Środa, 27 maja
Imieniny: Jana, Juliusza
Czytających: 590
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

"Zdrowa Rodzina"podsumowana – przebadano prawie 800 osób

Wiadomości: Świdnica
Środa, 15 czerwca 2011, 12:28
Aktualizacja: 12:35
Autor: red.
Fot. Starostwo Powiatowe
Sobotnia akcja „Zdrowa Rodzina” organizowana przez Wydział Zdrowia świdnickiego starostwa we współpracy z niepublicznymi przychodniami, szpitalem „Latawiec” i pogotowiem przyciągnęła sporą grupę mieszkańców naszego powiatu, którzy w tym dniu bez skierowań i kolejek mogli skorzystać zarówno z bezpłatnych badań, jak i porad lekarzy specjalistów. Przebadanych zostało w sumie 754 osób, które w sobotę 11 czerwca stawiły się w przychodni „ESKULAP” w Świdnicy.

Ideą akcji było wyrobienie w ludziach nawyków prozdrowotnych i pokazanie jak dbać o swoje zdrowie.

- Chcieliśmy pokazać, że myślenie o zdrowiu powinno pojawiać się w momencie, kiedy jesteśmy zdrowi, a nie jak już zaczynamy cierpieć na konkretną dolegliwość. – wyjaśnia Barbara Świętek z wydziału zdrowia świdnickiego starostwa.

Do akcji organizowanej przez starostwo przyłączyły się publiczne i prywatne przychodnie zdrowia ze Świdnicy, które bezpłatne przebadały naszych mieszkańców. W tym dniu można było skorzystać z porad: laryngologa, dermatologa, urologa, neurologa, ginekologa, diabetolog, onkologa i psychiatry dziecięcego.

Dodatkowo na chętnych czekały specjalistycznie badania słuchu, spirometrii, badania cytologiczne, a panie w wieku 50-69 lat mogły wykonać mammografię. Był też panel dla przyszłych mam, które mogły obejrzeć swoje pociechy podczas badania USG 3D/4D.

Największym zainteresowaniem podczas tegorocznej akcji cieszyły się przeprowadzane po raz pierwszy w tym roku konsultacje i badania diagnostyczne kończyn u osób z objawami niedokrwienia kończyn dolnych.

- Akcja dotyczyła osób z już rozpoznaną miażdżycą tętnic kończyn dolnych lub z objawami mogącymi sugerować istnienie niedokrwienia kończyn dolnych. Te dwa ostatnie badania przeprowadzone zostały w szpitalu „Latawiec” w Świdnicy.- wyjaśnia Barbara Świętek z wydziału zdrowia.

W ramach tych badań z 20 zgłoszonych do konsultacji osób, cztery zakwalifikowano do przeprowadzenia zabiegu na oddziale kardiologicznym szpitala „Latawiec”.

Dużym zainteresowaniem cieszyło się także badanie EKG. Wykonano je u 41 osób, w tym u 33 kobiet i 7 mężczyzn oraz 1 dziecka. Okazało się, że z tej grupy 12 osób wymagało dalszych konsultacji u lekarza POZ, dziecko otrzymało skierowanie do lekarza pediatry, a trzy osoby zostały pilnie skierowane na konsultacje do lekarza diabetologa.

W przychodni „Eskulap” można było również obejrzeć pokazy sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego oraz przyjrzeć się jak powinno udzielać się pierwszej pomocy przedmedycznej.

W całej akcji ważne było to, że na badania mogły przyjść całe rodziny od dziadków i babć, po ciocie, wujków i najmłodszych jej członków. Dla dzieci przygotowano bowiem specjalny panel, gdzie badano ostrość wzroku, wady postawy i słuch. Dodatkowo w osobnych punktach można było sprawdzić poziom cukru, ciśnienie tętnicze i poziom cholesterolu we krwi.

- Cieszę się, że mimo sobotniego upału tak wielu mieszkańców skorzystało z badań. To świadczy o tym, że potrzeba jest ogromna i takie akcje będziemy organizowali systematycznie.- mówi Zbigniew Okarmus, dyrektor Wydziału Zdrowia świdnickiego starostwa.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~ 15-06-2011 12:52
taaa a zobaczcie kto jest na zdjeciach same stare pudla, ktore wedrowki do lekarza uczynily swoim hobby
~|||| 15-06-2011 13:12
wielka akcja - propaganda, takie badania powinny byc wykonywane dla poszczegolnych grup przez cay rok w placowkach sluzby zdrowia, przyjdzie 10 babc zrobi po 10 badan czy potrzeba czy nie - szkoda gadac. CHORA SLUZBA ZDROWIA
~piotr 15-06-2011 13:23
nudzi im sie w tym starostwie - o kontrkty powalczyliby w NFZ
~ADAM TOMANEK 15-06-2011 14:57
Pierwszy wpis pod komentarzem, rozwalił mnie dokumentnie.Pewno ten co to pisał, na starość , będzie młodym pudłem,które z dyskoteki uczyni swoje hobby.
~ 15-06-2011 16:46
adam , ale prawda w tym jest, że starsze kobiety chodzą bo chcą zwrócić na siebie uwagę, chcą być jeszcze ważne , chcą żeby lekarz sie nimi zajął w momencie gdzie nic im nie jest
~ADAM TOMANEK 15-06-2011 20:30
Coś w tym jest.
~Władza Wójta, Pana i Plebana 16-06-2011 10:11
Rok temu byłem w Pafalu, nie powiem że były puchy, ale do neurologa się dostałem, w sobotę była tragedia, obstawione wszystkie gabinety i przez emerytów......też warte zauważenia jest to, że tu jest duże skupisko ludności wokół Eskulapa, Pafal, BHmed są bardziej na boku.....

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group