Wtorek, 23 kwietnia
Imieniny: Jerzego, Wojciecha
Czytających: 1004
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Marcinowice: Abolicja śmieciowa

Poniedziałek, 14 listopada 2022, 11:18
Aktualizacja: 11:18
Autor: red
Gmina Marcinowice: Abolicja śmieciowa
Fot. UG Marcinowice
Wójt Gminy Marcinowice idąc za wzorem innych polskich gmin postanowił wprowadzić dla mieszkańców gminy Marcinowice „abolicję” śmieciową w okresie od listopada do końca grudnia 2022 r.

Do tego czasu bez żadnych konsekwencji mieszkańcy mogą zgłosić osoby, od których powinna być pobierana opłata za odbiór odpadów. Akcja ma na celu ograniczenie konsekwencji dla właścicieli nieruchomości za niezłożenie lub nieterminowe złożenie deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nakłada na właścicieli nieruchomości obowiązek złożenia deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w terminie 14 dni od dnia zamieszkania na danej nieruchomości pierwszego mieszkańca, natomiast w przypadku zmiany danych będących podstawą ustalenia wysokości należnej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi lub określonej w deklaracji ilości odpadów komunalnych powstających na danej nieruchomości, właściciel nieruchomości jest obowiązany złożyć nową deklarację w terminie do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła zmiana.

Wójt Gminy Marcinowice wprowadza w okresie od listopada do końca grudnia 2022 r. „abolicję” w ramach, której wszyscy mieszkańcy, który złożą zaległą deklarację poniosą minimalne konsekwencje np. pouczenie.

Akcja ma na celu „uszczelnienie systemu” gospodarowania odpadami w gminie Marcinowice i umożliwienie bilansowania się tego systemu. Zgodnie z przepisami cały system gospodarowania jest finansowany z opłat uiszczanych przez mieszkańców.

W przypadku zatajania prawidłowej liczby mieszkańców, koszty zagospodarowania odpadów przenoszone są na wszystkich zadeklarowanych mieszkańców gminy. Znaczna liczba mieszkańców nieujętych w deklaracjach może skutkować podniesieniem stawki
za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Zachęcamy wszystkich właścicieli nieruchomości aby do końca grudnia zweryfikowali czy aby na pewno mają złożone deklaracje o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami oraz czy podane w nich liczby mieszkańców są prawidłowe.

W przypadku wątpliwości lub pytań prosimy o kontakt z Referatem Infrastruktury
i Gospodarki Komunalnej pod numerem telefonu 74/8503486.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group