Poniedziałek, 28 listopada
Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana
Czytających: 968
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Świdnica: 1000 gości czyli pierwszy rok schroniska w Lubachowie

Piątek, 20 stycznia 2012, 7:44
Aktualizacja: 12:31
Autor: red
Gmina Świdnica: 1000 gości czyli pierwszy rok schroniska w Lubachowie
Fot. użyczone
Nowoczesny obiekt w Lubachowie, jakim jest Szkolne Schronisko Młodzieżowe wkracza w drugi rok swej działalności, na który zaplanowano szereg działań związanych z promocją placówki oraz rozwojem bazy dydaktycznej.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków EFRR w ramach RPO WD na lata 2007-2013

Komfortowe schronisko powstało w wyniku prac związanych ze zmianą użytkowania budynku po byłej szkole podstawowej. Na ten cel Gmina Świdnica otrzymała dotację w wysokości ponad 1,1 mln zł. z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 (RPO WD) Działanie 6.5 – działanie wspierające infrastrukturę turystyczną i kulturową (schroniska).
Schronisko na powierzchni 1000 m2 dysponuje 49 miejscami noclegowymi w 14 pokojach, z pełnym węzłem sanitarnym. Na terenie placówki , do dyspozycji gości, znajdują się także:2 samoobsługowe kuchnio-jadalnie w pełni wyposażane w sprzęt kuchenny, pracownia komputerową wyposażona w sprzęt oraz dostęp do Internetu; sala konferencyjna wyposażona w sprzęt audiowizualny, rzutnik, ekran, telewizor, winda, pomieszczenie na suszenie i prasowanie odzieży, przechowalnia bagażu, parking. Placówka jest w pełni przystosowana po potrzeb osób niepełnosprawnych i jest obiektem całorocznym.

Jak mówi dyr. schroniska M. Urbańska: podsumowując miniony rok, schronisko może się pochwalić nadaniem mu przez Dolnośląski Urząd Marszałkowskie pierwszej – najwyższej kategorii wśród schronisk młodzieżowych, nawiązaniem obustronnej współpracy z Polskim Towarzystwem Schronisk Młodzieżowych, przyjęciem ponad 1000 gości , udzieleniem ponad 2 tysięcy noclegów, zakupem dodatkowego wyposażenia sali konferencyjnej: stoły, krzesła z pulpitem, gabloty, 10 zestawów komputerowych , a przede wszystkim zadowoleniem naszych gości .

Jakie plany są na 2012 rok?
W bieżącym roku planowana jest wzmożona promocja ośrodka poprzez udział w targach turystycznych i edukacyjnych przy współpracy z Zarządem Głównym PTSM, Urzędem Gminy Świdnica i Księstwem Świdnicko- Jaworskim. Już w pierwszym kwartale 2012 schronisko ze swoją ofertą zaprezentuje się na targach w Poznaniu, Łodzi i we Wrocławiu. Kontynuujemy rozpoczętą w poprzednim roku akcję wysyłania ofert do szkół z całej polski w formie mailingu wspartego pocztowym rozsyłaniem ulotek wraz z PTSM. Ponadto prowadzone są rozmowy z organizatorami dużych imprez tj. Euro 2012, Kongres Regionów, Rajd Krause. Planujemy także przy współpracy z Nadleśnictwem Świdnica, stworzenie wokół schroniska ścieżki ekologicznej oraz ogłoszenie konkursu na nadanie nazwy dla placówki – dodaje dyr. schroniska.

Jednocześnie podejmowanych jest szereg prac związanych z poszerzeniem oferty usług dydaktycznych i spędzaniem czasu wolnego: już niebawem ruszą pracę związane zagospodarowaniem terenów zielonych wokół ośrodka: modernizacja boiska, utworzenie miejsca na ognisko i naukę na świeżym powietrzu, a także kontynuacja rozpoczętych prac związanych ze stworzeniem pracowni ekologiczno- przyrodniczej, która powstała z myślą o organizacji „ zielonych szkół” - sala i jej wyposażenie jest ogólnodostępne dla grup zainteresowanych organizacją wyjazdowych zajęć dydaktycznych, które mogą być prowadzone zarówno w sali jak i na świeżym powietrzu, ponieważ niektóre elementy wyposażenia tj. lupy, kompasy, latarki, mikroskopy podręczne są przystosowane do pracy w terenie.

Upłynęło dopiero 2 tygodnie nowego roku a już zapełnia się kalendarz rezerwacji na pierwsze półrocze, spodziewamy się wielu różnorodnych grup, wśród których można wymienić zespół taneczny Kostrzanie, Młodzieżowa Orkiestra Dęta ze Strzegomia, Stowarzyszenie Młodzieży Katolickiej z Zielonej Góry, szkoły podstawowe i gimnazjalne z Poznania, Jarocina, Krotoszyna, Rawicza i wielu innych miłych gości. Serdecznie zapraszamy.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group