi i ciągłe doskonalenie umiejętności to dla nich nic nowego. – Ćwiczę ciągle, od kiedy rozpoczęłam pracę w pogotowiu – mówi specjalistka pielęgniarstwa ratunkowego Anastazja Chruścicka–Cyran, dla której start w tych mistrzostwach będzie debiutem.

Ogólnoeuropejskie zawody, na które gościnnie przyjedzie też załoga z USA, rozpoczną się w poniedziałek, 30 sierpnia. Do soboty, 4 września, ratownicy będą sprawdzać swoje umiejętności, opanowanie i doświadczenie. Tu będą emocje sportowe, w zwykłej pracy adrenaliny jest dużo więcej.

- Na miejscu zdarzenia dysponuję co kto ma robić, zawiadamiam inne służby, łączę się z centrum powiadamiania ratunkowego – mówi Jowita Niemiec, ratownik medyczny i kierownik załogi karetki, która będzie brała udział w mistrzostwach. Gdy dochodzi do wypadku masowego, rannych należy oznaczyć opaskami pilności. To niezwykle odpowiedzialne zadanie: zielone opaski otrzymują ci, którzy chodzą o własnych siłach; żółte – wymagający pomocy pilnej, ale nie natychmiastowej; czerwone – ranni, którym niezbędna jest natychmiastowa pomoc, a czarne – ci, których już nie uda się uratować… Taka selekcja może się wydawać bezduszna, ale gdy w grę wchodzi ludzkie życie, nie ma czasu na wątpliwości.

Do tej pory na przeróżne zawody jeździli właśnie Jowita Niemiec, a także kierowca-ratownik Zenon Szyszka. Trzecia osoba z drużyny zmieniała się – wcześniej był to Rafał Iwański, ostatnio – Jacek Eszwowicz.

- To, że bierzemy udział w zawodach na takim szczeblu przekłada się na pracę całego pogotowia – mówi dyrektor Zbigniew Kołodziejczyk. Zawodnicy dzielą się z kolegami z pracy tym, co podpatrzyli u ratowników z innych załóg.

W olsztyńskich mistrzostwach weźmie udział ponad pięćdziesiąt zespołów z krajów europejskich oraz gościnnie zaproszonych zespołów spoza Europy. Konkurencje będą rozgrywane w centrum miasta oraz na terenie Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Kortowie.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group