Sobota, 20 kwietnia
Imieniny: Agnieszki, Czesława
Czytających: 1908
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Radek Sikorski w Świdnicy

Środa, 14 czerwca 2023, 9:50
Autor: red
Świdnica: Radek Sikorski w Świdnicy
Fot. organizatorzy
W poniedziałek, 19 czerwca 2023 Wałbrzych i Świdnicę odwiedzi Radosław Sikorski – były minister spraw zagranicznych oraz obrony narodowej, senator, marszałek Sejmu VII kadencji, europoseł. Platforma Obywatelska zaprasza na dwa otwarte spotkania, odbywające się w ramach cyklu „Tu jest przyszłość".

Najnowsza książka Radosława Sikorskiego "Polska. Stan Państwa" to gorzka refleksja na temat aktualnej kondycji naszego państwa.

„Po niemal dwóch fatalnych w skutkach kadencjach PiS-u Radosław Sikorski mówi „sprawdzam!" i pyta, w jakim stanie jest dziś Polska. Zamiast końca historii otrzymaliśmy koniec rzeczywistości, którą znamy. Wstrząsy – terroryzm, pandemia, załamanie gospodarcze i wojna – nie ominęły także nas. Polska wkracza w nową erę, borykając się z wewnętrznymi sporami, nepotyzmem i zaprzepaszczonymi szansami na rozwój. Bezsensowna walka z Unią Europejską zepchnęła nas na margines sceny międzynarodowej – i to w momencie, w którym bezpieczeństwo naszego kraju zostało zagrożone" - czytamy w oficjalnym opisie książki.

To właśnie ta publikacja jest punktem wyjścia do rozmowy w ramach cyklu „Tu jest przyszłość". W poniedziałek, 19 czerwca 2023 Platforma Obywatelska zaprasza na dwa otwarte spotkania z Radosławem Sikorskim. Pierwsze, o godz. 15:00 odbędzie się w Świdnicy, w siedzibie Sudeckiej Izby Przemysłowo – Handlowej (Rynek 3, 58-140 Świdnica). Drugie o godz. 17:00 zaplanowano w Wałbrzychu w Kawiarni Sztygarówka w Starej Kopalni (ul. P. Wysockiego 29, 58-304 Wałbrzych).

Radosław (Radek) Sikorski jest posłem do Parlamentu Europejskiego z ramienia RP, zasiada w Komisji Spraw Zagranicznych oraz Podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony. Jest przewodniczącym Delegacji do spraw stosunków ze Stanami Zjednoczonymi. Jest również Senior Fellow w Centre for European Studies na Harvardzie i Distinguished Statesman w CSIS w Waszyngtonie. Był ministrem obrony RP (2005-2007), ministrem spraw zagranicznych (2007-2014) i przewodniczącym parlamentu (2014-2015) . Służył jako reporter wojenny w Afganistanie i Angoli. W latach 2001-2005 był rezydentem naukowym w AEI i dyrektorem jej New Atlantic Initiative. Wraz z Carlem Bildtem zapoczątkował Partnerstwo Wschodnie UE. Zaproponował i pomógł w utworzeniu Europejskiego Funduszu na rzecz Demokracji. W 2014 roku poprowadził misję UE do Kijowa, która powstrzymała rozlew krwi na Majdanie. Magazyn Foreign Policy uznał go za jednego ze 100 intelektualistów zajmujących się polityką globalną „za mówienie prawdy, nawet jeśli nie jest ona dyplomatyczna". Jest autorem kilku książek, ostatnio „Polska. Stan państwa". Radek Sikorski jest absolwentem Uniwersytetu Oksfordzkiego na wydziale Politologii, Filozofii i Ekonomii. Jest żonaty z pisarką Anne Applebaum.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
100%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group