Sobota, 24 października
Imieniny: Marcina, Rafała, Antoniego
Czytających: 584
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Abolicja dla przedsiębiorców przegłosowana w Sejmie, teraz czas na Senat

Wiadomości: Kraj
Poniedziałek, 26 listopada 2012, 19:26
Aktualizacja: 19:27
Autor: red.
Fot. użyczone
Posłowie przyjęli już ustawę o umorzeniu należności powstałych z tytułu nieopłaconych składek przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą. Senatorowie będą nad nią głosować na najbliższym posiedzeniu 29 listopada.

Sejm uchwalił ustawę abolicyjną w piątek, 9 listopada. Głosowało 431 posłów, z czego za oddało głos 430, przeciwnego zdania był tylko 1 poseł, a głosów wstrzymujących się nie było.
Bardzo mnie cieszy ta jednomyślność – komentuje posłanka Izabela Katarzyna Mrzygłocka, która jako przewodnicząca Podkomisji stałej do spraw rynku pracy kierowała pracami nad ustawą. – Teraz ustawa trafiła do Senatu, a później zajmie się nią prezydent.

Głosowanie nad ustawą poprzedziło środowe, 7 listopada, odczytanie sprawozdania Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Wystąpienie Izabeli Katarzyny Mrzygłockiej zostało nagrodzone oklaskami, a posłowie mieli wiele dobrego do powiedzenia o jej pracy. – W tym miejscu chcę wspomnieć o roli przewodniczącej Podkomisji do spraw rynku pracy, pani poseł Katarzyny Mrzygłockiej. Pani poseł wykazała niezwykłą energię, wnikliwość, zrozumienie i cierpliwość w analizowaniu wszelkich pytań i wątpliwości, a było ich rzeczywiście bardzo dużo, ale twierdzę też, że dla wszystkich posłów pracujących nad tą ustawą było to bardzo ważne doświadczenie – mówiła poseł PO Agnieszka Hanajczyk.

- Na początku chciałbym złożyć wyrazy szacunku pani poseł Kasi Mrzygłockiej za merytoryczność, znajomość tematu, otwartość na wszystkie środowiska związane z projektem ustawy. Szanowna pani poseł, to dodaje wiary w sens pracy w parlamencie – dodał inny poseł PO, Henryk Siedlaczek. Posłance dziękowała również poseł Zofia Popiołek z Ruchu Palikota: – Kiedy Platforma Obywatelska podjęła ten temat, przygotowując projekt ustawy, nic nie wskazywało, że w skłóconym parlamencie można tak rzeczowo i merytorycznie pracować. Dlatego przy tej okazji chciałabym podziękować koleżankom i kolegom z Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, z podkomisji do spraw rynku pracy, a w szczególności pani poseł Izabeli Mrzygłockiej za styl i atmosferę pracy.

Senat rozpoczął już prace nad ustawą – dotąd zaopiniowały go dwie senackie komisje. W piątek, 16 listopada posłanka Izabela Katarzyna Mrzygłocka spotkała się z senatorami działającymi w senackiej Komisji Rodziny i Polityki Społecznej. Senatorowie pozytywnie ocenili ustawę i nie wnieśli do niej żadnych uwag ani poprawek. Z kolei w środę, 21 listopada zajmowała się nią kolejna senacka komisja, Gospodarki Narodowej z tym samym efektem – została przyjęta jednomyślnie bez poprawek. Głosowanie Senatu nad ustawą zaplanowano na 29 listopada.

Przypomnijmy, że dzięki niej każdy przedsiębiorca, który ma jakiekolwiek zaległości z tytułu opłacania składek na własne ubezpieczenie społeczne w okresie od 1 stycznia 1999 do 28 lutego 2009 r., będzie mógł skorzystać z umorzenia zadłużenia. Będzie musiał oczywiście spełnić kilka warunków – między innymi uregulować wszelkie inne ewentualne zaległości wobec ZUS-u, a umorzone składki nie będą mogły zostać uwzględnione przy ustalaniu wysokości emerytur i rent. Jednak dla wielu osób to jedyny sposób na to, aby uwolnić się od zadłużenia. Według szacunków, z tej formy pomocy może skorzystać nawet 400 tysięcy przedsiębiorców, którzy niecierpliwie czekają na uchwalenie ustawy. Ci, którzy już nie prowadzą działalności gospodarczej, będą mogli starać się o umorzenie długu tuż po jej wejściu w życie. Natomiast osoby, które nadal prowadzą swoje firmy, będą mogły starać się o wstrzymanie wszelkich działań egzekucyjnych, a o umorzenie ubiegać się po notyfikacji ustawy przez Komisję Europejską.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~ 26-11-2012 20:05
wystarczy nie płacić a po kilku latach i tak dług umorzą. Fajnie zachęcają ludzi do uczciwości
~płatnik 27-11-2012 17:12
a jeżeli płaciłem uczciwie czy mogę prosić o zwrot moich składek? skandal dlaczego są równi i równiejsi. uważam, że takie działanie to duża niesprawiedliwość.
~ 27-11-2012 22:42
To ostatnia kadencja pani posłanki. Wyborcy sowicie jej POdziękują.
~- 28-11-2012 18:36
Może wobec tego należy obniżyć wysokość składek na ZUS. Bo umarzając 400 tysiącom przedsiębiorców zaległości za 10 lat(!!!), w tym "worku" i tak będzie mniej pieniędzy niż państwo zakładało. Dlaczego więc tylko wybrańcy mogą zapłacić mniej? Cytaty pochwał pod adresem Pani posłanki wskazują jednak, że dokonała Ona odkrycia Ameryki co najmniej - takie wspaniałe rozwiązanie,a nikt dotychczas na to nie wpadł - jedynie Ona. Wspaniale, gratulacje. Ciekawe tylko co na to powiedzą ci, których eksmitowano już z mieszkań i znaleźli się pod mostem, właśnie z powodu długów w ZUS-ie. Czy to nie narusza zasad społecznej sprawiedliwości?
~precz z palkociarnią 4-12-2012 22:16
Tej pani już dziękujemy . Bardzo fajnie potrafi zadbać o interesy klasy społecznej pseudo-ubogich biznesmenów do których się sama zalicza i przerzucić ich długi na barki biednego i ciagle okradanego społeczeństwa .
~pamiętliwy 4-12-2012 22:27
Tysiące naiwniaków i biedaków które głosowały na tą zakłamaną babę będą jej za tę ustawę wdzięczni .
~BP 5-12-2012 0:21
Nie no ludzie jaja jakieś. To człowiek płaci po 5-6 tyś zł miesięcznie na ZUS a tu takie jaja, nie płać za 10 lat ci to podarujemy. Skandal. Rozłożyć na raty, odsetki częściowo darować, ale nie całość. Jak ktoś nie płaci to niby dlaczego ma mieć teraz czystą kartę i startować na równi uczciwie i solidarnie płacącymi?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group