Niedziela, 5 grudnia
Imieniny: Krystyny, Sabiny
Czytających: 921
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Anna Zalewska stanowczo o postawie Roberta Garsteckiego w sprawie braku poparcia Wojciecha Murdzka! "Polecą głowy"?

Środa, 26 listopada 2014, 13:35
Aktualizacja: 13:40
Autor: red.
Świdnica: Anna Zalewska stanowczo o postawie Roberta Garsteckiego w sprawie braku poparcia Wojciecha Murdzka! "Polecą głowy"?
Fot. archiwum
Niedawny kandydat na prezydenta Świdnicy Robert Garstecki, który swoją przygodę z wyborami zakończył już na pierwszej turze (10% poparcia), wciąż żyje wyborczą karuzelą tak mocno, że zdaniem posłanki Anny Zalewskiej zachował się niezgodne z wytycznymi władz okręgowych Prawa i Sprawiedliwości. Robert Garstecki, jako przewodniczący struktury terenowej, nie posiadał jakichkolwiek kompetencji w sprawie zawiązywania porozumień koalicyjnych w Świdnicy, jak i powiecie świdnickim, przede wszystkim jeśli chodzi o poparcie kandydatki SLD Beaty Moskal–Słaniewskiej w II turze wyborów prezydenckich w Świdnicy!

Oświadczenie Poseł Anny Zalewskiej w sprawie stanowiska Komitetu Terenowego
PiS w Świdnicy (26 listopada)

W związku ze stanowiskiem Komitetu Terenowego PiS w Świdnicy, dotyczącym poparcia kandydatów w II turze wyborów prezydenckich w Świdnicy oświadczam, że zgodnie z dyspozycją Pełnomocnika Okręgowego PiS- Pana Adama Lipińskiego, Pan Robert Garstecki, jako przewodniczący struktury terenowej, nie posiadał jakichkolwiek kompetencji w sprawie zawiązywania porozumień koalicyjnych w Świdnicy, jak i powiecie świdnickim. Opublikowane przez niego stanowisko godzi więc w wizerunek Prawa i Sprawiedliwości i jest niezgodne z wytycznymi władz okręgowych naszego ugrupowania.

Zgodnie z decyzją Pełnomocnika Okręgowego, jako dotychczasowy Prezes PiS w okręgu wałbrzyskim i Poseł na Sejm RP, zostałam upoważniona do reprezentowania Prawa i Sprawiedliwości we wszelkich inicjatywach koalicyjnych w okręgu. Pan Robert Garstecki został o tym fakcie poinformowany w ubiegłym tygodniu. Pomimo tego postanowił działać na własną rękę, wbrew odgórnemu stanowisku PiS. Podczas ostatniego spotkania członków komitetu, które odbyło się w dniu 19 listopada 2014 roku, zwołanego w trybie nadzwyczajnym i poza moją wiedzą, przewodniczący struktury namawiał do otwartego poparcia kandydatki Sojuszu Lewicy Demokratycznej w wyborach prezydenckich, co miało w jego opinii doprowadzić do zawiązania koalicji PiS-SLD oraz partycypowania we władzy w mieście. Jest to sytuacja skandaliczna i niedopuszczalna.

W jednym zgadzam się z Panem Garsteckim- PiS jest niewątpliwie partią ideową. Z tego powodu, biorąc pod uwagę różnice programowe, a także nawiązując do wielokrotnych wypowiedzi Prezesa PiS, Pana Jarosława Kaczyńskiego w sprawie współpracy z SLD w samorządach lokalnych, zdecydowanie opowiedziałam się przeciwko budowaniu takiego porozumienia. Niestety, najprawdopodobniej z pobudek czysto pragmatycznych, świdniccy
działacze celowo zbagatelizowali ustalenia władz okręgowych PiS, a podjęta przez nich uchwała, uprawniająca Pana Roberta Garsteckiego do wyłącznego prowadzenia rozmów koalicyjnych, była niezgodna ze Statutem Prawa i Sprawiedliwości.

