Wtorek, 30 maja
Imieniny: Jana, Karola
Czytających: 1174
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Grodziszcze: Zdrowy chleb na zakończenie projektu

Sobota, 27 października 2012, 11:49
Aktualizacja: 11:50
Autor: red.
Grodziszcze: Zdrowy chleb na zakończenie projektu
Fot. użyczone
Przez 5 miesięcy realizowali projekt DRED – Dieta Ruch Eko Duch. Odbyli szereg spotkań poświęconych zdrowemu żywieniu, zebrali kilkaset ton makulatury i surowców wtórnych rozdając w zamian 200 sadzonek kwiatów i prawie 100 kg warzyw i owoców. Na zakończenie dziękowali zdrowym i pysznym chlebem upieczonym, wg własnych receptur, które gromadzili w opracowanych przez siebie książkach kucharskich.

Mowa o Nieformalnej Grupa Młodzieży z Grodziszcza i Stowarzyszeniu Sztafeta Pokoleń z Grodziszcza realizującej program grantowy - Masz pomysł? Podziel się Posiłkiem! firma Danone finansuje projekty, które powstają w konkretnym środowisku lokalnym, dzięki czemu lepiej odpowiadają jego potrzebom i są skuteczne.

- Dotacja dla naszego przedsięwzięcia była przysłowiową wędką. Dzięki licznym akcjom z zakresu zdrowego żywienia, najmłodsi uczestnicy projektu samodzielnie opracowali ulotkę informacyjną pt. 10 zasad zdrowego żywienia i witaminy. Nasz projekt realizowaliśmy od 1 czerwca do 25 października br. W tym czasie odbyliśmy liczne wycieczki m.in. do Kudowy Zdroju, Chaty nad Sztolnią, Aquaparku czy Multikina. Najwięcej radości uczestnikom projektu dostarczyły warsztaty pieczenia chleba, które odbyły się podczas wycieczki „Szlakiem ginących zawodów” w Kudowie Zdroju. Dzieci samodzielnie mieliły ziarna zbóż na mąkę, by następnie upiec chleb. W swoich działaniach pamiętaliśmy także o środowisku. Podczas festynu ekologicznego zebraliśmy ponad 100 puszek,, 300 kg makulatury, 120 butelek typu PET oraz 200 zużytych baterii. W zamian za zebrane surowce wtórne rozdaliśmy 200 sadzonek kwiatów, 60 kg jabłek, 30 kg marchwi oraz pyszne soki – mówią zgodnie koordynatorzy projektu: Justyna Sara-Hryncyszyn, Marta Ciućka, Joanna Szmigielska i Justyna Czerkawska.

Uroczyste podsumowanie projektu odbyło się na świetlicy w Grodziszczu. Pomysłodawcy zwycięskiego projektu jak i sami jego uczestnicy, 25 października przedstawili efekty swojej pracy. Mieli się czym pochwalić, bowiem pomysłów podczas realizacji DRED-a im nie brakowało. Przedstawienie ekologiczne w wykonaniu dzieci ze świetlicy środowiskowej w Grodziszczu, pod czujnym okiem p. Aliny Król, liczne książki kucharskie z przepisami potraw, które powstawały podczas całego projektu, umiejętności nakrywania do stołu i kultura spożywania posiłków - to jedne z tych działań, którymi uczestnicy chwalili się przed swoimi rodzicami, dziadkami i zaproszonymi gośćmi. Na zakończenie kolacji dzieci dziękowały sponsorom oraz przybyłym gościom przekazując zdrowe chlebki, jak przystało na tytuł projektu Dieta Ruch Eko Duch.

Członkowie Stowarzyszenia Sztafeta Pokoleń już zapowiadają kolejne działania. Tym razem zachęcają do udziału w projekcie seniorów i mieszkańców gminy Świdnica powyżej 50 r. życia Internet dla starszaka – to cykl spotkań poświęconych praktycznej stronie obsługi komputera. Koordynatorzy poradzą jak napisać pismo, założyć skrzynkę internetową, wysłać email czy też założyć konto na Naszej Klasie.

(Janusz Waligóra, rzecznik prasowy Urzędu Gminy Świdnica)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group