Sobota, 30 maja
Imieniny: Jana, Karola
Czytających: 234
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Anna Zalewska: małżeństwo to związek kobiety i mężczyzny

Wiadomości: region
Poniedziałek, 21 lutego 2011, 8:01
Aktualizacja: 8:08
Autor: red.
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Posłanka Prawa i Sprawiedliwości z okręgu wałbrzyskiego wystosowała do parlamentarzystów z lokalnych struktur Platformy Obywatelskiej list otwarty, w którym podważyła możliwość legalizacji związków homoseksualnych. I przypomniała posłom PO konstytucyjną definicję małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny.

List został wysłany w poniedziałek, 14 lutego, w walentynki, do parlamentarzystów Platformy Obywatelskiej okręgu wałbrzyskiego: Izabeli Mrzygłockiej, Moniki Wielichowskiej, Jakuba Szulca, Tomasza Smolarza i Stanisława Jurcewicza.

Oto jego treść:

W dniu 4 lutego 2011 r. w głosowaniu nr 109 na 84 posiedzeniu Sejmu RP VI kadencji Wysoka Izba uchwaliła ustawę z dnia 4 lutego 2011 r. Prawo prywatne międzynarodowe w brzmieniu proponowanym przez Komisję Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Ustawa ta została uchwalona głównie dzięki poparciu Posłanek i Posłów Platformy Obywatelskiej (192 głosy „za”, 6 głosów „przeciw”, brak wstrzymujących się). Prawo i Sprawiedliwość opowiedziało się przeciwko uchwaleniu tej ustawy w przedstawionym kształcie (136 głosów „przeciw”, brak głosów „za” i „wstrzymujących się”). Ustawa ta została przekazana do Senatu RP, zgodnie z porządkiem legislacyjnym.

Okoliczność uchwalenia przez Senat RP i złożenia podpisu Prezydenta RP pod ustawą Prawo prywatne międzynarodowe w przyjętym przez Sejm RP brzmieniu, spowoduje szereg poważnych problemów natury prawnej, ingerując również – bez niezbędnej w takim przypadku szerokiej konsultacji społecznej – w sferę obyczajności i system wartości deklarowanych przez zdecydowaną większość Polskiego Społeczeństwa. Problemy te ogniskują się wokół dwóch niezwykle ważnych kwestii: faktycznej legalizacji małżeństw homoseksualnych oraz adopcji dzieci przez takie związki.

Głosując „za” przyjęciem ustawy w zaproponowanym kształcie zupełnie zlekceważyli Państwo art. 18 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej statuującej zasadę uznania za małżeństwo – ze wszystkimi tego konsekwencjami – jedynie związku kobiety i mężczyzny. Tymczasem przyjęta przez Was ustawa daje możliwość prawnego sankcjonowania związków homoseksualnych w Polsce, zawieranych przez cudzoziemców, których systemy prawne dopuszczają taką możliwość z osobami o obywatelstwie polskim. Pozwalają na to bardzo ogólne, nieprecyzyjne regulacje zawarte w przepisach art. 48 oraz art. 49 tej ustawy. Truizmem jest stwierdzenie, że niektóre systemy prawne państw obcych zezwalają na legalizację takich związków, przyznając im status małżeństwa. Tym samym, wskazane przepisy dają możliwość zwarcia takiego „małżeństwa” cudzoziemcowi z obywatelem polskim, nakazując traktować ten związek jako „małżeństwo” również w myśl prawa polskiego. Jakby tego było mało, stwarzają również możliwość – w nieodległej perspektywie – dopuszczenia adopcji dzieci przez tak zalegalizowane, homoseksualne „małżeństwo”.

Stoi to w oczywistej, rażącej sprzeczności z konstytucyjną zasadą porządku prawnego Rzeczypospolitej Polskiej wyrażoną w art. 18 Konstytucji RP, prowadząc w istocie do nieuprawnionego, bezzasadnego przyznania praw właściwych małżeństwu związkom homoseksualnym; co więcej, prowadzi to do pozbawionego podstaw uprzywilejowania takich związków i ich zrównania z sytuacją prawną małżeństwa – jako związku kobiety i mężczyzny. Tylko bowiem tak rozumiany, heteroseksualny związek jest traktowany jako małżeństwo w myśl art. 18 Konstytucji RP a utworzona w ten sposób rodzina oraz immanentnie związane z nią macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod opieką i ochroną Rzeczypospolitej Polskiej.

