Sobota, 23 października
Imieniny: Marleny, Seweryna
Czytających: 877
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Żarów: 70–lecie Zespołu Szkół w Żarowie

Wtorek, 13 grudnia 2016, 16:27
Autor: red
Żarów: 70–lecie Zespołu Szkół w Żarowie
Fot. UM Żarów
Uroczysta msza święta w intencji szkoły, jubileuszowa gala i spotkanie z wychowawcami oraz absolwentami. Tak jubileusz 70–lecia swojego funkcjonowania w sobotę, 10 grudnia świętował Zespół Szkół w Żarowie. Szkoła powstała w 1946 roku.

Jej pierwsza nazwa brzmiała Szkoła Przemysłowa. W utworzonej wówczas klasie uczyło się 28 uczniów, którzy rekrutowali się przede wszystkim z pracowników zatrudnionych w miejscowych zakładach. Obok istniejącej Szkoły Przemysłowej utworzono także Gimnazjum Przemysłowe Fabryk Chemicznych i Ceramicznych w Żarowie. Szkoła swoje funkcjonowanie rozpoczęła w budynku po dawnej niemieckiej szkole powszechnej przy ul. Armii Czerwonej 15 (dzisiejszej Armii Krajowej). Jej pierwszym dyrektorem był Ludwik Kolny.
- To zaszczyt i radość móc gościć Państwa na tej gali. Witam wszystkich, którzy tworzyli historię szkoły na przestrzeni siedmiu dekad i pozostawili cząstkę siebie w jej dorobku. Ten dzień jest świętem, bo powrót do szkoły to powrót do tego, co w pamięci ocalało jako obraz najpiękniejszych lat w życiu. Współczesna szkoła jest niewątpliwie inna. Czy znajdziecie w niej Państwo swoje ławki, swój autograf wyryty na tablicy? Tego nie wiem, ale wiem, że na pewno towarzyszyć będą Wam wielkie emocje - mówiła podczas uroczystości Dorota Jasztal dyrektor Zespołu Szkół w Żarowie.

Absolwenci szkoły także chętnie dzielili się swoimi wspomnieniami o nauczycielach, szkole. Niektórzy na stałe mieszkają w innych miastach, krajach. Przyjechali do Żarowa, aby zobaczyć, jak zmieniła się szkoła i przede wszystkim spotkać się ze znajomymi sprzed lat.
- Obecnie jestem polonistką z zamiłowania i pasji. Oczywiście to między innymi zasługa pani Krystyny Bambrowicz, która rozbudziła we mnie tę pasję i dzięki której jestem, kim jestem i za to Jej bardzo dziękuję. Dziękuję wszystkim nauczycielom za ich profesjonalizm, wysiłek, pomoc i życzę dużo zdrowia oraz wielu radości - wspominała Joanna Styrkowiec uczennica byłego Technikum Chemicznego w żarowskim Zespole Szkół.

Podczas gali z okazji 70-lecia szkoły nie zabrakło gratulacji i życzeń. Podziękowania na ręce dyrektor szkoły Doroty Jasztal składali dyrektorzy i kierownicy gminnych placówek oświatowych oraz szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu świdnickiego, przedstawiciele spółek i firm współpracujących ze szkolna placówką, byli nauczyciele i absolwenci szkoły.
- Siedemdziesiąt lat - półwiecze i dwie dekady. Zespół Szkół w Żarowie zmienił swe oblicze, wychował setki absolwentów i rozbudował się organizacyjnie. Dotychczasowy dorobek Szkoły jest bardzo bogaty i stanowi powód do satysfakcji. Na ten dorobek złożył się wysiłek kilku pokoleń nauczycieli i ich przełożonych, którzy bez względu na różne trudności oraz zmiany strukturalne szkoły przygotowali i nadal przygotowują młodzież do odpowiedzialnego kreowania własnej przyszłości. Życzymy, aby szkoła, która zapisała się na trwałe w historii lokalnej społeczności i której mury opuściło wielu wartościowych i wybitnych absolwentów, dalej z równym powodzeniem wykonywała swoją ważną misję - gratulowali burmistrz Leszek Michalak i Roman Konieczny przewodniczący Rady Miejskiej.

Tuż po uroczystości absolwenci szkoły mogli spotkać się ze swoimi byłymi wychowawcami i nauczycielami. Wspomnieniom nie było końca.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group