Poniedziałek, 29 listopada
Imieniny: Błażeja, Saturnina
Czytających: 1020
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Żarów: Basen w budowie

Środa, 13 sierpnia 2014, 11:56
Aktualizacja: 11:57
Autor: red.
Żarów: Basen w budowie
Fot. użyczone
Będzie miał 25 metrów długości, a obok głównej niecki brodzik, jacuzzi i wiele innych atrakcji dla najmłodszych. Długo wyczekiwana przez mieszkańców Żarowa budowa basenu właśnie się rozpoczęła. Plac przy ulicy Piastowskiej w Żarowie był jeszcze do niedawna opustoszały.

Dziś można tam spotkać ekipę budowlaną, przygotowującą teren pod inwestycję oraz koparki i wywrotki, które kopią i wywożą ziemię oraz gruz. Pierwsze prace porządkowe i wyburzeniowe, które już ruszyły, z uwagi na dobry stan techniczny obiektu basenowego mają być zrealizowane w znacznie szybszym terminie. – Przystąpiliśmy także do wykonywania robót zbrojarskich i wylania fundamentów. W najbliższym czasie położone zostaną również ściany fundamentowe i rozpoczną się prace konstrukcyjne. Cały budynek zostanie przykryty, powstanie nowa klatka schodowa, a w dalszej kolejności czekają jeszcze naprawy, uzupełnienia i renowacje. W ślad za tym przystąpimy do prac instalacyjnych oraz elektrycznych. Budynek basenowy, po wielu latach nieużytkowania jest w dobrym stanie technicznym, wylane są żelbetony, które mają mocną konstrukcję. A to z kolei znacznie ułatwi i przyspieszy prace – wyjaśnia Roman Neczaj z firmy R-BUD, która realizuje prace przy budowie basenu w Żarowie.

Kompleks pływacki, który powstaje w tym miejscu będzie nowoczesnym obiektem. Na poziomie krytej pływalni zaprojektowany zostanie hol wejściowy z punktem informacji i elektronicznej rejestracji wejścia oraz poczekalni dla widowni, na ponad sto miejsc. Zgodnie z projektem, blok szatniowy będzie podzielony również na miejsca przeznaczone dla osób niepełnosprawnych i dostosowane do ich potrzeb. W budynku powstaną także pokoje dla trenera i ratowników oraz zaplecze administracyjne i socjalne. Sama niecka basenowa zostanie wyposażona w drabinki zejściowe, system mocowań lin torowych, falstartowych i nawrotowych oraz podnośnik dla niepełnosprawnych. Tak wyposażony obiekt pozwoli organizować zawody pływackie, które do tej pory zawodnicy musieli rozgrywać w innych miejscowościach. Budowa kompleksu basenowego będzie kosztować ponad 9 milionów złotych. Część środków finansowych, dokładnie 2,5 miliona złotych gmina Żarów pozyskała z Funduszu Rozwoju Kultury. Jest to największe dofinansowanie spośród wszystkich gmin Dolnego Śląska, które ubiegały się o przyznanie wsparcia finansowego na budowę krytych pływalni.

- Budowa basenu, podobnie jak modernizacja naszego żarowskiego targowiska to inwestycja, która refundowana jest z funduszy unijnych, dlatego obowiązują nas ściśle określone terminy rozliczeń. Gmina sfinansuje ją zgodnie z umową, która zawarta zostanie z Urzędem Marszałkowskim. Wiemy jednak, że umowa będzie opiewała na trzyletni okres realizacji. W takiej formie zostało to ustalone przez zarząd województwa dolnośląskiego. Przewidujemy, że basen będzie funkcjonował już w drugim półroczu 2016 roku – tłumaczy burmistrz Leszek Michalak.

Budowa basenu to bez wątpienia inwestycja najbardziej oczekiwana przez wszystkich mieszkańców. Czekali na nią wiele lat. Teraz sami mogą śledzić postęp prac i przyglądać się , jak pnie się w górę.

(Magdalena Pawlik)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group