Wtorek, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 966
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Znaczek turystyczny z Bolkiem II Świdnickim

Wtorek, 7 sierpnia 2018, 13:43
Aktualizacja: Środa, 8 sierpnia 2018, 10:30
Autor: red
Świdnica: Znaczek turystyczny z Bolkiem II Świdnickim
Fot. UM Świdnica
Zgodnie z zapowiedzią na konferencji „Bolko II Świdnicki. Fenomen ponad narodowość” Urząd Miejski we współpracy ze spółką Znaczki Turystyczne ze Złotego Stoku wydał dwustronny okolicznościowy znaczek turystyczny upamiętniający świdnickiego księcia, twórcę potężnego Księstwa Świdnicko–Jaworskiego, rozsławiającego jego stolicę – Świdnicę na europejskich dworach. Można go już kupić w punkcie Informacji Turystycznej mieszczącej się na świdnickim Rynku. Kolekcjonerzy zapłacą za niego 12 zł.

- Znaczek jest dwustronny. Jedna ze stron prezentuje wizerunek księcia Bolka II Małego z napisem upamiętniającym przypadającą na ten rok jego 650. rocznicę śmierci, druga przedstawia świdnicki zamek piastowski, który stał przy obecnej ulicy Zamkowej i niestety nie dotrwał do dzisiejszych czasów. Jedyne, co z niego zostało to piękny portal będący ozdobą znajdującego się teraz w tym miejscu poklasztornego budynku należącego do Kościoła Zielonoświątkowego. Wygląd zamku odtworzono na podstawie ryciny użyczonej ze zbiorów Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy. Jest on wyjątkową pamiątką dla osób interesujących się historią Świdnicy oraz turystów – kolekcjonerów – mówi Sylwia Osojca-Kozłowska, kierownik Referatu Turystyki.

To nie jedyny znaczek turystyczny, który Świdnica wyda w tym roku. Jeszcze w sierpniu do sprzedaży trafi kolejny pamiątkowy krążek przygotowywany przez Referat Turystyki, tym razem z wizerunkiem Katedry Świdnickiej. Jesienią do tej kolekcji – zgodnie z zapotrzebowaniem turystów kolekcjonerów – dołączą dwa kolejne znaczki – jeden z wpisanym na listę UNESCO Kościołem Pokoju, drugi z domem „Czerwonego Barona”.

- Od turystów wiemy, że jest coraz większe zapotrzebowanie na znaczki turystyczne związane ze Świdnicą. I że ciągle o nie dopytują. Dlatego postanowiliśmy rozszerzyć ich ofertę w Świdnicy. Dotąd można było u nas kupić jeden znaczek - przedstawiający wieżę ratuszową. Za moment wzbogacimy kolekcję o kolejne. Kolekcjonerzy już na nie czekają. Te znaczki to istny fenomen. Ze względu na to, że są pamiątką z miejsca pobytu i są ściśle przypisane do jednego konkretnego miejsca (co oznacza, że znaczka turystycznego związanego ze Świdnicą i jej obiektami turystycznymi nie kupimy we Wrocławiu, Gdańsku czy innym mieście), turyści – kolekcjonerzy jeżdżą za nimi wszędzie tam, gdzie się pojawią. Zbierają je zwiedzając poszczególne miejsca – dodaje Sylwia Osojca-Kozłowska.

Znaczek turystyczny to okrągły, drewniany krążek o średnicy 60 mm i grubości 8-10 mm, posiada metalowe oczko do zawieszenia. Awers i rewers przeważnie jest taki sam. Znaczek Turystyczny jest pamiątką z naturalnego materiału - drewna, bez użycia barwników, farb, lakierów, jest w 100 % ekologiczny. Składa się z trzech elementów: samego znaczka, karteczki i naklejki. Stanowi wyjątkową propozycję dla kolekcjonerów, w porównaniu z innymi w większości prefabrykowanymi produktami. Produkowany jest ręcznie, każda sztuka jest wyjątkowa. Grafika jest swego rodzaju dziełem sztuki, wypalana jest w wysokiej temperaturze przy pomocy metalowej, grawerowanej matrycy. Poprzez silny nacisk matryca wypala w drewnie plastyczny wizerunek, który jest bardzo trwały i odczuwalny także przy dotyku.

Znaczki turystyczne są kolekcjonowane przez turystów i krajoznawców z Polski i Europy. Istnieje na nie swoista moda. Znajdują się już w piętnastu państwach Europy! W państwach tych działają kluby zrzeszające kolekcjonerów znaczków, organizowane są specjalne spotkania „zbieraczy” i wspólne wyjazdy po nowe znaczki.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group