Poniedziałek, 28 listopada
Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana
Czytających: 937
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: 5 lat więzienia za kradzież kolejowego kabla sterowniczego

Poniedziałek, 16 stycznia 2012, 18:41
Aktualizacja: 18:43
Autor: red
Świdnica: 5 lat więzienia za kradzież kolejowego kabla sterowniczego
Fot. red
Sąd Okręgowy w Świdnicy skazał 32–letniego mieszkańca Świebodzic na karę 5 lat pozbawienia wolności, za to, że w dniu 27.01.2011r. w rejonie linii kolejowej 27 pomiędzy Żarowem a Piotrowicami zabrał w celu przywłaszczenia ponad 300 metrów kabla sterowniczego oraz kabla do kamery przemysłowej, zasilających i służących do sterowania urządzeniem sygnalizacji kolejowych na przejazdach w miejscowości Piotrowice, stanowiących element kolejowego systemu ostrzegawczego, sprowadzając w ten sposób niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia wielu osób i mienia w wielkich rozmiarach.

Akt oskarżenia w tej sprawie skierował w czerwcu ubiegłego roku Prokurator Rejonowy w Świdnicy.

W dniu 27.01.2011r. około godziny 18.30 pracownicy Służby Ochrony Kolei otrzymali informację od dyżurnego zmiany o zaniku napięcia na sygnalizacji przejazdowej w dwóch miejscach na terenie Piotrowic. Wspólnie z funkcjonariuszami policji udali się ze stacji Żarów szlakiem kolejowym w kierunku Jaworzyny Śl. Niedaleko stacji Żarów, w okolicy ogródków działkowych funkcjonariusze zatrzymali oskarżonego Daniela T., który opalał skradzione kable sygnalizacji kolejowej.

W toku postępowania karnego ustalono, że odcięcie przez oskarżonego i kradzież kabla spowodowała przerwę w łączności pociągowej, dyspozytorskiej, abonenckiej oraz działaniu blokady liniowej Żarów – Jaworzyna. Na obu stacjach doszło do unieruchomienia istotnych urządzeń trakcji kolejowej, stanowiących element kolejowego systemu ostrzegawczego. Kradzież spowodowała w związku z tym odcięcie ostrzegania urządzeń przejazdowych, niedziałanie obwodów stwierdzających niezajętość torów rozjazdów, brak kontroli położenia rozjazdów, brak podglądu kamerowego stwierdzenia końca pociągu, wygaszenie czerwonego światła sygnału „stój” na semaforze i brak łączności przewodowej pomiędzy dyżurnymi ruchu na stacjach.

Oskarżony dokonując zatem kradzieży kabla o łącznej wartości 3115,50 zł na szkodę PKP PLK w Wałbrzychu, jednocześnie sprowadził niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia wielu osób lub mienia w wielkich rozmiarach, powodując uszkodzenie urządzenia użyteczności publicznej – urządzenia zabezpieczającego przed nastąpieniem niebezpieczeństwa powszechnego. Zachowanie takie zagrożone jest karą od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

Dodatkowo ustalono, że oskarżony był już w przeszłości wielokrotnie karany za przestępstwa przeciwko mieniu, a w 2004r. został skazany na karę pozbawienia wolności za popełnienie podobnego przestępstwa.

Wyrok jest zgodny z oczekiwaniami oskarżyciela publicznego, nie jest jednak prawomocny, gdyż został zaskarżony przez oskarżonego.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group