Środa, 20 października
Imieniny: Ireny, Kleopatry
Czytających: 939
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Burkatów: 70 lat OSP Burkatów

Sobota, 4 listopada 2017, 7:36
Autor: red
Burkatów: 70 lat OSP Burkatów
Fot. Gmina Świdnica
Za nami uroczyste obchody 70–lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Burkatowie.

W tym dniu wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek wraz z Komendantem Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy Tomaszem Szuszwalakiem przekazali dla jednostki w Burkatowie sprzęt ratowniczy. Którego zakup dofinansowano w ramach RPO WD na lata 2014-2020. Gmina Świdnica jest liderem projektu pn. „Zakup sprzętu do prowadzenia akcji ratowniczych i usuwania skutków zjawisk katastrofalnych lub poważnych awarii celem wsparcia jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych – projekt partnerski gmin pod przewodnictwem gminy Świdnica”. Przedmiotem projektu jest zakup 7 średnich samochodów ratowniczo-gaśniczych, 3 lekkich wozów ratowniczo-gaśniczych oraz sprzętu w postaci: pomp, nożyc i węży hydraulicznych, rozpieraczy ramieniowych hydraulicznych, hydraulicznego rozpieracza teleskopowego, zestawu hydraulicznego do obcinania pedałów w samochodach oraz do wyważania drzwi. Projekt obejmuje swoim zakresem doposażenie 11 jednostek OSP, tj. OSP w Burkatowie, OSP w Ostroszowicach, OSP w Jaworzynie Śl., OSP w Męcince, OSP w Goczałkowie, OSP w Ujeździe Górnym, OSP w Pożarzysku, OSP w Leśnej, OSP w Tworzyjanowie, OSP w Siekierczynie, OSP w Brzegu Dolnym.
- Ochotnicza Straż Pożarna w Burkatowie to jedna z 8 prężnie działających jednostek na terenie gminy Świdnica. 3 jednostki włączone są do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, tj. OSP Lutomia, OSP Burkatów, OSP Witoszów. Dla wielu z Was wyjazdy do akcji są czymś naturalnym. Często jesteście pierwsi na miejscu zdarzenia i to dzięki Waszym umiejętnościom wiele osób może nadal cieszyć się zdrowiem. Wiem, że sprzęt który dzisiaj uroczyście przekazujemy będzie służył ratowaniu kolejnych osób. Mam jednak nadzieję, że nie będzie musiał być zbyt często stosowany – mówiła wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek.

Jak podkreślał obecny prezes jednostki Paweł Ożóg - Ochotnicza Straż Pożarna w Burkatowie powstała w 1946 roku.
- Niestety nie zachowały się żadne dokumenty potwierdzające fakt założenia straży w Burkatowie. Pierwsi osadnicy do naszej wsi przybyli tuż po wyzwoleniu, już w 1945 roku. Byli to młodzi ludzie z krakowskiego i ze Wschodu. Zastali na tych ziemiach murowane domostwa, zagospodarowane poniemieckie zagrody. To właśnie od najstarszych mieszkańców naszego sołectwa dowiedzieliśmy się o powojennym funkcjonowaniu jednostki , o pierwszych strażakach ochotnikach, pierwszych pożarach i zawodach sportowo pożarniczych. W 1946 roku posiadaliśmy sikawkę konną i poniemiecką motopompę. 70 lat później jest to piękna remiza, trzy samochody bojowe i szereg wyszkolonych strażaków gotowych w każdej chwili nieść pomoc nie tylko w stanach zagrożenia życia, ale również we wszystkich inicjatywach kulturalnych, pracach społecznych w naszej miejscowości i parafii.

Jubileuszowe obchody były doskonałą okazją do wręczenia odznaczeń, gratulacji i podziękowań. Uchwałą Prezydium Zarządu Głównego Związku OSP RP, medalem Honorowym im. Bolesława Chomicza na akademii 27 maja 2017 we Wrocławiu został odznaczony druh Henryk Kończak. Medal honorowy im. Bolesława Chomicza jest najwyższym odznaczeniem nadawanym w strukturach OSP zasłużonym działaczom.

Srebrnym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa został odznaczony druh Adam Bekas, a uchwałą Prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Świdnicy, odznaką Strażak Wzorowy otrzymał druh Michał Mydłowski.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group