Czwartek, 2 grudnia
Imieniny: Piotra, Pauliny
Czytających: 957
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: 7. Festiwal Reżyserii Filmowej zainaugurowany

Poniedziałek, 2 czerwca 2014, 11:34
Aktualizacja: Wtorek, 3 czerwca 2014, 9:09
Autor: red.
Świdnica: 7. Festiwal Reżyserii Filmowej zainaugurowany
Fot. użyczone
Gala w Teatrze Miejskim oficjalnie rozpoczęła 7. Festiwal Reżyserii Filmowej w Świdnicy. – Festiwal jest świętem wszystkich tych, którzy kochają kino. Jedni je tworzą i produkują, a my jako widzowie pochłaniamy w wielu dawkach to dobro, piękno, ale też artystyczne prowokacje. Śmiało można powiedzieć, że Świdnica zmienia się w stolicę reżyserii filmowej – powiedział prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek podczas uroczystości w teatrze.

Jak co roku, gala była okazją do uhonorowania wybitnych twórców kina. Kryształowe Dziki powędrowały do Wojciecha Wójcika, nagrodzonego za całokształt pracy reżyserskiej i Artura Żmijewskiego, wyróżnionego za twórczą współpracę aktora z reżyserem.

- Mam olbrzymią satysfakcję, że tę nagrodę otrzymał Artur Żmijewski. To aktor nietuzinkowy, znakomity, a do tego skromny. Lubi ludzi, a w dodatku zawsze znajdzie czas, żeby się zatrzymać i dać autograf. To nie często się zdarza - mówił podczas gali Stanisław Dzierniejko, twórca i dyrektor festiwalu. Artur Żmijewski z kolei żartował: I jak tu nie wierzyć w horoskopy. Siódmy festiwal, a ja jestem numerologiczną siódemką. Wojciech Wójcik również tryskał humorem. – Cieszę się zdobyłem tę nagrodę jeszcze za życia. Chociaż muszę się nad sobą zastanowić bo przecież większość wielkich doceniona została dopiero po śmierci – mówił. Wieczorną galę w Teatrze Miejskim zakończył znakomity występ wrocławskiego aktora Mariusza Kiljana, który rozbawił publiczność utworami z recitalu „20 najśmieszniejszych piosenek na świecie”.

W pierwszym dniu festiwalu publiczność miała okazje zobaczyć „Garsonierę” (reż. Billy Wilder), kryminał „Długie pożegnanie” Roberta Altmana, „Manhattan” w reż. Woody Allena, ekranizację bestsellerowej powieści Stephena Kinga „Misery”, „Żyje się tylko dwa razy” czyli przygody Jamesa Bonda. Pokazany został również konkursowy film „Ostatnie piętro” w reż. Tadeusza Króla, który połączony był ze spotkaniem publiczności z reżyserem oraz odtwórcą głównej roli Januszem Chabiorem. Z Wojciechem Wójcikiem i Arturem Żmijewskim widzowie spotkali się i rozmawiali podczas projekcji filmu „Trzy dni bez wyroku”. Dla najmłodszej publiczności, z okazji Dnia Dziecka, przygotowano bajki „Przygody Reksia” i „Bolek i Lolek na Dzikim Zachodzie”. Podobnie jak w ubiegłym roku goście festiwalu - Jan Nowicki i Dorota Kamińska, a także prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek, czytali dzieciom bajki.

Festiwal Reżyserii Filmowej potrwa do piątku. Widzowie zobaczą około 60 obrazów. W poniedziałek w Cinema 3 D pokazane zostaną: „Lawa”, „ Zelig”, „Salvador”, „Goldginger”, „New York, New York”, „Purpurowa róża z Kairu”, „Karate po Polsku” (spotkanie z reż. Wojciechem Wójcikiem oraz aktorką Dorotą Kamińską), konkursowa „Ida” Pawła Pawlikowskiego (spotkanie z reżyserem). W Teatrze Miejskim odbędzie się także przedstawienie w wykonaniu Anny Samusionek ”Pan Tadeusz na wesoło, czyli perypetie miłosne Tadeusza i Telimeny”, a wieczorem w hotelu Fado publiczność będzie miała okazję porozmawiać ze scenarzystą i pisarzem Cezarym Harasimowiczem, który zaprezentuje swoja najnowsza powieść „Święty chaos”. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group