Czwartek, 28 października
Imieniny: Szymona, Tadeusza
Czytających: 972
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kraj: Abolicja dla przedsiębiorców przegłosowana w Sejmie, teraz czas na Senat

Poniedziałek, 26 listopada 2012, 19:26
Aktualizacja: 19:27
Autor: red.
Kraj: Abolicja dla przedsiębiorców przegłosowana w Sejmie, teraz czas na Senat
Fot. użyczone
Posłowie przyjęli już ustawę o umorzeniu należności powstałych z tytułu nieopłaconych składek przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą. Senatorowie będą nad nią głosować na najbliższym posiedzeniu 29 listopada.

Sejm uchwalił ustawę abolicyjną w piątek, 9 listopada. Głosowało 431 posłów, z czego za oddało głos 430, przeciwnego zdania był tylko 1 poseł, a głosów wstrzymujących się nie było.
Bardzo mnie cieszy ta jednomyślność – komentuje posłanka Izabela Katarzyna Mrzygłocka, która jako przewodnicząca Podkomisji stałej do spraw rynku pracy kierowała pracami nad ustawą. – Teraz ustawa trafiła do Senatu, a później zajmie się nią prezydent.

Głosowanie nad ustawą poprzedziło środowe, 7 listopada, odczytanie sprawozdania Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Wystąpienie Izabeli Katarzyny Mrzygłockiej zostało nagrodzone oklaskami, a posłowie mieli wiele dobrego do powiedzenia o jej pracy. – W tym miejscu chcę wspomnieć o roli przewodniczącej Podkomisji do spraw rynku pracy, pani poseł Katarzyny Mrzygłockiej. Pani poseł wykazała niezwykłą energię, wnikliwość, zrozumienie i cierpliwość w analizowaniu wszelkich pytań i wątpliwości, a było ich rzeczywiście bardzo dużo, ale twierdzę też, że dla wszystkich posłów pracujących nad tą ustawą było to bardzo ważne doświadczenie – mówiła poseł PO Agnieszka Hanajczyk.

- Na początku chciałbym złożyć wyrazy szacunku pani poseł Kasi Mrzygłockiej za merytoryczność, znajomość tematu, otwartość na wszystkie środowiska związane z projektem ustawy. Szanowna pani poseł, to dodaje wiary w sens pracy w parlamencie – dodał inny poseł PO, Henryk Siedlaczek. Posłance dziękowała również poseł Zofia Popiołek z Ruchu Palikota: – Kiedy Platforma Obywatelska podjęła ten temat, przygotowując projekt ustawy, nic nie wskazywało, że w skłóconym parlamencie można tak rzeczowo i merytorycznie pracować. Dlatego przy tej okazji chciałabym podziękować koleżankom i kolegom z Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, z podkomisji do spraw rynku pracy, a w szczególności pani poseł Izabeli Mrzygłockiej za styl i atmosferę pracy.

Senat rozpoczął już prace nad ustawą – dotąd zaopiniowały go dwie senackie komisje. W piątek, 16 listopada posłanka Izabela Katarzyna Mrzygłocka spotkała się z senatorami działającymi w senackiej Komisji Rodziny i Polityki Społecznej. Senatorowie pozytywnie ocenili ustawę i nie wnieśli do niej żadnych uwag ani poprawek. Z kolei w środę, 21 listopada zajmowała się nią kolejna senacka komisja, Gospodarki Narodowej z tym samym efektem – została przyjęta jednomyślnie bez poprawek. Głosowanie Senatu nad ustawą zaplanowano na 29 listopada.

Przypomnijmy, że dzięki niej każdy przedsiębiorca, który ma jakiekolwiek zaległości z tytułu opłacania składek na własne ubezpieczenie społeczne w okresie od 1 stycznia 1999 do 28 lutego 2009 r., będzie mógł skorzystać z umorzenia zadłużenia. Będzie musiał oczywiście spełnić kilka warunków – między innymi uregulować wszelkie inne ewentualne zaległości wobec ZUS-u, a umorzone składki nie będą mogły zostać uwzględnione przy ustalaniu wysokości emerytur i rent. Jednak dla wielu osób to jedyny sposób na to, aby uwolnić się od zadłużenia. Według szacunków, z tej formy pomocy może skorzystać nawet 400 tysięcy przedsiębiorców, którzy niecierpliwie czekają na uchwalenie ustawy. Ci, którzy już nie prowadzą działalności gospodarczej, będą mogli starać się o umorzenie długu tuż po jej wejściu w życie. Natomiast osoby, które nadal prowadzą swoje firmy, będą mogły starać się o wstrzymanie wszelkich działań egzekucyjnych, a o umorzenie ubiegać się po notyfikacji ustawy przez Komisję Europejską.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group