Sobota, 9 grudnia
Imieniny: Joanny, Wiesława
Czytających: 727
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Zasłużona dla Świdnicy

Poniedziałek, 2 października 2023, 15:17
Autor: red
Świdnica: Zasłużona dla Świdnicy
Fot. UM Świdnica
Osoby, które szczególnie angażują się w życie Świdnicy są honorowane tytułem Zasłużonych dla Miasta. Podczas dzisiejszej sesji Rady Miejskiej wyróżnienie odebrała Kazimiera Zając.

Kazimiera Zając urodziła się 23 kwietnia 1948 roku. W 1966 roku ukończyła Liceum Ogólnokształcące w Twardogórze. Następnie studiowała filologię rosyjską na Uniwersytecie Wrocławskim. Swoją pierwsza pracę, jako nauczycielka języka rosyjskiego podjęła we wrześniu 1971 roku w Liceum Ogólnokształcącym im. C.K. Norwida w Cieplicach Śląskich -Zdroju, gdzie przepracowała 15 lat.

Pani Kazimiera przyjechała do Świdnicy w 1985 roku rozpoczynając pracę w Szkole Podstawowej nr 10, jako nauczycielka języka polskiego. Z sentymentem i dumą wspomina czas, kiedy jej uczniowie byli nagradzani w konkursach języka polskiego. Ważnym momentem zwrotnym w jej życiu była choroba nowotworowa. Zachorowała na raka piersi, a po przebytej chorobie zapragnęła służyć innym, dlatego we wrześniu 2006 roku przystąpiła do Świdnickiego Stowarzyszenia „Amazonki”.

Od 2011 roku prezeską tego stowarzyszenia jest Kazimiera Zając. Osoba o wielkim sercu, skromna, radosna, z wielką empatią wobec społeczeństwa. Cieszy się każdym dniem i ma w sobie dużo energii do działania. Przez cały okres swojej działalności na rzecz ruchu wspiera kobiety chore na nowotwory – wspiera je zarówno emocjonalnie, jak i w sposób praktyczny, ułatwiając podejmowanie osobistych decyzji i znalezienie motywacji powrotu do zdrowia oraz uzyskania możliwie najlepszej jakości życia. Mając za sobą tak trudne doświadczenia, jak walka z chorobą nowotworową, pokazuje na własnym przykładzie, że chorobę można przezwyciężyć, skutki leczenia zminimalizować i odnaleźć się w życiu na nowo, będąc silniejszą i bogatszą w wiedzę, którą można przekazać innym osobom, tak bardzo im potrzebną.

Misją Pani Kazimiery jest reprezentowanie interesów kobiet, których dotknęła choroba poprzez podejmowanie wszelkich działań na rzecz wyrównywania ich szans na normalne funkcjonowanie w życiu codziennym, a także edukacja społeczeństwa w zakresie wczesnego wykrywania raka piersi, leczenia i rehabilitacji. W tym celu stowarzyszenie współpracuje z samorządem, stowarzyszeniami, organizacjami naukowymi, społecznymi, zawodowymi i fundacjami działającymi na rzecz chorych i niepełnosprawnych, jak również bierze czynny udział w pracach krajowych organizacji do walki z rakiem piersi. Dzięki zaangażowaniu i aktywnej działalności kobiet zrzeszonych możliwe jest organizowanie w stowarzyszeniu szeregu spotkań, imprez kulturalnych, edukacyjnych i sportowych, które służą integracji kobiet dotkniętych chorobą nowotworową piersi.

W ciągu ostatnich lat stowarzyszenie na czele z prezes Kazimierą Zając zorganizowało wiele akcji profilaktyczno-edukacyjnych na terenie miasta, które cieszyły się dużym zainteresowaniem. Jedną z form wsparcia psychologicznego, zainicjowaną przez Panią Kazimierę jest projekt „Śmiech to zdrowie”. Terapia śmiechem ratuje życie w trudnych momentach, pozwala nabrać dystansu do codziennych zdarzeń oraz odkryć prostą radość płynącą z serca. Co roku stowarzyszenie bierze udział w ogólnopolskim projekcie „Serce dla serca”, w ramach którego wolontariusze szyją poduszki w kształcie serca, które następnie trafiają na oddział onkologiczny świdnickiego szpitala Latawiec, aby symbolicznie wesprzeć rehabilitację pacjentek po mastektomii. Pani Kazimiera wraz członkiniami stowarzyszenia chętnie dzieli się swoją wiedzą z zakresu profilaktyki raka piersi oraz doświadczeniem, organizując wiele spotkań edukacyjnych dla kobiet z różnych środowisk, czy spotkań z młodzieżą ze szkół średnich.

Świdnickie stowarzyszenie należy do Federacji Stowarzyszeń „Amazonki”. W 2019 roku zostało ono laureatem nagrody specjalnej przyznanej przez Prezydent Miasta Świdnicy dla organizacji pozarządowej w ramach „Świdnickich Gryfów”.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group