Sobota, 24 października
Imieniny: Marcina, Rafała, Antoniego
Czytających: 590
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Aleksander Milinkiewicz w Świdnicy: jesteśmy podzieleni dość twardą granicą

Wiadomości: Świdnica
Niedziela, 27 czerwca 2010, 18:51
Aktualizacja: 19:19
Autor: KO
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Tak mówił o Polakach i Białorusinach przywódca opozycji i główny przeciwnik polityczny Aleksandra Łukaszenki. Dodał, że na szczęście ta granica to nie Mur Berliński. Milinkiewicz gościł w kościele NMP Królowej Polski w ramach Nocy Kościołów.

Delegacja z Białorusi pomodliła się wspólnie ze świdniczanami za Polaków na Kresach Wschodnich. Piękną oprawę mszy stworzył białoruski chór Głos Duszy. Po eucharystii rozpoczęła się dyskusja, na której za namową prałata Kazimierza Jandziszaka, zostało wielu wiernych.

Aleksander Milinkiewicz to kontrkandydat Aleksandra Łukaszenki w przyszłorocznych wyborach prezydenckich na Białorusi. Rządzący teraz tym krajem Łukaszenka jest oskarżany o łamanie praw człowieka i stworzenie ostatniej europejskiej dyktatury. Milinkiewicz w latach dziewięćdziesiątych XX wieku przez sześć lat był wicemerem Grodna, wprowadził wówczas język białoruski do większości szkół.

- Po wiekach rusyfikacji robiłem co mogłem, żeby wrócił język, żeby wróciła nasza kultura – opowiadał wczoraj w Świdnicy. Ale walczył też o język i kulturę polską. – I pojawiały się głosy, nawet ze strony demokratów: ty Aleksander najpierw spróbuj najpierw odrodzić swoje, bo za Polakami stoi wielki kraj.

Obawiano się, że dojdzie do konkurencji między Polakami a Białorusinami, ale do niczego takiego nie doszło.

- Gdy zamykano ostatnią białoruską gazetę w Grodnie, Polacy przyszli ją ratować – podkreślił Aleksander Milinkiewicz.

Nieprzypadkowo dyskusja „Kresy Wschodnie. Kościół. Wolność. Demokracja” została przeprowadzona na Dolnym Śląsku. Tu żyje wiele osób pochodzenia kresowego.

- Co państwo tu dzisiaj w sercach przynieśli? – spytał zgromadzonych w świątyni ksiądz dr Janusz Czarny, moderator dyskusji, rozpoczynając rozmowę na temat Kresów i Kresowiaków.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~no to kto sobie zrobił zdjęcie z liderem? 27-06-2010 19:21
kto?
~Ypsylon 28-06-2010 7:08
Aleksander Milinkiewicz nie ma szans w wyborach prezydenckich na Białorusi, w poprzednich wyborach zebrał jakieś kilka procent. Wybory pewnie trochę sfałszowane, ale nie tak bardzo. Społeczeństwo białoruskie jest zaszczute i samo nie chce głosować na kogoś, kto może im przynieść wolność. To znaczy może i chce, ale tego nie zrobi, bo się boi. Po latach dręczenia przez sowiecki system na początku lat 90-tych mieli na chwilę ułudę wolności, na chwilę zanim do władzy nie doszedł Łukaszenka. Teraz już ciężko będzie go obalić. Musi dokonać się zmiana pokoleniowa. Wolną Białoruś zobaczymy za 15-20 lat.
~ 28-06-2010 14:33
?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group