Czwartek, 4 czerwca
Imieniny: Franciszka, Karola
Czytających: 532
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

760 rocznica istnienia osiedla Graby

Wiadomości: Strzegom/Region
Poniedziałek, 23 listopada 2015, 6:40
Aktualizacja: 7:17
Autor: opr.red.
Fot. www.strzegom.pl
Graby najstarszą wsią w Polsce? O tym świadczą badania przeprowadzone przez miłośnika historii Strzegomia – Krzysztofa Kaszuba. Z okazji przypadającej w roku bieżącym 760 rocznicy istnienia osiedla Graby planowa jest uroczystość odsłonięcia upamiętniającego obelisku. O szczegółach opowie sam badacz.

- Inicjatywa zrodziła się w momencie, gdy przeglądałem stare dokumenty. W dokumencie z dn. 14 lutego 1255 r. mówiącego o historii Grabów znalazłem informację, że wieś Graby miała odprowadzać dziesięcinę od każdego gospodarza dla zakonu Joannitow. I wtedy zrodziła się myśl, by upamiętnić przypadającą na 2015 r. - 760 rocznicę istnienia osiedla Graby. Po wyrażeniu przez władze miasta zgody na postawienie obelisku z tablicą upamiętniającą to wydarzenie zaczęliśmy poszukiwać właściwego kamienia na obelisk. Taki kamień przekazała nam firma Górbeh - Kopalnia Granitu Jeziorski z Kostrzy”, a tablicę na obelisk - firma Chest Granit z Wieśnicy. Napis na tablicy wykonał Marek Misiaszek z Grabów –informuje Krzysztof Kaszub, miłośnik historii Strzegomia i radny Rady Miejskiej w Strzegomiu.

Na tablicy widnieje inskrypcja: - Grabina to wielowiekowa osadą królewska rozciągająca się u podnóża starożytnego grodu Strzegomskiego. Pod nazwą Stragona znany Rzymianom już w II wieku naszej ery. Opisu jego istnienia dokonał grecki geograf Ptolemeusz. W dokumencie z 14 lutego 1255 pojawia się wzmianka potwierdzająca pobór dziesięciny z Grabiny przekazywanej rycerzom maltańskim ze Strzegomia. Wszystko wskazuje na to, że początki istnienia Grabiny wiążą się z początkami istnienia Strzegomia, jednego z najstarszych miast w Polsce.

Burmistrz Strzegomia zaprasza mieszkańców Grabów i gminy Strzegom na uroczyste odsłonięcie obelisku w niedzielę, 29 listopada br. o godz. 15.00.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group