Czwartek, 29 lutego
Imieniny: Lutosława, Romana
Czytających: 962
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica/Kraj: Awans Świdnicy

Sobota, 25 listopada 2023, 7:33
Autor: red
Świdnica/Kraj: Awans Świdnicy
Fot. UM Świdnica
Świdnica awansowała w rankingu „Gmina Dobra do Życia”.

Świdnica mocno awansowała w najnowszym rankingu: „Gmina Dobra do Życia” organizowanym po raz trzeci przez Serwis Samorządowy PAP. Względem roku 2022 miasto awansowało z 44 na wysokie 33 miejsce w województwie dolnośląskim oraz z 473 na 336 w klasyfikacji ogólnopolskiej.

Dokument został opracowany na podstawie 63 wskaźników pokazujących jakość życia we wszystkich 2477 gminach w Polsce. Zbadano m.in. dostępność zieleni, walory estetyczne krajobrazu oraz zanieczyszczenie środowiska. Autorzy raportu przyjrzeli się też budżetom gmin, w tym wydatkom inwestycyjnym oraz jakości dróg, sieci wodociągów i kanalizacji. W określaniu jakości życia wzięto też pod uwagę poziom edukacji, liczbę żłobków i przedszkoli, a nawet zasoby bibliotek. Wszystkie wskaźniki po przeliczeniu dały wskaźnik jakości życia, a jego wartość stała się podstawą lokaty w rankingu – im wyższa, tym wyższe miejsce. Materiał opracowany został we współpracy z prof. dr. hab. Przemysławem Śleszyńskim z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk.

W opublikowanych zestawieniach wyników ograniczono się do czołowych 50 miejsc dla danej kategorii i województwa. W rankingu nie znalazły się inne gminy powiatu świdnickiego.

Wśród miast na prawach powiatu na podium znalazły się: Warszawa, Kraków i Zielona Góra. W kategorii stref podmiejskich miast na prawach powiatu są to: Osielsko, Podkowa Leśna oraz Izabelin. Pierwsza trójka gmin z siedzibą powiatu to: Stalowa Wola, Lubliniec i Kołobrzeg. Najlepsze gminy miejskie i gminy miejsko-wiejskie z miastem powyżej 5 tys. mieszkańców to: Gogolin, Kostrzyn nad Odrą i Władysławowo. Natomiast w kategorii gmin wiejskich i miejsko-wiejskich z miastem poniżej 5 tys. mieszkańców uplasował się Kleszczów, Dziwnów i Lubin.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group