Wtorek, 7 grudnia
Imieniny: Ambrożego, Marcina
Czytających: 908
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Strzegom: Zdrowie jest najważniejsze

Piątek, 11 lipca 2014, 10:42
Aktualizacja: 12:43
Autor: red.
Strzegom: Zdrowie jest najważniejsze
Fot. archiwum
Gmina Strzegom od kilku lat stara się podejmować działania zmierzające do zmniejszenia umieralności z powodu chorób społecznych, m. in. poprzez wykrywanie ich we wczesnym stadium rozwodu. Już od sześciu lat realizowane są w ramach środków z budżetu gminy Strzegom programy profilaktyki chorób nowotworowych "Wygraj z rakiem".

Głównym celem programów było i jest obniżenie zachorowalności na choroby nowotworowe, głównie raka jelita grubego i raka żołądka w populacji mieszkańców gminy Strzegom, poprzez zapewnienie dostępności do badań profilaktycznych, przede wszystkim badań gastroskopii i badań kolonoskopii.

Rak jelita grubego jest jednym z najczęściej wykrywanych nowotworów wśród społeczności naszego kraju, stąd też ukierunkowanie przez gminę Strzegom programu na tą jednostkę chorobową. Drugą jednostką chorobową ujęta w programie profilaktyki zdrowotnej jest rak żołądka. Jest to choroba o dużej złośliwości. Niestety bardzo często przebiegającą bezobjawowo, aż do momentu, kiedy na leczenie jest już za późno. Dlatego choroba ta jest obarczona dużą śmiertelnością. Także i w roku 2014 Rada Miejska w Strzegomiu postanowiła przeznaczyć środki na realizację programu profilaktyki chorób nowotworowych, ze szczególnym uwzględnieniem raka jelita grubego "Wygraj z rakiem" dla mieszkańców gminy Strzegom. Jest to kwota 40 000 zł. 2 czerwca br. został rozstrzygnięty konkurs ofert na realizację programu. W wyniku postępowania konkursowego został wyłoniony realizator programu. Jest nim Strzegomskie Centrum Medyczno - Diagnostyczne Sp. z o.o. W ramach w/w programu w roku 2014 zostanie wykonanych 80 badań gastroskopii i 80 badań kolonoskopii (w razie konieczności również badania histopatologiczne). Ponadto realizator zaoferował wykonanie ewentualnych dodatkowych badań w razie wskazań medycznych.

Zapraszamy mieszkańców całej gminy Strzegom w wieku 50-70 lat życia, którzy nie mieli wykonywanych w/w badań do zgłaszanie się do Strzegomskiego Centrum Medyczno - Diagnostyczne Sp. z o.o. przy ul. Witosa 7 (rejestracja na badania: od poniedziałku do piątku od 8.00 do 14.00 osobiście lub pod nr telefonu 74 649-44-58 - parter pokój nr 6; badania będą wykonywane od 8.00 do 10.00).

Realizator programu będzie kwalifikował uczestników do programu na podstawie zgłoszeń i wskazań lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Po zakwalifikowaniu do programu pacjenci objęci będą opieką onkologiczną. Wszystkim uczestnikom programu profilaktyki układu pokarmowego zakładana będzie oddzielna dokumentacja medyczna w formie elektronicznej i papierowej.

(UM Strzegom)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group