Dlatego też wyrażam ubolewanie, że głosowanie w Sejmie nad tak ważnym nie tylko z prawnego ale również obyczajnego punktu widzenia aktem prawnym nie zostało poprzedzone adekwatną do rangi problemu debatą społeczną. Jak wynika bowiem z odpowiednich, rzetelnych badań, polska opinia społeczna nie opowiada się jednoznacznie za legalizacją związków homoseksualnych i przyznaniu im praw właściwych dla małżeństw heteroseksualnych; co więcej – badania te wykazują silny społeczny sprzeciw wobec przyznania związkom homoseksualnym prawa do adopcji dzieci.

Trzeba wiec jasno i stanowczo powiedzieć, iż przyjęta przez Sejm – głównie Waszymi głosami – ustawa, jest aktem sprzecznym z podstawowymi zasadami konstytucyjnymi Rzeczypospolitej Polskiej a ponadto biegunowo odległym od oczekiwań społecznych, pozbawionym szerszego, aksjologicznego uzasadnienia. Tym bardziej ubolewam nad tym, iż to właśnie Państwa głosami Sejm odrzucił, proponowaną przez Parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości, poprawkę do tej ustawy, która jednoznacznie wykluczałaby możliwość dowolnej interpretacji tych przepisów, prowadzącej do zrównania sytuacji prawnej związku homoseksualnego z małżeństwem. Tym samym eksponowałaby znaczenie Ustawy Zasadniczej RP i ustanowionej tam zasady instytucji małżeństwa heteroseksualnego.

Zwracam się więc do Państwa jako Poseł na Sejm RP, aby w przypadku przekazania pod obrady niniejszej ustawy przez Senat, bądź w toku prac Senatu, rozważyć i przyjąć zaproponowane przez Prawo i Sprawiedliwość poprawki. W przeciwnym wypadku Prawo i Sprawiedliwość podejmie działania zmierzające do skierowania powyższej ustawy do Trybunału Konstytucyjnego, jako niezgodnej z podstawowymi zapisami Konstytucji RP.

