Wtorek, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 950
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kraj: 15 sierpnia

Czwartek, 15 sierpnia 2013, 14:00
Aktualizacja: 14:01
Autor: Michalina – walbrzyszek.com
Kraj: 15 sierpnia
Fot. red.
15 sierpnia to w Polsce dzień ustawowo wolny od pracy, nie działa wtedy większość zakładów pracy, urzedów, czy sklepów, ale w tym roku 15 sierpnia wypada w czwartek, a więc zapowiada się dla Polaków długi weekend. Tego dnia obchodzone są w Polsce dwa święta– święto kościelne Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, czyli inaczej Święto Matki Boskiej Zielnej oraz Święto Wojska Polskiego powiązane z dziewięćdziesiątą trzecią rocznicą Bitwy Warszawskiej trwającej od 13 do 25 sierpnia 1920 roku.

Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny to święto Kościoła katolickiego, które obchodzone jest dla uczczenia wstąpienia do nieba duszy i ciała Maryi po jej ziemskiej śmierci. Już w VIII wieku, kiedy święto stało się powszechnie obchodzone na świecie, ludzie zaczęli przynosić do kościołów lecznicze zioła na cześć Matki Bożej. Z tego powodu od IX wieku w rocznicę Wniebowzięcia NMP święci się kwiaty, zioła, zboża oraz owoce- jest to symbol dojrzałości, pełni duchowości Maryi porównanej do dorodności dojrzałego owocu. Na wsiach jest to również moment zwyczajowego zakończenia żniw. Tego dnia przychodzi się do kościołów, które nierzadko są przyozdobione kwiatowymi dekoracjami i uczestniczy we Mszach Świętych. Często jest to też dzień odpustu zupełnego- szczególnie w dwóch najsłynniejszych sanktuariach maryjnych- w Częstochowie i Kalwarii Zebrzydowskiej, czyli najpopularniejszych miejscach pielgrzymek w tym dniu. 15 sierpnia ma miejsce również zakończenie, czyli wejście ogólnopolskiej pieszej pielgrzymki na Jasną Górę.

Drugie obchodzone tego dnia święto to Święto Wojska Polskiego związane z Cudem nad Wisłą podczas wojny polsko- bolszewickiej- inaczej nazywane Świętem Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Obowiązuje ono w Polsce od 1992 roku. Wcześniej, w okresie II Rzeczypospolitej odpowiednikiem tego dnia było Święto Żołnierza, później Dzień Wojska Polskiego nawiązywał do innych dokonań polskiej armii. Między rokiem 1990 a 1992 Święto Wojska Polskiego obchodzono 3 maja razem z rocznicą ustanowienia Konstytucji 3 maja, a współczesnego kształtu nabrało ono wraz z wejściem w życie ustawy Sejmu z 30 lipca 1992 roku. Tego dnia w kościołach (szczególnie polowych) odbywają się Msze Święte w intencji poległych w 1920 roku żołnierzy, a na cmentarzach mają miejsce Apele Poległych. Przy warszawskim Grobie Nieznanego Żołnierza odbywa się uroczystość Honorowej Zmiany Warty z udziałem najwyższych władz państwowych.

W Polsce Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny posiada dwie inne zwyczajowe nazwy: Matki Boskiej Zielnej i Matki Boskiej Zwycięskiej. W Czechach jest to Święto Matki Boskiej Korzennej, a w Kongo Matki Boskiej Znakomitej (tam jest to również Dzień Niepodległości). W Liechtensteinie jest to święto narodowe, a w Hiszpanii kościelne- także wolne od pracy. W Korei Południowej i Północnej natomiast 15 sierpnia to Dzień Wyzwolenia.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group