Wtorek, 7 lutego
Imieniny: Romana, Ryszarda, Romualda
Czytających: 904
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Marcinowice: Apelują o niewypalanie traw

Wtorek, 28 marca 2017, 9:30
Autor: red
Marcinowice: Apelują o niewypalanie traw
Fot. UG Marcinowice
W ubiegłym tygodniu strażacy ze wszystkich Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Marcinowice przeprowadzili akcję informacyjną nt. zakazu wypalania suchych traw i nieużytków.

Akcja ma na celu zwrócenie uwagi na problem oraz apel do mieszkańców, aby nie rozpalać ognia w miejscach niedozwolonych. W każdej miejscowości wywieszony został plakat informujący o zagrożeniach, ale również konsekwencjach takich zachowań.

Na terenie gminy Marcinowice jest 6 jednostek OSP: w Marcinowicach, Zebrzydowie, Tworzyjanowie, Strzelcach, Śmiałowicach i Mysłakowie.

W okresie wiosennym strażacy wielokrotnie są dysponowani do pożarów nieużytków. Skutki takich akcji poza zużytym sprzętem strażackim oraz poświęconym wolnym czasem ochotników to ogromne straty w środowisku naturalnym oraz stworzone zagrożenie pożarowe dla sąsiednich lasów, upraw rolniczych oraz zabudowań gospodarczych.

Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody „ Kto wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary – podlega karze aresztu albo grzywny”. Natomiast zgodnie z kodeksem wykroczeń za wypalanie traw grzywna może wynieść nawet 5000 zł. W sytuacji, gdy podpalenie traw spowoduje pożar, w którym zagrożone jest mienie lub życie, można trafić do więzienia nawet na 10 lat.

Strażacy apelują: Bądźmy odpowiedzialni. Szanujmy środowisko i nie stwarzajmy niepotrzebnego zagrożenia.

Ogólnopolska akcja Komendy Głównej Państwowej Staży Pożarnej STOP POŻAROM TRAW:

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group