W niedzielę w Świdnicy odbędzie się II tura wyborów prezydenckich. Oczywistym jest, że Prawo i Sprawiedliwość będzie w niej wspierać bezpartyjnego kandydata lokalnej centroprawicy, Pana Prezydenta Wojciecha Murdzka. Dla członków i sympatyków PiS kluczową sprawą jest bowiem powstrzymanie SLD przed zdobyciem władzy w mieście. Moje stanowisko zostało dzisiaj poparte oświadczeniem Pana Marka Jurka z Prawicy RP, który
przyłączył się do szerokiej koalicji, popierającej Prezydenta Wojciecha Murdzka. Warto podkreślić, że od kilku dni odbieram w tej sprawie wiele telefonów i maili od mieszkańców miasta, którzy dziękują za jednoznaczne odcięcie się od wspierania kandydatki Sojuszu Lewicy Demokratycznej. To najlepszy dowód na to, że moja decyzja jest słuszna i w pełni uzasadniona.

Ucinając wszelkie spekulacje wyjaśniam, że poparcie Pana Prezydenta Wojciecha Murdzka nie jest uwarunkowane "kupczeniem" stanowiskami w samorządzie powiatowym. W tym miejscu jestem zobowiązana podkreślić, że nie przywiązuję dużej wagi do absurdalnych zarzutów Pani Elżbiety Gaszyńskiej, argumentującej moje poparcie dla Pana Wojciecha Murdzka w zamian za rzekomą realizację osobistych partykularnych "interesików" w powiecie świdnickim. Jeśli przyjąć, że mają nimi być obrona Specjalistycznego Szpitala Latawiec przed komercjalizacją a także utrzymanie, przez Starostwo Powiatowe,
dotychczasowej sieci szkół ponadgimnazjalnych, to rzeczywiście jest to prawda. Choć wydaje mi się, że niestosowne insynuacje byłej radnej Sejmiku Dolnośląskiego wynikają tak naprawdę z niekorzystnych dla Niej rozstrzygnięć wyborczych. Osobiste porażki polityczne nie są jednak, w takiej sytuacji, wystarczającym uzasadnieniem do publikowania nieprawdziwych i pełnych złośliwości wypowiedzi na mój temat.

Wobec powyższego należy skonstatować, że stanowisko części działaczy PiS w Świdnicy w sprawie niepopierania Pana Prezydenta Wojciecha Murdzka w II turze wyborów prezydenckich jest niezgodne z decyzją władz okręgowych. Z tego powodu, zgodnie z zapowiedzią, wystosowałam już właściwy wniosek do władz Prawa i Sprawiedliwości w sprawie ich dyscyplinarnego wykluczenia.

Wcześniejsze pismo przesłane przez Roberta Garsteckiego (22 listopada), które zdaniem posłanki Anny Zalewskiej jest niezgodne z wytycznymi władz okręgowych PiS-u

Stanowisko Komitetu Miejskiego Prawa i Sprawiedliwości w Świdnicy
odnośnie poparcia udzielonego przez Panią poseł Annę Zalewską Wojciechowi Murdzkowi

