Niedziela, 16 stycznia
Imieniny: Waldemara, Włodzimierza
Czytających: 621
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Pszenno: Zdrowe zęby – od pomysłu do realizacji

Piątek, 23 maja 2014, 7:40
Autor: red.
Pszenno: Zdrowe zęby – od pomysłu do realizacji
Fot. użyczone
Niegdyś w prawie każdej szkole funkcjonował gabinet stomatologiczny. W czasach, gdy o powrocie dentystów do szkół wyłącznie się mówi, faktyczne decyzje, nawet w lokalnym wymiarze są dużym sukcesem. O zdrowe zęby uczniów postanowiła zadbać wójt gminy Teresa Mazurek, aktywnie wspierając pomysł dyrektora placówki oświatowej w Pszennie Tadeusza Szarwaryna.

- To jest nasz obowiązek. Najpierw musi być pomysł, a później realizacja. Cieszę się, że z takim dobrym pomysłem wystąpił dyrektor szkoły Tadeusz Szarwaryn, wspólnie z panią doktor Jolanta Kowal. Planujemy, aby nowy gabinet stomatologiczny służył nie tylko uczniom, ale również mieszkańcom. Ponieważ usługi stomatologiczne, a przede wszystkim profilaktyka jest niezmiernie potrzebna. Wielokrotnie już podkreślałam, że od kilku lat prowadzimy badania dot. profilaktyki jamy ustnej. Wyniki są zastraszające. Obecnie 70% przebadanych dzieci w szkołach ma próchnicę. To bije na alarm, stąd nasze działanie.Na terenie 3 centrów oświatowych to już drugi gabinet, który będzie służył uczniom. Liczę, że będzie się tutaj działo wiele dobrego – mówiła Teresa Mazurek.

Niedopilnowane regularne wizyty u stomatologa oznaczają zazwyczaj zniszczone próchnicą zęby i częste stany zapalne w obrębie przyzębia. Zabiegani rodzice nie zawsze mają czas, by pójść z dzieckiem do dentysty, kiedy tylko zauważą próchnicę w zębie. Zwłoka z odwiedzinami u specjalisty oznacza większe szkody w szkliwie i w głębiej położonych tkankach zęba. - Z informacji przekazywanych od naszych parlamentarzystów wiem, że toczą się dyskusje nad powrotem gabinetów lekarskich i stomatologicznych do szkół. Takie działanie byłoby rozwiązaniem wielu problemów wśród dzieci i młodzieży, m.in. z wadami postawy, otyłością czy właśnie próchnicą. My postanowiliśmy działać z wyprzedzeniem – dodaje wójt gminy.

W 2013 roku na programy i akcje zdrowotne z budżetu gminy zostało przeznaczonych 30 tys. zł, w tym10 tys. zł na program „Moje zdrowe
ząbki”, którym objęto wszystkich uczniów klas pierwszych z gminnych placówek oświatowych. W 2014 roku projekty z zakresu ochrony zdrowia
zostało zaplanowanych 50 tys. zł.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group