Sobota, 4 grudnia
Imieniny: Barbary, Piotra, Jana
Czytających: 891
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: 100 dni na 100–lecie odzyskania niepodległości

Sobota, 13 stycznia 2018, 11:39
Aktualizacja: Niedziela, 14 stycznia 2018, 12:40
Autor: red
Świdnica: 100 dni na 100–lecie odzyskania niepodległości
Fot. UM Świdnica
Przedstawiciele organizacji pozarządowych, środowisk kombatanckich, harcerze, Młodzieżowa Rada Miasta, urzędnicy, społecznicy, władze samorządowe i radni spotkali się na pierwszym roboczym spotkaniu społecznego komitetu, którego celem jest opracowanie programu obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wszyscy zebrani byli zgodni – to będzie wyjątkowe święto dla każdego mieszkańca powiatu świdnickiego.

W tym roku obchody najważniejszego święta państwowego nie ograniczą się jedynie do dnia 11 listopada. Program uroczystości będzie rozciągnięty w czasie, obejmować będzie wiele wydarzeń towarzyszących, których wspólnym mianownikiem ma być niepodległość. Prace nad jego szczegółowymi założeniami rozpoczął, specjalnie powołany do tego przez Prezydent Świdnicy, komitet społeczny. W jego skład weszły organizacje społeczne, polityczne, religijne i kulturalne, dla których obchody tego wydarzenia są niezwykle ważne.
- Chcemy, by te obchody były w naszym mieście szczególne. Chcemy, by była to okazja do przypominania historii i naszych wspólnych wartości. Ale marzy nam się, by było to święto radosne, integrujące. To jedna z najważniejszych rocznic jaką dane nam będzie obchodzić w życiu. To nie tylko rocznica historyczna, to także okazja do rozmowy o patriotyzmie, wartościach i o tym co powinno nas łączyć – podkreślała podczas spotkania Beata Moskal-Słaniewska, Prezydent Świdnicy.

Pierwsze spotkanie komitetu zaowocowało kilkoma ciekawymi pomysłami m.in. stworzenie śpiewnika z pieśniami patriotycznymi, organizacja Balu Niepodległości, wydanie okolicznościowej monety, budowa trwałego pomnika bądź pamiątkowej tablicy czy biało-czerwony festyn dla mieszkańców. To, które z pomysłów znajdą się w ostatecznym programie obchodów, zostanie wypracowane na kolejnych spotkaniach komitetu. Swoje propozycje i programy opracowały już wcześniej miejskie jednostki – Świdnicki Ośrodek Kultury, Biblioteka Miejska, Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Muzeum Dawnego Kupiectwa. Jedno jest pewne, Święto Niepodległości trwać będzie co najmniej 100 dni. W ich trakcie odbędą się mniejsze i większe wydarzenia dla różnych grup społecznych.
- Nie zamykamy swoich drzwi przed nikim. Nie ważne, jakie dana osoba czy organizacja wyznaje poglądy polityczne czy religijne. Jeżeli ktoś chce świętować to wyjątkowe wydarzenia w sposób szczególny i ma na to ciekawy pomysł, to zapraszamy do współpracy. Nasza robocza grupa jest otwarta. Jeśli macie Państwo ciekawe pomysły, zapraszamy do Urzędu Miejskiego do Referatu Kultury – mówiła Joanna Trojan-Skała, koordynator obchodów (email: j.trojan-skala@um.swidnica.pl, tel: 74 856 28 36).

Rocznica odzyskania niepodległości wiąże się także z rocznicą przyznania kobietom w Polsce czynnych praw wyborczych. Nasz kraj był jednym z pierwszych w Europie, którego władze zdecydowały się na emancypację kobiet w życiu politycznym i społecznym. To szczególne wydarzenie będzie towarzyszyć uroczystościom niepodległościowym, a swój patronat nad tym właśnie jubileuszem obejmie osobiście prezydent Beata Moskal-Słaniewska.
- Do świętowania stulecia praw wyborczych w Polsce chcę zaprosić wszystkie aktywne i twórcze kobiety z powiatu świdnickiego – zadeklarowała prezydent miasta.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group