Niedziela, 24 października
Imieniny: Marcina, Rafała, Antoniego
Czytających: 908
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Strzegom: Zjazd absolwentów strzegomskiego LO pełen wzruszeń

Wtorek, 27 września 2016, 10:42
Autor: red
Strzegom: Zjazd absolwentów strzegomskiego LO pełen wzruszeń
Fot. Starostwo Powiatowe Świdnica
W sobotę (24.09.2016r.) odbył się VI Zjazd Absolwentów Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Strzegomiu.

Okazji do świętowania było kilka: 55 - lecie LO, 50 - lecie nadania szkole patrona, 51- lecie i 50 - lecie pierwszej matury. Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej, w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela Świata i Matki Boskiej Szkaplerznej, koncelebrowanej przez ks. proboszcza Marka Żmudę oraz absolwentów LO: ks. prof. dr hab. Stanisława Araszczuka i ks. dr Grzegorza Kupczyka.

Kolejnym ważnym punktem zjazdu była rejestracja uczestników, zwiedzanie szkoły, klas tematycznych („Historia i starocie”, „Stefan Żeromski”, „Absolwenci w obiektywie” oraz „Teatr w LO”), a także pierwsze rozmowy z koleżankami i kolegami z klasy. Nie zabrakło poczęstunku oraz okazji do zdjęć w foto-budce i wpisywania się do księgi pamiątkowej. Absolwenci otrzymali również prezenty zjazdowe: książkę o Liceum Ogólnokształcącym w Strzegomiu, licealny notatnik i długopis. Oficjalna część zjazdu rozpoczęła się przed budynkiem LO, w ogrodach szkoły, gdzie nastąpiło odsłonięcie granitowego pomnika Stefana Żeromskiego z okazji 50-lecia nadania szkole patrona. Przecięcia wstęgi dokonali: poseł na Sejm RP Izabela Mrzygłocka, burmistrz Strzegomia Zbigniew Suchyta, wicestarosta Zygmunt Worsa, dyr. Tomasz Marczak, wiceprzewodnicząca RM Marta Zięba, fundator bloku granitowego Tomasz Gromiec oraz rzeźbiarz Jerzy Zysk. Po ceremonii odsłonięcia pomnika licealiści wypuścili w niebo balony zawierające piękną sentencję Stefana Żeromskiego: „Nauka jest jak niezmierne morze [...] Im więcej jej pijesz, tym bardziej jesteś spragniony”.

Kolejnym punktem programu był przemarsz ulicami miasta, który poprowadziła Orkiestra Reprezentacyjna Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. Nie zabrakło również niespodzianek. Do samochodu „Warszawa” z 1960 r. zostali zaproszeni przedstawiciele absolwentów (Kazimiera Pernet i Ryszard Perliński), którzy rozpoczęli naukę w LO w 1961 r. i 1962 r., a maturę pisali przeszło pół wieku temu. Pochód wzbudził ogromne zainteresowanie wśród mieszkańców, którzy podziwiali pokaz musztry paradnej w wykonaniu orkiestry. W Strzegomskim Centrum Kultury odbyła się natomiast część artystyczna podzielona na dziesięciolecia. Program poprowadzili nauczyciele: Elżbieta Farion i Przemysław Stempniewicz, a także uczniowie: Milena Wiśniewska, Maja Czerwiecka, Paweł Wroński i Dawid Mirocha.

