Środa, 8 grudnia
Imieniny: Marii, Makarego
Czytających: 949
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Żarów: Zbierają deszczówkę

Wtorek, 16 czerwca 2020, 13:16
Autor: red
Żarów: Zbierają deszczówkę
Fot. UM Żarów
Segregujemy śmieci, kompostujemy odpady biodegradowalne czy rezygnujemy z plastikowych opakowań. Kolejną aktywnością proekologiczną prowadzoną w gminie Żarów jest łapanie deszczówki.

Przy budynku Urzędu Miejskiego w Żarowie, przy trzech rynnach dachowych od strony parkingu, zainstalowane zostały 3 zbiorniki na wodę o pojemności 1000 litrów każdy.

Dla zachowania estetyki, zbiorniki zostały obudowane drewnianymi panelami. Zgromadzoną w nich wodę deszczową będziemy wykorzystywać do podlewania posadzonych drzew i roślin rosnących na terenach naszych placówek.
– Zmieniający się klimat sprawia, że coraz częściej jesteśmy świadkami ekstremalnych zjawisk pogodowych, od ulewnych deszczy, po długie okresy bez opadów. A woda deszczowa jest zasobem, który warto zatrzymać, a następnie spożytkować. Stąd pomysł, aby zainstalować zbiorniki na wodę deszczową i mówiąc potocznie „łapać deszcz”. Zalet wykorzystywania deszczówki jest wiele. To zmniejszenie ryzyka powodzi, podtopień i suszy, poprawa lokalnego mikroklimatu, ograniczenie zużycia wody pitnej czy chociażby niższe rachunki – mówi zastępca burmistrza Przemysław Sikora.

Zachęcamy mieszkańców, aby właśnie w taki prosty sposób gromadzić wodę deszczową również na terenie swoich gospodarstw. Jak to zrobić?
– Obecnie najpopularniejszym sposobem zbierania deszczówki jest montaż wyłapywaczy (inaczej zbieraczy) wody deszczowej. Są to elementy bezpośrednio instalowane na rurach spustowych. Otwory, które się znajdują w wyłapywaczach, pozwalają na gromadzenie deszczówki w pojemnikach. Możemy również podłączyć zbiornik na deszczówkę do rynny. Pobieranie wody z dachu wiąże się z tym, że zbiornik na deszczówkę należy połączyć z rynną. Łączenie wykonuje się poprzez montaż specjalnej rurki we wcześniej wywierconym otworze w rynnie. Dzięki niej woda opadowa będzie spływać do podstawionego pojemnika. Jeszcze innym sposobem jest też stworzenie ogrodu deszczowego. Ogród deszczowy to proste rozwiązanie, ograniczające spływ wód opadowych do kanalizacji. Dlaczego deszczowy? Bo ma gromadzić wodę opadową: tę, która trafia do niego bezpośrednio oraz tę, która spływa z powierzchni nieprzepuszczalnych: dachów, chodników, jezdni i podjazdów – wylicza Patrycja Sozańska z Referatu Komunalnego Urzędu Miejskiego w Żarowie.

O racjonalne gospodarowanie wodą apeluje także żarowski Zakład Wodociągów i Kanalizacji.
– Zachęcamy wszystkich mieszkańców gminy Żarów, aby zaopatrzyli się w zbiorniki lub beczki, w których będą mogli gromadzić wody opadowe. Pozwoli to na racjonalne gospodarowanie wody pitnej, która jest niezbędna do codziennego życia – mówi Grzegorz Osiecki prezes Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Żarowie.

Zbieranie wody deszczowej odciąża kanalizację, obniżając koszty jej utrzymania, a jej wykorzystanie może ograniczyć zużycie wodny pitnej nawet o 50%. Zagospodarowanie wód opadowych jest także podstawowym mechanizmem adaptacji do zmian klimatu. Wszystkie metody, które zatrzymują opad w miejscu jego wystąpienia, zmniejszają ryzyko podtopień i łagodzą skutki suszy.

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie realizuje program „Stop suszy”, w ramach którego realizuje działania związane ze zwiększaniem retencji na wsi i w mieście, w lasach, na polach i na nieużytkach. O założeniach programu i prostych sposobach gromadzenia i zatrzymywania wody można przeczytać: https://www.wody.gov.pl/mala-retencja/na-czym-polega-mala-retencja

Ministerstwo Klimatu oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej realizuje program „Moja woda”. Z nowego programu będzie można otrzymać do 5 tys. zł na przydomowe instalacje, zatrzymujące wody opadowe lub roztopowe. Nabór wniosków rozpocznie się w lipcu. Więcej informacji można znaleźć tutaj: http://nfosigw.gov.pl/o-nfosigw/aktualnosci/art,1595,nowy-program-moja-woda-100-milionow-zlotych-na-20-tysiecy-przydomowych-retencji.html

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group