Z poważaniem

Anna Zalewska

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (23) Dodaj komentarz

~ 21-02-2011 9:47
wielkie brat jarosław patrzy a posłanka składa mu pokłony
~ 21-02-2011 10:12
przed wyborami trzeba sie promować jak nic dla wyborców sienie robi to trzeba czymś błysnąc bo wyborcy moga zapomnieć he he.
~ 21-02-2011 10:45
mozecie byc dumni z takiej pani posl, szkoda, ze ona nie ze swidnicy tylko :(
~ 21-02-2011 10:54
lepiej popatrzcie na zbysia chlebowskiego, z niego jesteście dumni ?
~Spiker 21-02-2011 11:03
Prosze mi pokazać jedną sytuacje w której Pani poseł okazała się pomocna komukolwiek z naszego terenu. Ja słyszałem tylko o rozróbie jaką zorganizowała kontra farmom wiatrowym. Szkodnictwo w czystej postaci.
~ 21-02-2011 13:35
Spiker jesteś zawistnym kołtunem. Ona więcej zrobiła dla tego regionu w tej kadencji niż ci wszyscy razem wzięci z PO i SLD. Wystarczy wejść na stronę sejmową i sprawdzić jej zapytania i interpelacje, by wiedzieć, że naprawdę działa dla dobra lokalnej społeczności. Kiedyś byłem w biurze PO z prośbą o pomoc w mojej sprawie- wyrzucili mnie i wyśmiali. Poszedłem do biura Zalewskiej i po tygodniu kobieta ta pomogła mi rozwiązać problem, z którym borykałem się przez parę dobrych lat. NA takich Posłów jak Zalewska trzeba stawiać!
~ 21-02-2011 13:38
Spiker jesteś zawistnym kołtunem. Ona więcej zrobiła dla tego regionu w tej kadencji niż ci wszyscy razem wzięci z PO i SLD. Wystarczy wejść na stronę sejmową i sprawdzić jej zapytania i interpelacje, by wiedzieć, że naprawdę działa dla dobra lokalnej społeczności. Kiedyś byłem w biurze PO z prośbą o pomoc w mojej sprawie- wyrzucili mnie i wyśmiali. Poszedłem do biura Zalewskiej i po tygodniu kobieta ta pomogła mi rozwiązać problem, z którym borykałem się przez parę dobrych lat. NA takich Posłów jak Zalewska trzeba stawiać!
~Spiker 21-02-2011 14:35
Dalej nie widzę żadnej sprawy którą pani Zalewska by poparła dla dobra ogółu mieszkanców. Podaj 1 taki przykład. Podaj 1 przykład jakiejś ciekawej inicjatywy z jej strony w dziedzinie gospodarki, kultury, sportu.. Nie podawaj tylko przykładu Pana Kielki - on żyje z budżetu miasta a nie dzieki poparciu pani poseł.
~~ 21-02-2011 14:56
jak jej się nie podoba to niech się nie żeni z kobietą, ale od podstawowych praw człowieka - wara!
~ 21-02-2011 15:35
A zwiazek faceta z kotem, to co to jest
~ 21-02-2011 15:49
Jeśli Polska zwie się krajem demokratycznym to takie małżeństwa powinny być zalegalizowane! Parady równości wysyła się na lotniska od szeroko rozumianych symboli polskości! Dyskryminacja w Polsce nie zna granic i to ma się nazywać demokracja?
~ 21-02-2011 15:56
A Jej PREZESIK udowadnia tym czasem że małżeństwo to związek MĘZCZYZNY i KOTA !!!!!!!!! Hah ah ah a
~ 21-02-2011 16:23
Wara wam od pani Zalewskiej. Ze swoich przypadłości zwierzajcie się psychoterapeucie a nie na forum. Jeśli twierdzicie, że homo jest OK to kłania się specjalista. To nie ma nic wspólnego z tolerancją. Tolerancja nie oznacza propagowania dewiacji.
~POLYTOLOG 21-02-2011 16:33
Wolę Jarka z kotem niż Gajowego z kaszalotem !
~~ 21-02-2011 16:43
na szczęście pani zalewska ma guzik do powiedzenia :)))
~do 16:23 21-02-2011 17:06
Przeczytaj sobie kilka książek między innymi o płci kulturowej. gender studies czy też Querr i dopiero się wypowiadaj na dany temat. A dewiacją było twoje przyjście na świat. A jeśli twierdzić, że "homo" trzeba leczyć to sam powinieneś/aś się gdzieś zgłosić! Denerwuje mnie jak jakiś nieuk wypowiada się na jakiś temat bez jakichkolwiek podstaw!
~ 21-02-2011 17:57
troche dziwne ze jakas pani posel bedzie mi mowila co to jest i jak wyglada malzenstwo, troche malo sympatyczne
~ciekawa 21-02-2011 20:01
Toleruja jednego Jarka jako p***ła a innymi gardzą
~ 21-02-2011 22:44
Bzdety gadacie. Mam wrażenie że ci homo właśnie się tutaj w komentarzach wypowiadają :D. Jesteście nienormalni, jeśli podważacie opinię posłanki Zalewskiej, bo małżeństwo to rzeczywiście związek kobiety i mężczyzny. Jeśli homo chcą dziedziczyć swoje majątki to niech zawiążą spółkę cywilną, po co od razu cyrki z małżeństwami. Homosie zawsze byli i będą, ale homosie swoje sprawy łóżkowe zatrzymują w domu, a geje natomiast chcą większości narzucić swoje chore ideały, a na to zgody nie będzie. Dewiacje homoseksualne nie są przejawem tolerancji ale totalnego upadku moralnego! Bluzgi o Kaczorze sobie daruj, nic nie wnoszą do tematu co rozumiem jako infantylną próbę obrony!
~~ 21-02-2011 23:12
ale wg kogo małżeństwo to związek kobiety i mężczyzny? kto to skodyfikował? że niby kościół katolicki? dla jasności: jestem heteroseksualną, zamężną kobietą, nie katoliczką, wypraszam sobie, aby ktoś obcy uczył mnie życia
~świdniczanin 22-02-2011 9:09
Widzę na forum samych przeciwników p. poseł. Myślę, że mają rację w jej ocenie. Natomiast jedyny obrońca to zapewne jej asystent lub inny PiS-ior.
~Robin Wschód 22-02-2011 14:35
Popieram spikera- do roboty zagonić. Jako poseł ta pani tylko ludzi skłóciła nic nie zrobiła. A coraz częściej się pokazuje bo wybory tuż. Ja na nią nie zagłosuję, niech spada do roboty
~ 23-02-2011 9:50
Żałosne. Ona jest akurat dobrym posłem. Więcej zrobiła niż te wszystkie Ludwiczuki i Chlebowskie z Mrzygłockimi razem. I nic tego nie zmieni. świdniczaninie, ja z kolei sądzę, że te negatywne wpisy tworzą tylko i wyłącznie typki z jedynej słusznej partii (PO), którzy na swoich stołkach w zarządach i radach nadzorczych, bądź biurach poselskich bardzo się nudzą i bluzgają na forach internetowych. Ot co. Zalewska ma rację, ci gogusie z PO z wałbrzyskiego nawet nie wiedzą co głosują w tym sejmie. Wstyd i hańba. Pani poseł życzę zdrowia, tacy jak Zalewska to w sejmie prawdziwy skarb.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group