Podróż w czasie rozpoczęła się od historii licealnej edukacji i anegdot z szkolnych kronik. Widzowie mieli okazję usłyszeć szlagiery muzyczne z dawnych lat, które, pod bacznym okiem nauczycielki Agnieszki Rut, wykonali nauczyciele, uczniowie i absolwenci: Agnieszka Żelazko, Przemysław Stempniewicz, Małgorzata Rogala, Magdalena Hawro, Nicole Gryndys, Sandra Nadworna, Zuzanna Konieczna, Grzegorz Wołoch, Anna Popielas, Patrycja Szeffler, Joanna Głód, Aleksandra Dudyk i Maria Szymańska. Nie zabrakło również wzruszających wystąpień absolwentów przywołujących swoje wspomnienia ze szkolnej ławy: Tadeusza Korneckiego, ks. Stanisława Araszczuka, Mirosława Oczkosia, Ewy Solimy i Agnieszki Żelazko. Dyrektor LO Tomasz Marczak skierował szczególne podziękowania na ręce absolwentów z pierwszych roczników maturalnych, którzy stawili się bardzo licznie (26 osób) na zjeździe. Podziękowania trafiły również do nauczycieli-seniorów: Lidii Bednarskiej, Danuty Mrugały, Henryki Wolf, Zofii Rutkowskiej, Janiny Kocik, Stanisława Rusaka, Mariana Wójcika, Lesława Soczyńskiego, Jana Lizaka, a także dyrektorów LO: Marii Maziarz, Reginy Puczki i Zbigniewa Suchyty.

Miłym akcentem spotkania było wystąpienie burmistrza Strzegomia Zbigniewa Suchyty, który ze wzruszeniem odniósł się do swoich lat licealnych, najpierw, jako absolwenta, a później dyrektora szkoły. Nie zabrakło również gestów pamięci wobec wspaniałych osobowości LO. Lidia Bednarska została uhonorowana przez burmistrza tytułem „Zasłużony dla Ziemi Strzegomskiej”, a Maria Maziarz, która już taki tytuł posiada, została wyróżniona. Obie panie otrzymały granitowe kolie, które, z drżeniem rąk, założyli: burmistrz Zbigniew Suchyta i zastępca burmistrza Wiesław Witkowski. Granitowe serca otrzymali również nauczyciel Marian Wójcik oraz absolwent Tadeusz Kornecki, który na zjazd przyjechał aż z Alabamy. Zjazd Absolwentów to również świetna okazja do złożenia życzeń.

List do absolwentów oraz całej społeczności Liceum Ogólnokształcącego w Strzegomiu wystosowała Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska oraz posłanka na Sejm RP Monika Wielichowska. Życzenia złożyli również: poseł na Sejm RP Izabela Mrzygłocka, burmistrz Strzegomia Zbigniew Suchyta, wicestarosta Zygmunt Worsa, wizytator Magdalena Styś- Kruszelnicka, prezes ZNP Hanna Krosta, przedstawiciele szkół gminnych i powiatowych. Nie zabrakło również upominków i prezentów. Burmistrz Zbigniew Suchyta przekazał 2 tys. zł na zakup nowoczesnego aparatu fotograficznego dla LO, a dyrektor oddziału Banku BGŻ BNP Paribas S.A. Sylwia Góra - 5 tys. zł na doposażenie szkolnego radia internetowego „Głos Liceum”.

Po części artystycznej absolwenci powrócili w mury szkoły. Była karkówka, pajdy chleba ze smalcem, sałatki, wędliny i ciasto. Po zaspokojeniu pierwszego głodu rozpoczęły się długie rozmowy ludzi, którzy nie widzieli siebie kilka, a nawet kilkanaście lat. Mury szkoły były świadkiem wielu pięknych wzruszeń i słów. Natomiast o 20:00 w Strzegomskim Centrum Kultury II - uroczystym polonezem - rozpoczął się Bal Absolwenta, w którym wzięło udział 166 osób. I mimo tego, że zabawa trwała do białego rana, cześć absolwentów spotkała się jeszcze raz w niedzielę, aby dokończyć rozmowy z koleżankami i kolegami z lat licealnych.
- Ogromne słowa podziękowania kieruję do Koła Absolwentów, nauczycieli, uczniów i rodziców za niezwykłe zaangażowanie w organizację VI Zjazdu Absolwentów. Przygotowanie klas tematycznych, części artystycznej, książki o LO, spotkań absolwenckich w szkole oraz balu wymagało wiele wysiłku i zaangażowania. Dziękuję serdecznie za ten piękny wkład w przywołanie minionego czasu i dawnych licealnych emocji absolwentom, którzy po latach chcieli powrócić do LO! – podsumowuje dyr. Tomasz Marczak.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group