Niedziela, 24 października
Imieniny: Marcina, Rafała, Antoniego
Czytających: 973
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: 100 lat pani Ireny Motylewskiej

Czwartek, 5 września 2013, 7:42
Autor: red.
Świdnica: 100 lat pani Ireny Motylewskiej
Fot. UM Świdnica
W środę, 4 września swoje 100. urodziny świętowała świdniczanka pani Irena Motylewska. Uroczystość zorganizowano w Domu Dziennego Pobytu „Przystań”, a wzięli w niej udział liczni goście. Prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek życzył jubilatce wszelkiej pomyślności i wielu lat w zdrowiu, a także, by nie brakowało bliskich ludzi, którzy będą służyć wsparciem.

Pani Irena urodziła się w 1913 r. w Berlinie, gdzie jej rodzice pochodzący z Wielkopolski przebywali w celach zarobkowych. Szacowna Jubilatka była pierwszym dzieckiem państwa Stanisławy i Wacława Motylewskich, aktywnych działaczy berlińskiej organizacji polonijnej „Sokół”. Rok po odzyskaniu przez Polskę niepodległości razem z rodzicami oraz młodszym bratem Tolimirem osiedliła się w Wąbrzeźnie na Pomorzu. Tam przebywała do wybuchu II wojny światowej. Lata okupacji hitlerowskiej spędziła w Pleszewie w Wielkopolsce. Po zakończeniu wojny przyjechała na Dolny Śląsk do gminy Marcinowice. Początkowo mieszkała w Zebrzydowie, a następnie w Domanicach. Tam prowadziła własną pasiekę. Razem z bratem, który również był bartnikiem zbierali miód także z pasiek wędrownych. W tym celu wykorzystywali samodzielnie przerobiony na kilkanaście dwupoziomowych uli samochód. Zawód pszczelarza pani Irena wykonywała przez ponad dwadzieścia lat.

Od 1969 r. mieszka w Świdnicy. Na emeryturę przeszła po przepracowaniu jeszcze kilku lat w Spółdzielni Inwalidów „Introkart”.

Na co dzień panią Ireną opiekuje się bratanica, która mieszka w Świdnicy wraz z rodziną. Ma również wsparcie ze strony pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i Domu Dziennego Pobytu.

(Stefan Augustyn UM Świdnica)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group