Członkowie Komitetu Miejskiego PiS z ubolewaniem odebrali stanowisko pani Poseł Anny Zalewskiej w sprawie poparcia udzielonego kandydatowi na stanowisko Prezydenta Miasta Świdnicy Wojciecha Murdzka. Od dłuższego czasu wiadomo bowiem, że program Wspólnoty Samorządowej, którą reprezentuje Wojciech Murdzek, popierany obecnie przez Platformę Obywatelską, nie pokrywa się z programem Prawa i Sprawiedliwości. Podczas obecnej kampanii wyborczej członkowie Komitetu Miejskiego PiS, a w szczególności nasz kandydat na Prezydenta Miasta Świdnicy Robert Garstecki, wielokrotnie wskazywali na nieetyczną postawę Wojciecha Murdzka. Prawo i Sprawiedliwość w Świdnicy nie popierało, nie popiera i nie będzie popierać polityki Wojciecha Murdzka i nie może on być kandydatem, którego nasze ugrupowanie mogłoby wesprzeć w drugiej turze wyborów prezydenckich.
Uważamy, że pani Poseł mogła wypowiedzieć się w tej kwestii, jedynie jako osoba prywatna - Komitet Miejski PiS jest bowiem jednostką całkowicie niezależną od pani Poseł i autonomiczną w podejmowanych przez siebie decyzjach. Wyrażamy zdumienie, że Anna Zalewska wbrew uchwale Komitetu Miejskiego PiS w Świdnicy, podjętej 19 listopada br., zdecydowała się samodzielnie zabrać głos w tej kwestii. Dziwi nas jej poparcie dla kandydata z rekomendacji Platformy Obywatelskiej, co stoi w zupełnej sprzeczności z polityką prowadzoną przez partię PiS. Czyżby sama zapomniała w ławach jakiego klubu poselskiego zasiada w Sejmie?
Komitetowi Miejskiemu PiS w Świdnicy nie zależy na kupczeniu stanowiskami, ale tylko i wyłącznie na dobru naszego miasta oraz jego mieszkańców, rozumianego jako realizację naszego programu wyborczego. Odnosimy wrażenie, że pani Poseł Zalewska zupełnie inaczej postrzega politykę niż my. Apelujemy, aby nie utożsamiać wypowiedzi pani Poseł ze zdaniem Komitetu. Przypominamy, że pani Poseł Zalewska nie ma uprawnień do kierowania lokalnymi komitetami PiS na Dolnym Śląsku, a ponadto nie jest mieszkanką Świdnicy i nie ma czynnego prawa wyborczego na terenie naszego miasta. A swój własny głos może oddać jedynie na burmistrza Świebodzic.
PiS to partia ideowa! I takie postawy, jakie reprezentuje pani Poseł Zalewska, są dla nas zupełnie obce! W formie protestu część pracowników biura poselskiego zrezygnowała z tego powodu z pracy u pani Poseł Zalewskiej. Komitet Miejski PiS w Świdnicy wyraża swą dezaprobatę wobec działań pani Poseł i jednoznacznie odcina się od jej stanowiska w kwestii poparcia Wojciecha Murdzka w II turze wyborów na stanowisko Prezydenta Miasta Świdnicy. Członkowie Komitetu Miejskiego PiS rozważają skierowanie skargi wobec stanowiska pani Poseł Anny Zalewskiej do władz partii.
Zgodnie ze stanowiskiem PiS wyrażonym m.in. przez pana Posła Mariusza Błaszczaka, szefa klubu PiS w Sejmie, 11 listopada 2014 r. w Piotrkowie Trybunalskim, który stwierdził, że „nie można dopuścić do tworzenia się sitwy w samorządzie” i apelował o wprowadzenie dwukadencyjności urzędów prezydentów, burmistrzów i wójtów, nie chcemy dopuścić, aby do podobnej sytuacji doszło w naszym mieście. Pan Wojciech Murdzek zajmował urząd prezydenta miasta Świdnicy przez trzy kadencje i stara się o czwartą. Czy my jako członkowie Komitetu Miejskiego PiS w Świdnicy, mamy go w tym wspierać? Prawo i Sprawiedliwość w Świdnicy nie będzie popierało Wojciecha Murdzka w II turze wyborów prezydenckich!

Początkowy list otwarty Anny Zalewskiej popierający kandydaturę Wojciecha Murdzka w II turze wyborów prezydenckich w Świdnicy (21 listopada)

Szanowni Mieszkańcy Świdnicy!

W większości miast Polski skończyły się wybory samorządowe, w Świdnicy jeszcze trwają. Znamy już wprawdzie nazwiska radnych, wiemy kogo reprezentują, jakie programy będą realizować. Musimy zdecydować, kto zostanie Prezydentem. Mamy dwóch kandydatów. Pan Wojciech Murdzek reprezentuje Wspólnotę Samorządową, Pani Beata Moskal-Słaniewska – Sojusz Lewicy Demokratycznej. Znam osobiście oboje i nie mam wątpliwości, komu zaufać i wspólnie realizować zobowiązania wyborcze. Wojciech Murdzek to człowiek, z którym można się nie zgadzać, nawet krytykować, ale z którym warto dyskutować. Szanuje innych, potrafi pochylać się nad słabszymi, ale umie twardo negocjować. Przekonał mnie, że ma nowe pomysły na rozwój miasta. Deklaruje otwartość na wdrażanie projektów innych ugrupowań.
30 listopada trzeba podjąć jednoznaczną decyzję, na choćby chwilę zapomnieć o konfliktach, różnicach i sporach, a skupić się wokół osoby kompetentnej i doświadczonej. Proszę więc Państwa o oddanie głosu na Wojciecha Murdzka.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group