Sobota, 27 listopada
Imieniny: Waleriana, Maksymiliana
Czytających: 910
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: Adam Mroziuk Przyjacielem Kultury

Czwartek, 28 lutego 2013, 11:44
Aktualizacja: 11:45
Autor: red.
Świebodzice: Adam Mroziuk Przyjacielem Kultury
Fot. użyczone
Jest pierwszą osobą w mieście, która otrzymała ten honorowy tytuł. Pan Adam Mroziuk, zegarmistrz i pasjonat zabytkowych czasomierzy, na sesji w dniu 27 lutego 2013r. otrzymał dyplom oraz pamiątkową statuetkę z rąk burmistrza Świebodzic Bogdana Kożuchowicza.

Honorowy tytuł „Przyjaciel kultury” jest przyznawany osobom, które wyróżniły się szczególną aktywnością społeczną lub zawodową i przyczyniły się do kształtowania pozytywnego wizerunku miasta. Ten zapis pan Adam wypełnia w stu procentach. Od kilku lat ratuje i remontuje zabytkowe zegary w mieście. Pierwszy był zegar na budynku Poczty Polskiej przy ul. Świdnickiej, następnie pełna restauracja wieżowego zegara świebodzickiego ratusza, a zaledwie kilka miesięcy temu pan Adam skończył kolejną „zegarmistrzowską robotę” – odtworzył zegar, który przed wojną znajdował się nad drzwiami wejściowymi do Szkoły Podstawowej nr 3. Czasomierza nie było w tym miejscu od niemal stu lat. Pan Adam sam wykonał tarczę i stylizowane wskazówki, zamontował mechanizm i efektowne podświetlenie. Szkoła kupiła części do mechanizmu, całą pracę pan Adam wykonał w wolnych chwilach, bez wynagrodzenia. Po prostu – z miłości do zegarów.

Za tę bezinteresowną pasję i ratowanie lokalnych zabytków szczególnie dziękował burmistrz Bogdan Kożuchowicz. Pan Adam, jak zwykle skromny, podsumował: - Ja się tylko zawsze martwię, żeby pozwolili mi zrobić to, co sobie zamyśliłem – żartował. Rada Miejska podziękowała zegarmistrzowi gorącymi brawami.

A pan Adam Mroziuk wkrótce zacznie pracę nad kolejnym miejskim zegarem. Tym razem nie chodzi o typowy zabytek, ale urządzenie, które może stać się kolejną efektowną wizytówką miasta zegarów, jakim są bez wątpienia Świebodzice – wszak to miasto Gustava Beckera.

Chodzi o zegar znajdujący się u zbiegu ulic Wałbrzyskiej, Mickiewicza i Kopernika, w sąsiedztwie dawnego kina. Zegar już od kilku lat nie funkcjonuje jak należy, trzeba więc zająć się mechanizmem, a także wyglądem czasomierza. Pan Adam ma już kilka pomysłów, zatem można liczyć, że i ten zegar będzie wkrótce ozdobą tego miejsca.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group